bugün

Ortalamayı en fazla aşağı(4 kat çekiyo hemde) çeken türkcell dir ne o ya recepten kurtulduk serap geldi şimdi yanına öztürkcell ayısı koöno yapmış.siktiniz televizyonuda halkın akıl damarlarını da...
sonuna kadar katıldığımdır.

gerçek hayattan örnek:
arı vız vız vız
arı vız vız vız
ege bal yiyinııız
öyle döte böyle tarrakk denmesi gereken hadisedir. sanki yeniliklere çok açık ve değişken milletiz gibi reklamlara trip atıyoruz.
"ideal su" reklamında da gördüğümüz üzere artık handy cam e mahalledeki çocuğa kadar düşmüştür iş. hatta metin yazarı da bu kameranın sahibidir muhtemelen. * *
Şu günlerde Rıdvan Dilmen ve Güntekin Onay'ın tıraş bıçağı, köpüğü ve kolonyasını defans, orta sahave forvete benzetip takım oyunu vurgusu yapmaya çalıştığı Gilette Mach 3 Sensitive reklamıyla sürmektedir bu düşüş. Önünü alamayacağız öyle kötü düşecek böyle giderse...
öyle bir düşüyor ki durduramıyoruz diyeceğim olaydır. tamam yeniliklere açık değiliz falan filan da halay çeken şalgam nedir arkadaş? bilen biliyordur bu reklamı intihar sebebi resmen.

http://www.youtube.com/watch?v=5fpz-N00nhk
118li numaraların tamamı kalite düşüşünde yere doğru pike yapmıştır.
'118 le başlayan herhangi bir numaranın reklamı' yada' pepsi yaşşatır seni' şeklindeki reklam ile sevilen üründen uzaklaştıran reklamlardır. sadece tv de değil venice diye yazılıyo venis diye okunuyo o mağazadan aldım diye radyo reklamı var .Fena.
halktaki kalite düşüşüyle paralel gitmektedir.
(bkz: öncü biber salçası)
(bkz: ege bal)
çarşamba pazarındaki pazarcılar gibi ürünlerini bağırarak satmaya çalışıyorlar. biraz sakin ol arkadaş, bağırmasanda seni gayet iyi anlarım. banka reklamında bile bağırıyorlar, pes valla.
http://www.youtube.com/watch?v=wjKnWPLLbnQ
''5 kavanoz bal 100 lira'' gibisinden bir reklam daha gelmez gibime geliyo.
eğer buna katılıyorsanız, muhtemel olarak okulda veya iş yerlerinde beraber vakit geçirmek zorunda kaldığınız kişilerin basit ve seviyesiz bireyler olduklarını da düşünüyorsunuzdur ki haklı olduğunuz tartışılmaz bir gerçek. en basitinden, karşısında konuşan bir şahsın basit bir dil sürçmesine bile anıra anıra gülen, bunun komik olduğunu zanneden bir toplum kendi içinden motive edici veya kıvrak zeka ürünlerinden çok, seviyesiz ve soytarılıklarla akılda kalmaya çalışan reklamlar türetecektir. sert bir spor branşı için tamamen yerli malzeme üretsek bile reklamda yapacağımız hataların satış konusunda yine adidas ve nike ürünlerinin önünü açacak.
Reklamın iyisi kötüsü vardır fakat gün geçtikçe reklamın iyisi kötüsü olmaz sözünü gerçek kılmaya başlıyoruz. Normalde magazinde geçerli olan bu cümle ürünler arasında da kendinden söz ettirir oldu.Herkes reklamın saçmalığının ve komikliğinin farkında kalite düşüyor ama satışlar yükseliyor ironik(!)
(bkz: ozdilek park istanbul) isimli avm nin reklamiyla birlikte tabana inan kalite seviyesi. beynimi siktiniz beynimi!
mad men izleyerek daha da hayıflanılacak durum.
yaratıcılık zıfır zıfır zıfır dedirten durumdur.
reklamı gördüğü yerde kanal değiştirenler için çok siklenmeyen durumdur.
türk halkının kalibresine göre yapılan reklamlardır. ben marka olarak onay vermezdim o ayrı.

yani bir durex reklamı 10 çeker.
Bundan uzun zaman önce bir reklmacının reklamlar ile ilgili: Giderek kalitesi düşüyor ve dahada düşecek. Çünkü bizde reklamcılar yeni fikir üretmez, yabancı reklamları kopyalar. dediğini anımsıyorum.. Haklı çıktığı için sanırım üzgündür şimdi.
masa başı ve bilgisayar işi reklamların artmasıyla doğru orantılı olandır efendim.