bugün

insanlar yaradana olan inançlarında herhangi bir aracıya ya da dini otoriteye ihtiyaç duymadığı ve içinden geldiği gibi dua etmeyi seçtiği içindir.

Ve bir de dini ön planda tutan insanların yanlış tutum ve davranışları var. Şeyhler, şıhlar, badeci hocalar, tarikatlar, hacılar hocalar; seküler şehirli okuyan kesim için hiçbir şey ifade etmiyor. Tanrı inancı olup ateist olamayan ama din tüccarları ve siyasal islamcılardan da nefret eden geniş bir kesim için deizm bir çıkış kapısı oluyor.
%99 u müslüman bir ülkede mi ?

bir aralarda satanistler modaydı .

ne bok yiceklerini şaşırmış boşlukta gezenler .

durmak yok yola devaaaaaam .
kaynak da her zaman ki gibi taharetsiz götünüz oluyor bu durum da .

tabi canım kafirlerin sayısı 80 milyonuda geçti türkiyede .

tabi tabi çok doğru .

aç tavuk kendisini buğday ambarında sanarmış aynen .
Deizmin falan yükselişe geçtiğini düşünmüyorum.yükseliş varsa göktengri inancındadır.sebep ise akp bence çünkü adamlar o kadar mezhepçilik yapıyor ki ben bile müslüman olduğum halde şaşıp kalıyorum acaba neyim diye.
hem akp yi beğenmezler hemde oturup mal mal aciz aciz seyrederler .

icraaat yok mu icraaaaaaaaaaaaaat .
ateistlere göre ateizm yükselişte . satanistlere göre satanizm yükselişte vesaire.

nedir bu denizli horozu gibi kendini olduğundan daha büyük gösterme çabası ?

etiniz belli budunuz belli çapınız belli sayınız belli oy oranlarınız zaten bes belli .

hayallerle yaşamaya çalışıyor bazıları .
aracı kurumlara inancını yitirdiği için.
yarın müptezelin biri sonu izm ile biten başka bir akım çıkarır boşlukta gezen mallarda hemen yeni gelinin çüke atladığı gibi atlarlar .

gelin ben size sonu izm ile biten binlerce akım çıkarayım canım ya .

sizin istediğiniz akım olsun lafımı olur .
ateist olmak için önce zeka gerektir

o da herkezde bulunmayabilir.
cidden böyle bir şey var çok sevindirici insanlar sonunda doğru yolu buluyor tüm yobazlara rağmen.
(bkz: sünni deist)
halka dayatılan islam yüzünden olabilir. kim bilir? belki milleti kendi halinde bıraksalardı ülkedeki ateistler, desitler vs. müslüman olmaya başlayacaktı.

hiçbir şey dayatmayla olmaz. özellikle de din.
irrasyonel bir yaklaşımdır. Böyle bir önerme ne doğrudur ne de yanlıştır denebilir. Bundan dolayı önerme yok hükmündedir.

Şimdi anlamadın değil mi?

Normal. Çünkü bu ülkede söylenen her şey ya doğrudur ya yanlıştır. Oyda ki söylenen şeyin doğruluğundan veya yanlışlığından daha öte kanıtlanabilirliğini hiçkimse düşünmez. Toplumu da en çok 'kanıtlanamaz' söylemlerle kandırabilirsiniz. Çünkü doğru desen yanlışı neye göre, yanlış desen doğruyu neye göre kanıtlayacaksın?

Yandı mı devreler?

Yani diyorum ki; dinci kafalılara neden karşı duruyorsan, sen de şuan bu başlıkla onlar ne yapıyorlarsa aynısını yapıyorsun. Atıyorsun ortaya muğlak bir fikir, kendin de inanıyorsun bu muğlaklığa, millet de hazır zaten kanıtsız inanmaya... E ne farkın kaldı güzel kardeşim onlardan?
Sakallı fetva verenlerin peygamber yerine Muaviye'nin söylediklerini Tekrarladığı içindir.

Allah'ın peygamberi Muhammed'tir muaviye değil.
ilahi kudretin varlığını kabul edip de, islami kuralları icra etmeye üşenmek. Eğer Kureyş şefi Muhammed'in dedikleri doğruysa, Ahiret'te en azından bir açıklaman olur. Gerçi Türkiye'de Deizm, Aterizm'in alt basamağı olarak kullanıyor ya neyse...
çünkü araya aracı girince işler boka dönüyor.
Ak Parti sağolsun. iyi de oldu. Reform gibi bir şey.
ibadetin çok kolay olması.bi abdes,kıbleye dönüş.kurandan sure okuyuş tamam.ruku secde fılan zaten sünnet,kuranda geçmez,yapmasan da olur.oruç desen ha keza.sabah ezanınaca tıkın.akşam ezanınaca gez dolaş,gel ye yat.
aklın yolu bir olduğu için. kuranı okuyup hala dine inanan varsa tartışmasız bir gerizekalıdır.
dincilerin yaptıklarından dolayı.
ülkemizdeki en büyük moda özentilik modası olduğundandır.

deist olanların yarısın 15-20 yaş aralığında olması ve deist olanların zeki kültürlü solcu ve kızların hoşlandığı gizemli tipler olduklarına inanmaları sebebiyle olmuş olabilir.

geçen beğendiğim deist bir yazarımız da demişti "şimdi siz bunlara müslüman mı diyorsunuz" diye islamı savunuyorsunuz ya işte bizimki de bu siz bunlara deist mi diyorsunuz.
müslüman olduğunu iddia edenlerin yazılarına bakılınca anlaşılan zeka seviyeleri bile buna sebeptir.
insan ister istemez ben bu gerizekalının inandığına inanamam diyor.
bak adam ciddi ciddi inanç için özentilik demiş.
Nedense insanların atladığı bir nokta var; yeni eğilimler ve akımlar yaşlı bireylerde kök bulmaz. Aksine 35+ olmuş kişiler ideolojilerinde muhafazakarlaşmaya başlarlar. Bu sol fraksiyonlar için bile geçerli.

Yani, gençlik özentiliği denilerek geçiştirilmesi son derece yanlış. Zaten kendilerini keşfetme ve yine kendi doğrularını oluşturma yaşlarındalar. Ellerinin altında internet gibi bir platform da mevcut. Hepsi teknolojik imkanlar ile leb-i derya. Dolayısı ile her biri farklı sulara yelken açıyor ve çoğunluğu ise deizmi seçiyor.

Hah, şu nokta eleştirilebilir: neden deizm? Çünkü her ne kadar dini reddetmeye çabalasalar da ailesel nedenlerden yahut çocukluk travmalarından(o günah, bu günah) ötürü direkt inkar aşamasına adım atamıyorlar. Lâkin bu neslin çocukları onu da yapacak. Şimdiki 0-3 yaş ile beraber.

Not: deist değilim. Ben bilmem, cosmos bilirciyim.