bugün

rahmetli olan şarkıcının, yaşadığı dönemde satılan kasetleriden daha çok kaseti satılır,

rahmetli olan yazarın yaşadığı dönemde satılan kitaplarından daha çok kitabı satılır,

rahmetli olan siyasetçilerin arkasından; kıymetini bilemedik denir,

rahmetli olan futbolcuların arkasından; vay be iyi golcüymüş onun gibisi daha gelmedi denir.
(bkz: serbest çağrışım)
çok doğru bi' önermedir. misal en yakın zamanda bildiğiniz üzere steve jops öldü, televizyonlar, radyolar nası nası haber yapıyolar... üzülenler ağlayanlar, sinir krizleri geçirenler, çok iyi adamdı diyenler bile var abi ya... lan adam kapınıza gelse bırak tanımayı bi' bardak su vermezssiniz mk. öldü diye yaptığınız şebekliğe bak... neyse özet geçersek; allah rahmet eylesin, o olmasaydı telefonda bi' çığır açılamamış, teknolojide bu kadar ileriye gidilememiş olacaktı...
yok artık.
(bkz: ölüsevici)
(bkz: nekrofili)
ölüden rant sağlayan milel.
ölü seviciler ölülerle cinsel ilişkiye girenlere denir. yazıdaki tespitler doğru fakat başlık yanlış.
Doğru bir tespittir. Ancak bunun Türklerle sınırlı olduğunu sanmak yanılgıdır. Bu dünyanın çoğu kesiminde bu şekildedir. michael jackson, amy winehouse vb. şeklinde örnekler arttırılabilir.

Artık nasıl bir psikoloji işliyorsa bulunduğumuz devirde insanlar üzerinde kendini gösteren bir durumdur. Ben pek etkilenmem gerçi. Eğer seviyorsam bir insanı seviyorumdur. Sevmiyorsam öldü diye düşüncem değişmez. Tabi saygısızlık etme anlamında değil. Ama böyledir, olması gereken budur.
yeni şehitler vermemek ve insanları yaşatmak üzerine değil, daha çok şehit vererek şehitlerin intikamını alabileceğini sanma üzerine kurulu düşünce sistemi.
ölü sikici olmadığına dua edilmesi gerekendir. leşlerin sikeyim ölüsünü!
(bkz: nekrofili)
(bkz: ölmüş eşek nallı olur ölü götü ballı olur)
yazarın kendisinin ölü sevici olduğunu , -kişi başkalarını da kendi gibi bilir- sözünü akla getiren subjektif ve komik iddia.
kesinlikle doğru önermedir.
tecrübe ile de sabittir.
hayatta iken saçı uzun diye söverler adama, şehit olunca "o benim kardeşim" derler.
kel ölür sırma saçlı olur, kör ölür badem gözlü olur.
doğru tespittir. ancak bunun sadece türk lere özgü bir durum olduğunu hiç sanmıyorum.