bugün

Eksi'deki yazarların buraya geldiği yönünde tevaturler dolaşıyor bi suredir. Valla açıkçası herhangi bir kalitatif farklılık hissetmedim ben.
Uludağ, tasarım ve fonksiyonalite anlamında ekşi'den bayai üstün ama burası temel olarak ergen tayfanın uğrak yeridir. Eksi'dekiler gelse bile bikac takılıp çıkarlar. tabi iyi yazan, ciddi celeblerden bahsediyorum. Hülasa, havaya girmeye hiç gerek yok. yeni bir sözlük kurulacaktır.
Sevgili mka bu tasarımı yaparken neyi düşündün acaba çok merak ediyorum şimdi bu tasarımda rahat trollük yapılmaZ ki. Şu an kendimi yoğurtlu makarnın üzerine sıkılan ketçap gibi hissediyorum.
zall icin iyi bir firsat aslinda. hazir eksiden kopmalar baslamisken buradan kendine vazife cikarip sozlugun kalitesini artirma yolunda birkac adim atsa fena mi olurdu? eskiden bu sozlugun bir havasi vardi, eksinin seviyesine hic cikamadi belki ama yine de belli bir cizgisi ve seviyesi vardi. trolleri bile adam gibiydi. son 3-5 yilda sozlugun dusen kalitesine baktikca icimden entry girmek gelmez oldu. laf olsun torba dolsun diye girilen tek cumlelik entry ler, aptal aptal bkz lar, sivilceli ergenlerin karsi cinsi etkilemek icin yaptiklari tamtam danslari vs. ayrica yazar yas ortalamasinin da oldukca dusmesi dikkatimi cekmeye baslamisti son gunlerde.

zall su eksiden kopan yazarlara direk yatay gecis hakki tani kardesim, yap bir guzellik. yap da sozlugun zeka ortalamasi firlasin. cop yazarlar yazmaya cesaret edemesin ve kendiliklerinden silinip gitsin. var misin?
görsel
bu sabah bir veda yazısı yazıp ayrılmayı planladığım sözlük.

evet geçen bir abi ile konuştuk ve bu dünyada en kısıtlı şeyin zaman olduğundan bahsetti.

zamanının iyi değerlendir dedi. burada belki arada güzel şeyler öğreniyoruz. bir sürü iyi insan ile muhabbet ediyoruz ama zamanımız ciddi anlamda boşa gidiyor.

kendimizi geliştirip bir şeyler yapabilmek için kısıtlı zaman var iken bunu sözlüklerde harcayarak bize verilen az süreye resmen ihanet ediyoruz.

he şimdi ne olacak. ben yine burada zamanımı öldüreceğim ve yarın ulan ne boş adamım benden bir bok olmaz diyeceğim.

aslında bunu yazmak için buraya gelmedim önemli yer burası.

az önce lookin'in başlığına bir şey yazdım ve sol frame'de gözükmedi. bug mu buldu la bu arkadaş ?
internet alemindeki en ezik websitesi öyle ki tasarımı bile facebooktan arak. böyle pespayelik görmedim ben.
reklamları iğrendiren sözlük. girdiğim gibi çıkasım geliyor.
görsel
Üç yıldır büyük bir keyifle takip ettiğim uludağ sözlüğe, bir günlük çaylaklık eğitimimi tamamladıktan sonra, bugün itibariyle yazarlık mertebesine ulaşmanın sonsuz mutluluğunu yaşamaktayım. Teşekkürler sözlük.
kullanıcılarının nick değiştirme hakkı olduğunu farkettiğim sözlük. evet mağarada inzivadaydım.
A değil ulan 6 ay yoktum daha önce ne muhabbet varsa yine aynısı. Sol frime olmuş yine cahillik yuvası. Şu sözlükte ya lookin, ya ac dc dinleyin kiz, yok adikari ara sıra başka ortalık şeyleri olmuş olanlar yazık ciddi anlam'da adam günde 100 entry girmeyi trollük zannediyor.
ekşi çok bozdu tema olaylarından sonra bırakan başka sözlüğe koşuyor. uludağ yürür gider bundan sonra
yıllardır uğramadığım siteydi, boka dönen ortamlara girip çıkıp kendi mahallesine dönen biri gibi hissettirdi

2016 türkiyesinde en kullanılabilir sözlüktür efenim.
ekşi sözlüğün şu anki haline bakınca, gurur duyulan sözlüktür.

tamam kardeşim. oraya göre daha küçük bir sözlük. daha fazla niteliksiz yazar var. bu sebeple; oraya oranla, bilgi içeriği daha az. genel konularımız am göt meme, futbol tarzıdır.

Olabilir. Bunların hepsi olabilir. Ama yine bilgi içerikli entry giren yazarlar var mı ? var. kaliteli yazarlar var mı ? var.

bunlar ileride artar, önemli şeyler tabii ki ama bazı şeyler kadar önemli değildir.

burada bahsetmek istediğim şey sözlüğün kimliğidir.

belki bazılarınız biliyordur. yaklaşık 1-1.5 haftadır ekşi sözlükte; yazarlara haber verilmeden değiştirilen arayüzler, temalar, sözlük logosu, yazarların sözlüğe kayıt olurken kabul ettiği sözleşmelerin yine habersizce değiştirilmesi, sözlük yönetimince yazarlarının entrylerinin izinsiz olarak başka bir ekşi oluşumunda kullanılması gibi olaylar konuşuluyor ve doğal olarak yazarlar isyanda. söylenene göre 340 sözlük yazarı 234.000 entry silmiş, hesaplarını silenler de var.

ve verilen bu kadar tepkiye günlerdir küçümseyerek, alay ederek cevap veren sözlük ceosu kanzuk, gelen yoğun tepkilere dayanamadı, nihayet lütfedip sadece 2 seçeneği olan temaya (beyaz ve gece görüş) sadaka verir gibi 2 seçenek daha ekledi ve 4'e çıkardı. ha bir de yazarların entrylerini silmelerini engellemek için, 1 dakikada en fazla 2 entry silinebilir gibi rezalete imza attı.

ya yanlış anlaşılmasın, sikimde değil ekşisözlük. bak gerçekten kutsal bilgi kaynağıdır. aradığınız çoğu şey hakkında bir fikir edinmenizi sağlar. ama hiçbir zaman kendimi ait hissetmedim oraya, benimsemedim.

neden mi ?

çünkü orada rahat rahat bayrağa, vatana, türklüğe, dine küfür edebilirsiniz. şehitler için imalı şekilde "oh iyi olmuş" tarzı entryler yazabilir ve silinmezsiniz. bir pkklının açık bir biçimde "türkleri şöyle öldürecez böyle öldürecez" tarzı laflarına şahit olursunuz. ve onlara göre bu hareketler fikir özgürlüğüne girer. yani bazı entryleri okuyun, siz de dersiniz "bu adam pkklı ve dağdan entry giriyor" diye.

aslında genel anlamda, olay sadece bu saydıklarıma küfür edilmesi değildir. ekşi'yi benim için bok yuvası yapan şey, üstünde yaşadığımız toprakların büyük bir çoğunluğu için kutsal olan bu ve bunun gibi değerlere, bu kadar rahat bir şekilde hakaret edilebilir bir ortamın hazırlanması ve bunun da fikir özgürlüğüne dayandırılarak savunulmasıdır.

neyse bunlardan sonra kendi sözlüğümüze, uludağ sözlüğe gelirsek.

hatırlarsanız bizde bu arayüz değiştirme muhabbeti 3-4 yıl önce başladı (yanlış hatırlamıyorsam). değişimden bir kaç ay önce gelişmelerden haberi verildi ve sonra değiştirildi. yalnız değiştirildiğinde ne yapıldı ? bizim gibi eski yazarların alışkanlıkları bozulmasın diye eski tasarıma dönme butonu da eklendi. sonra 1-2 yıl geçti*, bunun üstüne bir tane daha tasarım getirildi. ve yine ne yapıldı ? bu sefer 1. 2. ve 3. tasarımlar arasında geçiş imkanı sağlandı. hem eski yazarlar, hem 2. tasarıma alışmış olan yazarlar düşünüldü. sağ olsunlar.

buradaki davranış farkını iyi anlamınızı istiyorum. bu davranış farklı çok önemlidir çünkü. bir taraf kendisini oluşturan, kendisini kendisi yapan yazarlarına kurumsallaşmanın, kapitalizmin, sözde profesyonelliğin soğuk yüzünü gösterirken, diğer taraf her zaman yazarlarını düşünmüş ve onlarla sıcak ilişkiler içinde olmuş, "sözlük benim, ben değiştiririm, siz de buna uyarsınız amına koduklarım" dememiştir.

bu sözlüğün kimliği bellidir. bu sözlük bu ülkenin değerlerine saygı gösterilmesi zorunlu olan bir sözlüktür. ara sıra gözden kaçanlar olabilir, fazla tolere edilenler olabilir ama genele bakacak olursanız hiçbir pkklı köpek veya bu değerlere açık açık hakaret eden hiç kimse ulu'da uzun süre barınamaz. formata uygun, hakaret etmeden yazsa ve bu nedenle moderasyon bir şey yapamasa bile sözlüğün yazarları sikerek barındırmaz zaten onları.

bizim yönetimin yok mudur hataları ? illa ki vardır, olmuştur ve olacaktır da. düzeltilmesi gereken, özellikle kalite konusunda bir çok şey var. ama sadece bu tarz davranışlar ve oluşturulan bu samimiyet için bile zall'a ve moderasyon ekibine teşekkür etmek boynumuzun borcudur.

edit ve not: bir de bir ricam olacak. özellikle şu son dönemde dişiliklerini ön plana çıkararak fenomen olma çabalarında olan, en iyi entrysi 2 cümleyi geçmeyen ilgi orospularına izin verilmesin bu sözlükte. zira o işin yeri inci sözlük. ayrıca sözlüğün eski kaliteli trolleri hatırlansın ve yine en büyük vasıfları 1-2 kelimelik entryler girmek olan ve bunu çok fazla yaparak troll olmaya çalışan dangalaklara da yol verilmesin.
yıllardır bildiğim ama bir yazar arkadaşım sayesinde yeni üye olduğum sözlük.

bana hala nick'ini söylememesi beni daha da çok hırslandırmıştır.

(bkz: bulacağım olum seni)
bir zamanlar yazarı olduğum daha sonradan şifremi unuttuğum için yeni hesap açtığım sözlüktür.

şu an çaylak durumundayım, yakında yazar olacağım umarım.

keşke e-posta adresini sallamasaydım ya.
(bkz: 01 mart 2016 tayyip erdoğan ın vefası) şu başlıkta sanki tüm entryler formata uygun gibi sadece benim entry mi forum tarzı entry diye silen yönetime sahip olan sözlük. bu adaletsiz davranışlarını umarım telafi ederler.
bilgi içeren entry'lerin,başlıkların az olduğu,genelde trol başlıklar ve entry'lerin girildiği sözlük. eskiden takip ederdim. böyle değildi. neden böyle oldu acep?
krizi fırsata çevirebilirse eksi'nin koltuğuna oturacak sözlük.
Bu kadar trol içerikli entry nin olduğu yerde krizi fırsata ceviremiyecek olan sadece para odaklı bakılan sözlüktür.
Eski yazarların bir araya gelse bile kurtaramayacağı kadar olmuş. Beni bile küstürdünüz daha ne diyim size bilmem ki.
Ekşi'deki sözde fikir özgürlüğüyle kıyas edince çok daha manidar bulduğum sözlük. Neden sözde fikir özgürlüğü dedim ? Çünkü seçim öncesi siyasi liderlere girilen entrylere baktığım zaman tam 70 sayfayı didik didik etmeme rağmen 1 tane olumlu entry bulamadığım bir lider vardı. Olabilir dedim, ne de olsa ekşici bunlar, hiçbirşeyi beğenmiyorlar. Diğer liderlere girilen entrylere baktım, onun aksine öyle olumluydu ki, taraflı olduğuna tamamen inandım ekşi'nin. Uzun lafın kısası, burada her kesimden insan, çok daha rahat yazabiliyor diye düşünüyorum.
(#29357205)
bir aralar hatunlar vardı. şimdi hep sap dolmuş buralar.
Başlık takip etmeyi bir türlü bulamadığım canım sözlük.

Bilenlerin yeşillendirmesi durumunda ağza sıkmalı çikolata ısmarlamayı vaadediyorum.