bugün

pkk'nın üst kadrolarında bolca bulunan alevilerdir. her nedense pek dillendirilmez.

not: dersim isyanında kürtleri öne süren ama o isyana katılan binlerce türkmeni görmezden gelen hade kadar gerçektir.
türk olmanın yetmediğini gösteren, pkk'ya katılan tiplerdir.
evet!
sureye'deki nusayrilerle türkiye'deki türkmen alevilerinin akraba olmaları.
şu an türkçe konuşabiliyorsak, bunu borçlu olduklarımızdır. türk gelenek ve göreneklerine (günümüzde bile ) en çok sahip çıkan, safkan türklerdir. bana inanmıyorsanız, osmanlı imparatorluğunun özellikle yükselme döneminde yazılan şiirleri bir inceleyin derim. bakalım hangilerini anlayabileceksiniz. hiçbir zaman arap özentisi olma hatasına düşmemişlerdir. biraz okuyun, öğrenin, araştırın. oradan, buradan duyduklarınızla yorum yapmayın.

edit: sünniyim.
bozkır kültüründen asla vazgeçmemiş, şehirleşmeye tepki göstermiş, uç bölgelerde yaşamayı tercih etmiş ve bu yüzde siyasi otorite tarafından tehlike olarak addedilmişlerdir.
kültürel olarak aleviliği en çok asimile eden yozlaştıran nedir diye sorsak bana kalırsa son 50 yıldaki şehirleşme zorunluluğu derim. çünkü alevilik bozkır kültürüdür, bozkırın dilidir. doğa kültüdür. geçmiş dönemde ''doğal din'' ya da doğa dini olarak adlandırdığım da olmuştur. tabi ki bu benim çıkarımım.
Sünni islamcılara ve kürtlere batar. Amk arap sevicileri sizi. Anne tarafından kökümdür.
marmara, ege, akdeniz, karadeniz alevilerinin tamamına yakını; doğu anadolu, güneydoğu anadolu ve iç anadolu alevilerinin ekseri kesimidir.

demokratik laik cumhuriyetten yana, atatürkçü, aydın insanlardır; kız çocuklarını okuturlar, doğaya önem verirler, insancıl insanlardır, dozajında milliyetçilerdir. ülkenin en aydın ve ilerici kesimlerinden biridirler hiç şüphesiz.

edit: sünni/hanefi türküm.
Osmanlı imparatorluğunda millet-i acem olarak çağırılırlardı

Sünni Türklere de etrak-i idrak gibi birşey derlerdi

işte ben etrak-i idrak ım.
Çok küfürbaz oluyorlar.
Candır.
insandır.
Hatay kökenli alevilerin tamamı araptır. Tonla arkadaşım var hataylı alevi arap.
benim bu.

türkmen alevileri genellikle chp'nin milliyetçi kanadını yani tabanını oluştururlar. fakat kılıçdaroğlu parti myk'sına hdp'li kürt milliyetçilerini ve liberal solcuları doldurarak bizi saf dışı etti.
bir sünni türkmen olarak söylüyorum; adamdırlar, candırlar, zarar gelmez, vatanseverdirler.

doğudaki (doğu alevilerinin tamamı değil) ermeniden dönme tikkocu, dhkp-cli alevilerle karıştırılmamalıdır.
üstünlüğü türk doğmaktır.

şanlı oğuz kanı taşımaktadır.

ırklar meshep ve dinlere göre değil kana göre ayrılır.

dipnot: alevi değilim.