bugün

bi çocuk gülümsetmenin dünyaya bedel olduğunu öğrendiğim vakıf türkiye eğitim gönüllüleri vakfı

http://www.tegv.org/getPa...n=6&fn=kisiselgelisim

ayrıca (bkz: gönüllü olmak)
çocuklarımızın; cumhuriyet'in temel ilke ve değerlerine bağlı , akılcı, sağduyulu, özgüven sahibi, düşünen, sorgulayan,kendi iç yaratıcılığını harekete geçirebilen, barışçı,farklı düşünce ve inançlara saygılı,insan ilişkilerinde; cinsiyet, ırk, din, dil farkı gözetmeyen bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunacak okul dışı eğitim ve öğretim programları oluşturmak ve uygulamak amacıyla kurulmuştur
1995 yılında suna kıraç önderliğinde kurulmuş, türkiye genelindeki 86 eğitim parkı ile 7-16 yaş grubu öğrencilerin eğitimine destek olan kuruluş.
öğrenmek ve öğretmek isteyen gönüllüleri sıcacık, huzurlu bir ortamda buluşturan kurum.
gönüllüsü olmaktan gurur duyduğum vakıf.insana değer verince karşılığının nasıl büyük bir sevgi olduğunu öğreten bir kurum.tabi amaç farklı değilse...
geçen yaz aralarına gönüllü olarak katıldığım, çocuklara özgüven aşılayan vakıf. gönüllülere abla/ağabey denmekte. yapılan şeyin adı da ders değil etkinlik. tegv'in mükemmel ve standart bir kütüphanesi de var. tegv'e yapılan bağışlar da şeffaf.bunun nedeni ise daha çok bağış. çünkü vakıf bağışlarla dönüyor daha çok. ayrıca migros'tan alınan hemen hemen tüm migros markalı ürünlerle tegv'e bağışta bulunuyorsunuz. imkanı olmayan aile çocukları içinse inanılmaz bir fırsat. gönüllü olmak için lise mezunu olmak, vakfın amaç, vizyon ve misyonunu benimsemek, Vakfın amaç, vizyon ve misyonuna uygun olarak belirlediği etkinlik ve fonksiyonlara somut katkıda bulunabilecek eğitim, meslek ve kişilik özelliklerine sahip olmak gerekiyor. çalıştığım dönemde eski ve yeni öğrenciler arasında bariz farklar gördüm . 3 yıldır vakfa devam eden öğrenciler daha girişken. öğrencilere ayrıca birey olmayı öğretmeyi başarmışlar. bunu gözlemlemek ve katkıda bulunmak harika. yalnızca 2-3 lira gibi komik bir para ödüyorsunuz eylül ayından diğer eylüle değin vakıftan yararlanıyorsunuz. yani tegvli olmak ücretsiz. vakfın logosonu incelemenizi öneririm. misyonunu ve vizyonunu açıkça yansıtmış.
23 ocak 1995 yılında, suna kıraç öncülüğünde kurulmuş, uzun bir süre; ibrahim betil yönetiminde ilerlemiş, türkiye nin yarınları için kendini seferber etmiş, misyonunu şu şekilde açıklamış;

"çocuklarımızın;
cumhuriyet temel ilke ve değerlerine bağlı, akılcı, sağ duyulu, özgüven sahibi, düşünen, sorgulayan, kendi iç yaratıcılığını harekete geçirebilen, barışçı, farklı düşünce ve inançlara saygılı, insan ilişkilerinde cinsiyet, ırk, din, dil farkı gözetmeyen bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunacak okul dışı eğitim programları oluşturmak ve uygulamak tır."

onlarca eğitim parkı kurmuş, ateş böceği adını verdikleri; gezici eğitim veren otobüslerini, anadolu nun en ücra noktalarına götürerek çocuklarımızı bilgisayarla tanıştırmış, her yıl düzenledikleri; yildizlarin kalbi egitim icin atiyor programı aracılığı ve kanal d nin de desteğiyle, halkımızı bilinçli olmaya çağırarak; bir çocuğun eğitim masraflarını karşılamak için sms le 10 ytl yollatmış olan, eğitim destekçisi kurum...

kısaca tegv olarak bilinir...

http://www.tegv.org
bir çocuğu mutlu etmenin, ona küçücük bir kelime öğretmenin, gerçekten dinlendiğini ve fikirlerine değer verildiğini hissettiğinde gözlerindeki o parıltının insana yaşattığı mutluluğun tarifi yok. vakıf çocuklar için hem oyun alanı hem eğitim. hem çok özgürler, hem de istekli. içinde yer almaktan, gönüllü olmaktan dolayı gurur duyduğum vakıf.

edit: vakıf bazılarına göre mükemmel işlemiyor olabilir. eksikleri olabilir. ama bir sivil toplum örgütü olan tegv tüm yapıcı eleştirilere açıktır, eleştirinin değerini ve önemini bilir ve herkesin fikri değerlendirme kapsamındadır.
bir şeyler yapmaya çalışan bir vakıftır. destek olmayız, sonra da "çalışmıyorlar lan bunlar" deriz. "üzerimize düşeni yapıyor muyuz?" diye sormayız ama kendimize.
yararlı işler yapmaya çalışan lakin bir takım organizasyon bozuklarından dolayı pek de başarılı olamayan kuruluş. umarım yapmak istedikleri herşeyi yapmak istedikleri biçimde yapmakta başarılı olurlar. böyle kuruluşlara ihtiyacımız var.
türkiye'nin aydınlık yüzü.
bana bir türlü burs vermeyen burslarını sadece doğudan gelenlere veren kuruluş.
(bkz: ben insan değil miyim)
''Bir çocuk değişir Türkiye değişir'' sloganı ile hareket eden; vakıftır.

Acayip keyifli bir ortamı vardır. çocuklarla birşeyler paylaşmak, onlarla zaman geçirmek istiyorsanız , mükemmel bir yer denebilir. Ayrıca sizde birçok yeni şey öğrenebilirsiniz çocuklarla beraber.
(bkz: türkiye eğitim gönüllüleri vakfı)
çocuk ve gençler için çok güzel bir ortamdır. orta yaşlılar için biraz sıkıcı olabilir.
23 Ocak 1995 tarihinde Suna Kıraç önderliğinde kurulan, ülkemizin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşudur.

--spoiler--
Eğitim Gönüllüleri, 7-16 yaş arası çocuklarımızın Cumhuriyetimizin temel ilke ve değerlerine bağlı, akılcı, sağduyulu, özgüven sahibi, düşünen, sorgulayan, eleştiren, kendi iç yaratıcılığını harekete geçirebilen, barışçı, farklı düşünce ve inançlara saygılı, insan ilişkilerinde cinsiyet, ırk, din, dil farkı gözetmeyen bireyler olarak yetişmesine katkıda bulunacak eğitim programları ile etkinlikler oluşturmakta ve uygulamaktadır.

Eğitim Gönüllüleri, oluşturduğu özgün eğitim programlarını ülke sathında kurduğu Eğitim Parkları, Öğrenim Birimleri ve Ateşböceği Gezici Öğrenim Birimlerinde, eğitici eğitimi verdiği gönüllüleri aracılığı ile hayata geçirir.
--spoiler--

http://www.tegv.org
bugün kanald de seffaf odanın misafirleri ve konusu olan vakıftır.
aktif bir üyesi olmaktan gurur duyduğum vakıftır.
28 Mayıs Cuma Akşamı saat 23.30 da Beyaz Show da teleton kampanyası olacak vakıftır. 6 sms atarak bir çocuğun yıllık masrafı karşılanabilmektedir.
15. yılını kutlayan sivil toplum kuruluşu.

"Bir çocuğun TEGV'deki bir yıllık
eğitimine destek sağlamak yalnızca 60TL. EĞiTiM yazıp 3353'e 6 sms atarak
bunu gerçekleştirmeniz mümkün.Gelin siz de çocuklarımızın güzel bir
gelecek düşlemelerine yardımcı olmak için bu gece 23.30'da Kanal D'de
BeyazShow'u izleyin, daha umutlu bir gelecek hayalimize ortak olun.Biz
inanıyoruz, 15 yıldır...her gün... BiR ÇOCUK DEĞiŞiR TÜRKiYE DEĞiŞiR..." TEGV
Kanatsız melekler.
Aydınlık Türkiye için;
Yolunuz, yolumuz açık olsun.
"Ayda sadece 10tl ile bir yılda 2 çocuğun TEGV
imkanlarından faydalanması mümkün;üstelik tek tıkla verilebilecek bir
kredi kartı talimatıyla!"

"Bir çocuk değişir, Türkiye değişir" : http://www.tegv.org/v4/Main.asp#
üniversitedeki "topluma hizmet uygulamaları" adlı dersin bir projesi olarak tanıştığım, sonrasında 2 haftalık bir eğitimle gönüllü sıfatına kavuştuğum, 3 hafta itibarı ile çocuklarla etkinliklere başladığım, elimden geldiğince etkinliklere katılmaya çalışacağım vakıftır. "bir çocuk değişir, dünya değişir" sloganıyla hareket edip, ülkenin dört bir yanında çocuklara ulaşarak onların hayata hazırlanmasında yardımcı olmaya çalışmaktadır.
özsüt 'lerde tev'e destek amacıyla, cüzi bir ücrete satılan kartpostal ve bloknotlar mevcuttur. üzerlerinde, özsütte yedikleri pastalardan dolayı ağızları gözleri pasta içinde kalmış gençlerin resimleri mevcuttur ve şirindir.
her üniversite öğrencisinin mutlaka üye olması gereken stk.