bugün

itici bir küçük kız. genellikle çok sevilir ve sevimli bulunur. yetim falansa daha bir ön plana çıkar. örnek olarak : istanbul masalından ayşe adlı kız. favorileri vardı kızın yani o derece bir de sevimli muamelesi görürdü.
bazıları sadece yerli dizilerde değil yabancı dizilerde de karşımıza çıkabilen klişelerdir.
sevdiği kız tarafından başka bir kızla görülen ve yanlış anlaşılan erkek - ki nedense hep yanlış anlaşılacak zamanda gelir diğer kız - sevdiği kıza olayı asla direkt anlatmaya başlamaz. "bi dakka dur açıklayabilirim,beni yanlış anladın önce bir dinle,bana biraz zaman ver anlatayım vs." diye yalvarıp durur. Halbu ki bunları söyleyene kadar olayı 10 defa açıklayabilir. Kız tamam açıkla demedikçe sanki duyması mümkün değildir.
genelinde mutlaka holdingi olan bir zat vardir.
ulan bi kere de taksiye ihtiyaç olunan anda taksi orda bitmesin be.
bölüm günleri veya haftalarıda anlatsa o bölüm içerisinde hiç yemek yenmiyor olması.
polat hiç mi acıkmıyor yada ayda yılda bir annesinin evinde yemek yiyor.
(bkz: tek gecelik ilişki sonrası hamile kalmak)
dur açıklayabilirim diyeni dinlememek. bırak 2 dakika da açıklasın daaa.
türk insanını saatlerce ekran karşısına geçiren bu manyak yapımlarda nasıl olursa kimse televizyon açıp izlemez. "len bizde sizi izlemeyelim olur mu?!"
istisnalara kaideyi bozmayıp gönlümüzü okşar.
(bkz: benim annem bir melek) (bkz: 7 numara)
beden eğitimi öğretmenlerinin obez olması.
herkesin herşeyi bilmesi ama birbirinden saklaması. basit olay örgüleri.. yahu çıkarın ne varsa anlatın bitsin gitsin, zaten herkesin bildiği gerçek gün yüzüne çıkıcak diye 56 bölüm işkence tüm seyircilere işkence edilmesi.
dizilerde muhakkak basrolü oynayan hep kaçırılır ya da trafik kazası geçirir.Başrolü oynayan hep dürüsttür asla hata yapmaz kusursuzdur.Sanki senaryoyu yazanlar ortak bir karar alıp yazıyor.gerçi ne hikmetse kitaplardan çevrilen diziler bi öyle olmadı
bilmem kaç bölüm boyunca anlatılan olaylar sadece şundan ibarettir:
esas kız esas oğlanı sever. ama oğlan başkasını sevmektedir. esas oğlanın sevdiği kız başka bir oğlanı sevmektedir. bu oğlan ise esas kıza aşıktır.
tabi bunlar dizilerde farklı konumlara koyulduğundan güya seyirci farketmez. mesela bunlar:
-arkadaş
-amcasının teyzenin yiğeni
-arkadaşının kuzeni olabilirler.
ha bide karakterlerden biri mutlaka sakar olur ki karşı cinsten biri onun sakarlıklarına gülebilsin, onu öyle sevebilsin.
hastaneye yatan kişinin 0 rh - kana sahip olması, o kanın düşmanda bulunması ve akabinde gelişen olaylar..
kansere yakalanan bir karakter bulunması
esas oğlanı seslendirenin hep umut tabak olması
iyilerin hep kazanması,kötülerin kaybetmesi
bir konak gibi bi şey. oraya toplanan sülale. bunların gerilim müziği altında sürekli birbirlerine laf sokması. sonra da gizli gizli birbirlerini sikmesi.

(bkz: aşk-ı memnu)
(bkz: bir bulut olsam)
(bkz: kasaba)
(bkz: asmalı konak)
(bkz: aşk bir hayal)

daha gider bu. yenileri geliyor bekleyin.
a kişisinin b kişisine, b kişisinin c kişisine, c'nin de d'ye ilgi duyması, sonra bunların arasında çapraz koşular yapılması, a,b,c ve d'yi birbirleriyle çapıştırıp bölünmeleriyle ortaya çıkan sonucun reyting olmasıdır.
ana konu intikamdır. örneğin; aşkı memnu, ezel, yaprak dökümü, aşk bir hayal, unutulmaz, hanımın çiftliği, es- es, geniş aile . . . daha devamı da var.
mutlaka bir bölüm hastanede çekilir. hastanede yatan oyuncu mutlaka entübedir ve en az bir kere defibrile * edilmeden hastaneden taburcu edilmez.
şüphesiz final sahnesinde kameranın baş karakterin suratına zoom yapması ve alık alık bakan karakter.
yoksulların konakta, orta hallilerin villada yaşamaları.
başroldeki kişiye doğrultulmuş silah patlar ve bölüm biter. bir hafta beklersin.. ardından patlayan silahın ya boşa sıkıldığını ya da silahı tutan kişinin intihar ettiğini görürsün.
oyuncu azlığından dolayı bir erkeğin üç kızla beraber olması ve bu üç kızında arkadaş olmaları.
maddi imkansızlıklardan dolayı yakılan arabanın hep woswos olması.
buda klişe repliklerden biri değil ama hikaye klişe.
* Behlül yapma amcam onu aldattığımızı düşünecek. görürse ne olur sonra.
- Korkma tatlım. amcamın senden önceki eşine de yazdım ben. tecrübeliyim yani. o yüzden rahatla herşeyi bana bırak.
herhangi bir karakterin kadın rolüne girmesi ve akabinde başka bir erkeğin kılık değiştiren kişiye asılması...*
ilk akla gelen trafik kazasıdır hiç kuşkusuz.
seks sahnesi gelince güneşin doğduğu sahneye ani geçiş.
güncel Önemli Başlıklar