islamic country... dersek...
değildir... laiktir.

halkı müslümandır.
(bkz: yobazlık)
islam ülkesi olması için şeriat ile yönetilmesi gerekiyor. çoğunluğun dini inancını tatmin etmek islam ülkesi olduğu anlamına gelmez. islam ülkesinde yaşamak isteyen şeriat ile yönetilen afrika ve arap ülkelerine siktir olup gidebilirler tabi gitmezler çünkü gitmeleri için o ülkelerin türkiye'den daha iyi durumda olması lazım ama değil acaba neden?
Laikliğin anlatmak istediği şey tam olarak bu.
gunde 5 defa okunan ezanin anlamini bilmiyor halk. islam anadoluya hic gelmemeliydi. osmanli padisahlari bile avrupali kadinlara cakmislar yeri gelmis afyon falan kullanmislar. oglancilik da vardi. orta asyadan gelen turklerin de arap in diniyle uzaktan alakasi yoktur.
(bu ezanlar-ki şehadetleri dinin temeli)

istiklal marşında bu cümle geçiyorsa sorun sendedir dostum. türkiye islam ülkesidir kabul etsende etmesende.
Laiktir çünkü. Laik devletlerin dinleri olmaz. Vatandaşlarının dinleri olur. Devlet her dine eşit mesafede olmalıdır.
(bkz: ciddi bile olamazsın)
müsaadenizle imamı dövmeye gidiyorum.
Valla benim çevremde herkes sosyal müslüman toplum içinde inşallah maşallah ama herkes kendi içinde ateist. Buraya yazıyorum bu ülkenin sadece %5 i müslüman.
doğru bir önermedir. zaten hiç olmamıştır.
ama o yolda giden bir ülkedir.
Türkiye islam ülkesi değil. Türk milletinin geneli huzuru islamda bulmuştur.
türkiye halk olaraktan %99 müslümandır.
yönetim olarak islam ülkesi değildir elbette.
Bildiğim kadarıyla her ülkenin sahip olduğunu bir din vardır. Tabi ki her yerde yerel dinlerden ayrı, başka dinlere mensup insanlarda vardır... Bana göre Türkiye islam ülkesidir ve laik bir devlettir. Merak ediyorum çok affedersiniz ... Türkiye de yaşayan Türk insanlarımız ! Birisi size gelip dininizi sorduğunuzda ne olduğunu söylüyorsunuz?
islam ülkesi kavramının dünya konjüktüründe islam devleti niteliğiyle geçerli olduğunu ve bu şekilde anlaşıldığını kavrayamayan muhteremler olabilir.bu anlamda da gayet doğru bir ifadedir.
ülkede tek bir hristiyan, musevi, ateist veya başka bir felsefe ya da dine mensup biri vatandaş olarak var olduğu sürece geçerliliğini koruması gereken durum.
ülke ve devlet kavramlarını ayırt etmekten aciz bir ifadedir.
türkiye bir islam ülkesidir ancak türkiye cumhuriyeti islam devleti değildir.
ülkeler din sahibi olmaz, bireyler din sahibidir. kısaca doğrudur, türkiye islam ülkesi değildir.
(bkz: paskalyanız mübarek olsun beyler)
gariptir çoğunluğu müslüman ama ülke islam devleti değil. burda biraz azınlık faşizmi olmuyor mu diye düşün düşün boktur işin.
''devletlerin dini olmaz.'' önermesini güçlendirir.
sapına kadar doğru bir fikir ya da önermedir.

türkiye insanların çoğunluğunun müslüman olduğu bir ülkedir. islam ülkesi kavramı ile insanların çoğunun müslüman olduğu ülke kavramı farklıdır.çok büyük zekalara gerek yoktur bunu anlamak ve ayrımak için.