bugün

kemalist zihniyetin çizdiği profile sahip müslümandır.

buna göre; bu müslüman kamusal alanda çalışamaz, okula gidemez, subay astsubay olamaz, siyasete karışamaz, hele başbakan, cumhurbaşkanı asla olamaz, türkçe'den başka dille ibadet edemez, sokağa çıkamaz.
(bkz: zekarıya beyaz)
(bkz: yaşar nuri öztürk)
islamiyeti gerçek kaynağından 'kur an ve meal' öğrenilmeyen, türklerin eski dinleri olan şamanizm inancıyla yoğrulmuş, kulaktan dolma bilgilerle beraber gelenekçi yaklaşım müslümanlık tipidir..

kabaca; vaizlerin bile çoğu ayetlerin anlamlarını bilmemeleri, namaz kılarken allah a ne şekilde dua ettiklerinden bihaber olarak günümüze kadar gelmeleridir..

ramazan ayında ise örtünmede bir patlama yaşanır ki sanki bir tek o ay allah a aittir, diğer aylar ise heva ve hevesimize tabiyiz..

bu da yetmez o aylarda hatimler indirilir mahalle mahalle kadınlar hatim günleri düzenler fakat gırtlaklarından çıkan kutsal kitabımız olan kur an ı kerim i okurken ne yazıktır ki bütün zerrelerine işlemez, öylesine bir nefes gibi havaya karışır gider.. elbette bunların kötü bir şey olduğu iddia edilmez ve elbette kuran ın hangi dilde okursanız okuyun bir kuşatıcılığı vardır ve bir ruhu vardır insanı etkileyen fakat allah ın razı olduğu şekilde bir kılavuz gibi kullanmamıza mani olur kabul edilmesi gereken asıl nokta da budur işte..

bu ve bunun gibi noktaları konuşmak, farkında olmak bir durup düşünebilmek elbette allah ın razı olduğu işlerdendir..
Acayip bir mantık yürütme yeteneğine sahip müslümandır.

Sözlükten ve çevremden edindiğim izlenimleri şu yönde: Ben inanayım da Tanrı gerçekten varsa cehenneme gitmekten kurtulur, cennete giderim. Yoksa da zaten kaybedeceğim bir şey yok, hiçbir şeyden haberim olmayacak en iyisi ben ibadet edeyim.

Ben Tanrı olsam şu düşünceyi aklından geçireni anında alır kıyameti suru nuru beklemeden cehenneme atardım sonsuza denk yanması için. Kayserili sinsiliğiyle nereye kadar lan pezevenk diye bağırırdım bir de arkasından.
yılbaşı ağacı süslemeye karşıdır ama dileği kabul olsun diye ağaç dallarına bez bağlar.
(bkz: kolay bir din olarak akp dini)
yabancı ünlüler müslüman olunca yahut namaz kılınca çok mutlu olurlar.
hayır sen bayramdan bayrama namaz kılan, sadece götün sıkıştığında ve beddua ettiğinde allahı zikreden birisin o ünlü cennete gitse ne olacak komşu mu olacaksın?
Cahil müslümandır.

Müslüman dediğin; güçlü kuvvetli olur, karakterli olur, yalan söylemez, kendi dinine hakaret etmez, ırkını ve nefsini dininden önde turmaz, yardımsever olur, müslüman kardeşine sahip çıkar, vatanını milletini sever, kafir ikiyüzlü insanları kendinden üstün görmez, islami bilerek kabul eder, kendi uydurma tağuti sistemini allahın sistemine ortak koşmaz, vs. Vs.

Işte bunların tam tersi günümüzdeki uyduruk müslümanların karakterinin içine işlemiş. bu Rezil insanlar birde islama kendini yamamaya çalıyor ya bu müslümanlara en büyük hakaret.
doğan görünümlü şahindir. aslında müslüman değildir fakat Türk olarak doğmanın fıtratında olan bir yaratıcıya inanma faslını müslümanlıkla isimlendirir. içten içe dinle diyanetle asla işi olmasa da bir yaratıcıya inanmanın gerekliliğiymiş gibi müslümanım der.
Ulan yaprağım Araplar ve farslar daha mı doğru müslüman şimdi

islam aleminde en iyimiz bosna-hersek şuan.
her b*ku yiyip

bazı mal dincilerin yaptıkları basına yansıyınca

gerçek din değil booooooo

diye anırmak.
Kimliğin din hanesinde yazdığı kadar Müslümandır.

Elhamdülillah Müslümanım kadar Müslümandır.

Kendine yetecek kadar Müslümandır

Kendimi tarif ettim ya la.
Bi yuru git iki rekat namaz kıl. Tek vasfı insanlarin hayatına burun sokmak olan bir müslümanın sozleri. Gerci sözlükte müslüman reel de nedir bilinmiyor.
neden müslüman olduğunu bilmeyendir.
islamın ne olduğu hakkında gram fikri olmamasına rağmen hüloooooğ diye bağrarak müslüman olduğunu iddia eder.

zihniyet bi ton cami yapıp camiye uğramamak, uğrayanların da harcanan bi ton parayı unutup o camide yoksullara tanrıdan yardım dilemek.

din arabın.
gök tanrı inancını kültür olarak islamiyet ile pekiştirerek müslüman olmuş türk tipidir.
anadolu türklerini büyük bölümü ve orta asya türklerinin hemen hemen tamamı bu tipe uygundur.

mevlid yalnızca türklerde görülür. süslü mezar taşları, türbeler, nazar boncukları sanılanın aksine sadece türk-islam dünyasına has özelliklerdir.

bu türk tipi müslümanın tüm büyük günahları işlediği anlamına gelmemektedir. topluma ve çevresine zarar verecek yanlış tutumlardan uzak durmak üzere belirli ölçülerde alkol kullanabilir. bu geçmiş türklerde de vuku bulan bir durumdur.

ancak bunu türklerin müslümanlıkla alakası yok alkolü var, zinası var, kumarı var şeklinde açıklamak kesinlikle yanlıştır. eğer konu olaya türklerin kültürleriyle harmanlanmış islamiyet ile arap kültürüyle harmanlı islamiyeti kıyaslama noktasına gelirse türk kültürüyle harmanlanmış islamiyet adeta medeniyet dersleri verecektir. islamiyete rağmen kadına değer vermeyen arap kültürüne kıyasla kadını daima baş üstü tutmuş, kadınına değer vermiştir türk kültürü. dolayısıyla araplara islamiyet ile verilmek istenen pek çok erdem islamiyet öncesi türklerde zaten mevcut olan şeylerdir.

türklere putperest demekte yanlıştır. islamiyet öncesinde dahi putperest denilebilecek ölçüde yoldan çıkmamış istisnai kavimlerden biridir türkler. dindarız diyerek kafa kesmektense, insanları dinden soğutmadan islam anlayışı gütmüş olması türkleri putperest yapmayacaktır.

ki türklerin bu katı olmayan islam anlayışı sayesinde islamiyet arap hakimiyetinden çok, türk hakimiyeti döneminde dünyaya yayılma fırsatı bulmuştur.
gerek balkanlar, gerek açe sultanlığı türklerin islamiyet anlayışından etkilenerek müslüman olmuşlardır.
namazin nasil kilinicagini bilirler ama kuran da namazin kilinmasinin nerede yazdigini bilmezler.

herkes inandi diye inandiklari icin baya sikintilari var aslinda.
Türkiye'de her şekilde müslüman vardır. Genelde ehli sünnettiz ama ehli sünnetin ne olduğunu bilmeyiz. Hanefi mezhebiyiz deriz, hanefiliğin ne olduğunu bilmez şafilikte kan abdetsti bozmaz bizde bozar diye koskaca bi ekolü izah etmeye çalışırız.
Farklı yapılarımız vardır.. Chp'nin kurduğu diyanet aldığı imamlara tevhid ve şirk gibi devleti ilgilendiren konuları açtırtmadan ılımlı islam modelini anlattırır. Tarikatlerimiz vardır bir de.. şeyhlerimiz uçar kaçar, Allah dostudurlar ama. Allah dostu olduğuna kim karar veriyorsa artık.. itiraz edilemez. Azraili bile geri gönderir bu şeyhlerimiz. Parti tipi islam vardır birde. Demokratik, laik islam.. Bu üç kelimenin bi araya gelmesi mümkün değildir. Bu nedenle kelimeleri büker dururlar. Kanunları Allah koyduğu için demokrasiyi halkın yönetimi, kanunları koyması değilde istişare olarak bükülür.
Türkiye de din sadece ibadetlerden müteşekkildir sadece.. Kuranın bir kısmına inanır yaşamaya çalışır diğerini ise görmezden geliriz.
iyileri de vardır elbet.. dedik ya her şekilde müslüman vardır.
Türk tipi müslüman, hmm. Dur bakayım, daha nasıl sıfatlar göreceğim bu sözlükte.
iyi Alevi ve bektaşilerdir. Onlar derki ben önce türk üm sonra müslümanım.

Akp tipi müslÜmanlığı kastediyorsanız onlar muaviye nin torunu arap dölleridir.

Müslüman falan da değildir. Müslüman adam gidip kafakoparanus diye isim almaz.
Müslüman Tek tiptir ve Sadece Kuran Müslümanı vardır gerisi insan uydurmasıdır.

Aksini idda eden Allah'a din öğreten Yobaz bedevi Torunlarıdır.
hadisperesttir.
çoğunlukla çomardır, gerçek müslüman değildir paraya ve güce tapar.
Türk tipi müslüman diye bir şey yoktur. 'Canım nasıl isterse öyle davranırım benim yerime sen mi yanacaksın sanane?' düşüncesinde olan insanlar vardır.
Bu da tamamen insanın kendisinde biten bir şeydir. isterse arap olsun değişmez.
Işine gelmeyen konularda din , iman koy a*** mottosunda yaşar işine gelirse veya yapması kolaysa ibadeti allah gelse dur yapma yeter dese durmaz fitnessta dumbella abanan keko gibi şwkiller şukullar dener show yapar "hocam 1 sed daga bağkk gollarıma borhu gibi borhuuuu uvvv".