bugün

türkiye türklerinin islam ve türk dilini kabul etmiş bizanslılar olduğunu öne süren bir iddiadır.

aslında ben türkiye türklerin türk olmadıklarında hemfikirim ama rum değil, arap olduğumuzu düşünüyorum. evet.
selçuk bi kere seleucus ı nicator dan geliyor iranın yunan kralı seleucus arapça yazımı selçuk diye okunuyor ha keza karamanoğulları yani selçukların varisleri timurla konuşmalarında kendilerinin yunan asıllı rum olduğunu timura anlatıyolar ve osmanlılar için türklere yer verdik gelip tüm ülkemizi işgal ettiler diyolar.
selçuklar dediğin iranda türkçe öğrenmiş yunanlı rum bir aile.

ha keza osmanlılarda da ertuğrul gazi hazar denizinin kuzeyinden gelip irana yerleştiklerini anlatıyor. ilber ortaylı kırımlı tatar malum. ilber ortaylıya göre osmanoğulları türk değil hazar değil muhtemelen karadenizin yukarısından geldiler. ailenin tipleri ukraynalılara benziyor muhtemelen onlarda türk değil ukraynalı bir aile. oğuz boyu falanda efsanedir diyor.

özetle hepimizin aslı rum ermeni yada iranlıyız.
ben aslında yoğum yoğum.
Fesli gibiler bir iki tane idi şimdi her tür ideolijiden binlercesi oldu gibi..
Türkler rum değildir fars da değildir ama bu iki kültürden bazı şeyleri bünyesine dahil edebilmiştir. özünden koptuğu söylenemez ama dönüşmüştür ve güzel olmuştur.
Arapcada ç halfi yok maalesef ikincisi kendini türl sanan rumlar varmi nevet var.
ben kürt diye biliyorum (!)
Allah icin biriniz selçukun anlami nedir yaza bilirmi .kokü nedir eki nedir.
kökenimiz hunlara dayanıyor.
Rumuz fakat yunan değiliz sevgili yazarlar, rum anadolu'nun islam coğrafyasındaki adıdır roma demektir biz son romalılarız.
Bir siktir git dedirten iddia. Osmanlı'nın bizansın varisi olması falan türklerin Rum olduğunu göstermez. Ural-Altay dil ailesinin Altay bölümünden gelir türkler. Türklerin rumlarla zerre alakası yoktur. Ha sen Rum olabilirsin ama bu herkesin Rum olduğunu göstermez. Saçmalamayı kes be.
Ural altay dil ailesi etnologlarca kabul edilmemiş bir teoridir. Orhun yazıtlarına bakarsanız bu sabittir kürtçe kırmançe benzeri gramerle yazılmış orhun kitabeleri nasıl olupta asyatik dillerin kökeni olabilirki?
Maalesef türkçenin ortaya çıkışı çok daha karmaşıktır. Orta asyada ortaya çıktı her yere yayıldı basitliğinin ötesindedir. Bugünkü türkçe gramerine en yakın antik dil eski latindir. Romalıların asyayı işgali sonucu asyalı kavimlerin eski latin konuşmaya çalışması ve becerememesi sonucunda eski latin asyatik kreole dili oluşmuştur biz bu dile bugün türkçe diyoruz. Ha keza amerikalı bir filolog türk tarihi hakkında değerlendirmesinde uygurlar ve anadolu türkleri arasında dil farkının azlığına dayanarak milattan sonra 3 ile 6. yy arasında oluşmuş göreceli olarak yeni bir dil değerlendirmesini yapıyor.
Özetle türkçenin kökeni orta asyada milattan yüzbin sene önce yaşamış zangoç kağan falan değil türkçeyi ve türk milletini oluşturan şey zaten büyük iskenderin asyayı işgali. Atamız seleucus nicator. Üzgünüm ama diğer şeyler hep palavra tek gerçek büyük iskender.

ALT EDIT:
Aşağıdaki bazı moronlara elcevap.
Büyük iskenderin hindistana kadar toprakları ele geçirdiğinin farkında olmayanlar var bunların bir kısmıda orta asya ülkelerinin toprakları.
https://www.worldhistory....ages/130.gif?v=1675175703
Ha keza aşağıda seleucus devleti adam orta asyayıda fethetmiş onun orta asyalılara hakim olmasından sonra türkler diye bişey ortaya çıkıyor.
https://tr.wikipedia.org/...mpire_alternative_map.jpg
Bu başlık şahsıma aittir. Yıllar sonra ilk kez şuan izlediğim (bkz: yaratılan) dizisini izlerken hakkında entry girmek için bir uğradım (çünkü ekşi yazarlığım yok) ve gecenin bu saatinde benim başlık yan tarafta gündemde duruyor.. Evrensel bir sinyal cidden var. Ve yıllar sonra buraya bir bilgi ekliyim. Biz Rum değiliz diyenlere girsin ki bazı yabancı tarihçilere göre Türkiye türkle müslüman rumlardır. Çünkü biz bu topraklara sonradan çöktük. iyi geceler.
https://youtu.be/LsJQKbghXNU?si=nfHmpzFhl3fejC7q
Çin kaynaklarında Türkler için " göklerden gelen gururlu adamlar" diye tanım var. Avelin biri çıkmış Türk yoktur Rumdur diyor.
Çok ayıp poğacan han
Ben asla senin gibi bir devşirme yigidine hakaret etmedim ettirmemde.
Ben sadece bil diye celal hocayi paylastim.
Tabi her seyin en dogrusunu sen bilirsin.
Kompleks yapma.
TÜRKÇÜ-IRKÇI AYKU'SU <62 OLAN KEKOLAR SiZ MAL MISINIZ ,
iNSANLAR DALGA GEÇiYOR SiZiNLE KAFA YAPIYOR SAZAN MiSALi OLTAYA GELiYORSUNUZ.
(NOT; AYNALI SAZAN SOPAYLA AVLANIR,VUR KAFASINA HOP)

BUNLARIN EN AKILLISI AYKU 62,5 HiTOŞ ANLAYIN VAHAMETi.
Rumlar; Anadolu'nun yerli halkı ile Yunanların, Yunan dili ve kültürü lehine karışması ile ortaya çıkmışlardır. Cumhuriyet döneminde Rumlar, her ne kadar ırksal köken olarak karışık da olsalar, ana dilleri Yunanca olduğu için Yunan kabul edilip, Yunanistan'daki Türk nüfus ile mübadele olunmuştur.

Ondan dağılın...
Halbuki ne kadar bizim türk sanat muzikimize benziyor bizans müziği.
Bizden almışlar illam.
https://youtu.be/OYUidjqC7qA?si=cgRtnOcKLSWE3wCI
Biraz olsun katıldığım görüştür, özellikle camilerimizin tasarım geleneği ortodoks Rum geleneğinin birer parçasıdır ve bu mimari bizim cami kültürümüzede yansımıştır, örnek vermek gerekirse ortodoks kiliselerinin etkisi ile bizimde camilerimiz kubbelidir mesela.
Oho poğaç han sanada hiç bır şey begendiremiyoruz.
bilemiyo Rum Altan...