bugün

sadece ve sadece vatanını sevmeyen, muasır medeniyyetler seviyesine çıkmasını istemeyen hain kesim istemiyor diye açılası hede. bu durum teröristler hariç hain kelimesini kullanmaktan çekinmediğim tek durumdur, çünkü nükleer enerjiyi istememek sadece ve sadece hainlik olabilir.
kim söylüyorsa yalandır. kesinlikle istiyor ve ihtiyaç var. elektriğin fiyatının düşeceğini sanmıyorum ama artmaması için gereklidir. ortalama yılda %5 gibi bir oranla büyüyen ekonomiye sahip bir ülkede oluşacak elektrik ihtiyacının, güneş enerjisi, rüzgar türbinleri gibi yöntemlerle karşılanması oldukça zor ve pahalıdır. burası küçük bir avrupa ülkesi değil. 70 milyon nüfusa sahibiz.
şu anda enerjisi kullanılmasa bile teknolojisinin kesinlikle yurt içinde var olması gereken nükleere karşı başlatılmış olan eylemin sloganı.
sonra etrafta "neden bizim teknolojimiz geride kalıyor? neden bizim eğitim düzeyimiz artmıyor? bu ülkedeki zeki insanlar neden yurtdışına çıkıyor, devlet neden onlara kucak açmıyor?" diye söylenilir. dünya üzerinde 400-500 civarında santral var ve gelişmiş ülke denilen her ülke bu süreçten geçmiş bulunmakta.
enerji açısından da bulgaristan'dan fahiş fiyatta elektrik satın alınacağına, nükleerden elektrik üretmeyi tercih ederim.
istemesin mümkünse, ama ihmalkarlar ülkesinde bir ihmal daha yaşanmadan anlaşılmayacak galiba durumun ciddiyeti. ben istemiyorum sebeplerini de bin beş yüz kere açıklamaktan bıktım. sanki santral kurulunca dışa bağımlı olunmayacak da, cayır cayır üretime geçip puromuzu yakıp oturacağız. olası kazalar için şimdiden 'kaderinde var' desin birileri, rica ediyorum.
dünya üzerinde atom bombası kullanmış tek devlet olan abd'nin, ırak'taki nükleer silahlara tepki göstermesi kadar saçma bir eylemin sloganıdır. muasır medeniyet diye tabir edilen oluşumun her türlü ilkel alışkanlığını ülkemize getirip uygularken, böyle bir teknolojiyi ve enerji kaynağını reddetmek akla mantığa sığmayan bir eylemdir.
nükleer santrale karşı çıkan hainlerin arkasına sığındığı gerekçeler, genel olarak, bir kaza ihtimali karşısında oluşacak feleket, kurulan bölgede yaşayan insanların radyasyona maruz kalması ve terörle boğuşan bir ülkede böyle bir tesisin güvenliğinin sağlanamayacağı yönündedir. ancak, dünya üzerindeki gelişmiş ülkelerin tamamı bu teknolojiyi kullanmaktadır. her kurulan nükleer santral, çernobil gibi patlayacak diye de bir şey yoktur. zira bu zihniyet, ya düşerse diye uçak kullanmayı reddetmeye benzer. ayrıca, nükleer enerji, an az atık bırakan, en temiz ve en ucuz enerji kaynağıdır. son olarak, dünya üzerinde terörle mücadele eden tek ülke türkiye değildir. şu an, nükleer enerji kullanan bir çok gelişmiş üklede terör tehdidi altındadır.
memlekette orman vasfını yitirmiş kisvesi altında hektarlarca orman sit alanı haline dönüştürülüyor. kıyı şeritlerdeki(özellikle karadeniz) ormanların üzerine milyon dolarlık duble yollar yapılıp, tesisler döşeniyor, hiçbir sike derman olmayacak tesisler orman içlerine kuruluyor ses çıkaran yok; enerji kaynaklarının gitgide azaldığı bir dünya'da nükleere karşı çıkılıyor.

dünya'daki nükleer enerji santrali dağılımı nedir?
amerika'daki nükleer enerji sayısı nedir ve dünya'daki toplam santrale olan oranı nedir?
avrupa'daki nükleer enerji sayısı kaçtır ve toplamdaki yüzdesi nedir?
şu an dünya'da kurulma aşamasında olan nükleer enerji santrali sayısı kaçtır?
gelişmekte olan ülkeler nükleer enerjiye nasıl bakıyor?
olumluysa(ki daha olumsuz bakan görmedim) neden olumludur.

neden çin şu anda 16 nükleer enerji ek olarak yapmaktadır?
neden hindistan'da birden 7 nükleer enerji santrali yapılmaya başlandı?

ulan neden biz hala kömür'den doğalgaz'dan sudan elektrik üretmeye çalışıyoruz?

hasta mısınız amına koyim. çok yeşilciyseniz bi karadeniz sahiline gidin. bi akdeniz sahilindeki katli görün.

''ya patlarsa noolacak santral''

götünüzde patlasın amına koyim. gelişen teknolojide hala önlem alamıyorsan buna, atıkları sorun ediyorsan sen zaten yeltenme nükleer enerjiye falan.

ek: bi de kötülemişler. vapur'da denize izmarit atan adamlar şurda greenpeace'çi kesiliyor ya, ölüyorum buna. bi kaçının götüne takacaksın uranyumu, memlekete elektrik sağlasın ampuller.
--spoiler--
çetele mi tuttun
--spoiler--
cem yılmaz
nükleer rektör greenpise gelsin.
(#6530688)
çevreci kelimesini kendisine sadece kimlik olarak alan insan evladı iddiası. termik santral olsa karşı çıkılması gayet normal ama nükleer santrala çernobil i örnek vererek karşı çıkmak ne derece gelişmiş beyin ürünü emin değiliz.
türkiye sapına kadar nükleerci.sadece bir grup marjinal istemiyor. onlarda yüzde7 yi geçmez.
o zaman götümüze rüzgar türbini takalım. herkes kendi ihtiyacı olan elektriği osurarak karşılasın denilesidir.*
(bkz: greenpeace çek artık o pis ellerini ülkemden)
ben nükleer santrale kesinlikle karşı değilim. eğer nükleer santral günümüz teknolojisi ile yapılırsa mükemmel bir enerji kaynağıdır.
greenpeace ne mal olduğu belli bir kurumdur. lütfen memleketimden uzak durunuzdur.
Vizeler kalktıysa bunun bir diyeti olmalı. O da Ruslar'a ihale edilen nükleer santraller. Yok arkadaşım Türkiye bunu istiyor, türkiye artık karanlıkta oturmaktan bıktı.
nükleerin olası çözümlerden olduğunu bilmeyen hatta nükleerin ne olduğunu bilmeyen insanın söyleyeceği yargıdır.Çernobil istisnadır.Günümüz teknolojisinde nükleeri reddetmek meteliğe kurşun sıkmaktır.
(bkz: türkiye bok yemek istiyor)
türkiye gelişmek istemiyor, türkiye enerjisini ucuza mal etmek istemiyor, türkiye kol gibi elektrik faturası ödemeye devam etmek istiyor vs. desek daha doğru.

bizim santralimiz kesin patlar biz malız diyorsunuz yani...
nükleer enerji şart. aksi halde elektrik fiyatları gün be gün yükselmeye devam edecek. bu da sanayi üretiminde enerji kaleminin pahallı olmasına sebep olacak. birim fiyatlar avrupa ve çin fiyatlarıyla rekabet edemez hale gelecek.

nükleer enerjiye karşı çıkmanın eses sebebi bu. sanayileşmiş ülkeler türkiye gibi üretim gücü günden güne artan ülkelerin nükleer enerji kullanıp birim maliyetleri düşürmesini istemiyor. çünkü öyle olursa bir çok yan sanayi türkiye'nin tekeline geçecek. işin sırrı bunda. bu sebeple nükleer enerji şart.
nükleer enerjinin önemini bilmeyen, enerji sorununu ortadan kaldıracağını, hatta birgün bizimde nükleer silahlara sahip olup saygınlığımızı ve otoritemizi arttıracağımızı bilmeyen insanların kullandığı bir slogandır.
ailecek destek verdiğimiz kampanya. şaka değil. imzalarımızı attık. greenpeace in gereğini yapmasını bekliyoruz.
hangi türkiye? diye sorulması gerekir.
petrol devlerinin oyuncağı olmuş üç-beş salağı kandıran gırinpisçilerin olduğu mu yoksa artık biz de enerjide bağımsız olalım, elektriğimizi bile dışarıdan almayalım diyenlerin türkiye'si mi?
(bkz: türkiye nükleer istiyor)

not: duyarlı kitleden biri olarak bu kampanyayı da ben başlatmayı düşünüyorum. dötü b.klu ermenistan'ın bile var. sanki orada bir şey olsa bizi etkilemeyecek.
türkiye'nin içinde bende varsam ki varım yalan olan önermedir, çünkü ben istiyorum. bugün linyitle çalışan termik santraller çevreye nükleer santrallerden daha mı az zarar veriyor? elektrik fazla gelecek diye bilgisayarı açmaya korkuyorsam yemişim ben öyle teknolojiyi. hayali ağaç evlerde yaşayıp, esrar çekmek olan zengin züppelerinin merkezi haline gelen greenpeace beni hiç mi hiç bağlamıyor açıkçası, çünkü onların %99'unun tuzu kuru. ülkemin geneli ise yoksulluk seviyesinde yaşıyor, nükleer santral bu makus talihi yenmeye başlamanın bir miladı olacak gelişmekte olan devletlerden gelişen devletlere geçmek de böyle başlayacak.
enerji ihtiyacımızın yüzde ellisinden fazlasını dışarıdan karşılıyoruz , gerekirse gelsin benim evime kursunlar ama bu işi yapsınlar , istemeyende s..ktrolsun gitsin başka ilde yaşasın.