bugün

Turist ömer serisinin 1973 yapımı olan son filmidir. Absürt komedidir.
Uzay sahneleri izmir efes'te çekilmiştir.
Boğa güreşçisi ve yamyamlar arasında filmleri çok daha güzeldir. Bu iki bölümde feri canselde oynamış ve harika bir renk katmıştır.
Ama uzay yolu olmamış.
Türk sinemasının Başyapıtlarından biridir.
Tek hatırladığım (bkz: ışınla beni Scotty).
-çok şakacısınız mister turist.
+çok şakacıyımdır. eskiden takacıydım, şimdi şakacı oldum.
Filmdeki kadın kılığındaki uzaylının turist Ömer’e elini sürüp yalaması bu sayede tuzla beslenmesi, çünkü filmdeki uzaylıların temel gıda maddesinin tuz olması, turist Ömer’in bu tuhaflığa ilk başta anlam verememesi ancak gemi mürettebatından bundan dolayı ölenleri görünce çok korkması bizim jenerasyonumuzun fantezi dünyasında oral bir travmaya sebep olmuştur.
yepyeni görüntüsüyle izleyebilirsiniz, buyurun bakalım...

https://www.youtube.com/w...channel=FanatikKlasikFilm
bu filmin senaristi; merhum ferdi merter aynı zamanda aktör olarak Doktor McCoy rölüyle de filmde çok başarılı bir performans sergilemiştir.
Çıplak silah, çıplak ajan, korkunç bir film gibi serilerin ağa babası, başka filmlerle dalga geçen filmlerin ilk örneklerinden,
Uzay filmleri furyasına katılmak ve komedi tarzında yapmak belki de ilk defa yapılmıştır.
Rahmetliyi özlüyoruz.
Turist Ömer, altın kızlarla tanışır:

Turist: siz kimsiniz ya?
kız 1: biz altın kızlarız.
Turist: a aa! Sen de mi altındansın?
Kız 2: evet.
Turist: her tarafınız altından mı?
Kızlar: evet!
Turist: var ya sizi bozdurup bozdurup harcamalı yahut da biçimli bir bankaya koymalı anadım mı.

(O sırada yaklaşık 1.5 m. Boylarında başka bir altın kız sahneye girer.)

Turist: aaa bak çeyrek altın da geldi ufaklık, evladım allah bağışlasın.
doktor: raporumu açıkliim kaptan: beyin, varla yok arası...
turist : heh, herkes bilir benim beyinsiz olduğumu...
doktor : kalp, yok!
turist: ahh, kör melahat da öyle derdi, kalpsizsin derdi...
doktor: iç organlar bozulmuş...
turist : yaa üstünüze afiyet üşütmüşüm birazcık...
(Turist Ömer Uzay Yolunda - 1973 )
40 yıl önce milletin yemeğe ekmek bulamadığı zamanlarda ''olmayan'' imkanlarla çekilen komedi filmi. güldürüyor mu peki? hemde fazlasıyla.

bazı angutllar leş, rezil falan derse de inanmmayın. 2000'li bebeler bilmez sadri babayı.
beyler ilk star trek filmi olarak geçer bu film. baya ünlüdür dünyada.

dünyadaki ilk parodi filmlerdendir.

o açıdan bakarsanız büyük bir başarı var bu filmde.

ıhh leş komedi diyip geçeceğiniz türde bir şey değil.
Belki bir komedi başyapıtı değil ama dönemine göre yapmaya çalıştığı şey açısından bir komedi şaheseri. Dönem filmlerini dalgaya alan absürd filmler bildiğim kadarıyla o yıllarda genellikle Mel Brooks ile olsa da bizimde böyle bir film yapmış olmamız ve Dünyada bilinen bir film olmuş olması da sevindirici. Maddi olanaksızlıklardan ötürü görüntü efektleri, makyaj ve kostüm gibi şeylerde bazen komik bir durumda olsa bile Turist Ömerin keskin zekası, dalgacı kişiliği ve olaylara verdiği esprili tepkiler filmi alıp götürüyor.
Filmdeki tuz canavarı kostümünün içinde rahmetli yadigar Ejder vardır. Jenerikte ismi yadigar Kırmızıgül olarak geçmektedir.
Tuz yiyen canavar yüzünden geceleri uyuyamamama sebep olmuştu.
meşhur çiçek besleme sahnesinde kadın çiçekler için “onlar benim çocuklarım” der. tam bu sırada tuz yiyen canavar gemi tayfasından birinin kılığına girmiş ve turist’in ellerindeki tuzu yemeye başlamıştır. turist ömer efsanevi cümleyi kurar: “ ablacım senin çiçeklerden biri büyümüş de el öpüyor allah bağışlasın.”
Star trek konseptli ilk film olma özelliğini taşıyan filmdir.
Turist Ömer silah zoruyla nikah masasına oturtulmuştur ve allah’a Dua eder:

“Allah’ım bir sebep gönder de beni Buradan yok et, toz et, yok et yarabbim!”

Turist’in duası kabul olmuş ve profesör onu zaman makinasıyla galeksinin (aynen böyle söylüyor) en uzak gezegenine (yani efes’e) ışınlamıştır. Turist kendini birden bu harabeler içinde bulunca kendi kendine konuşmaya başlar:

“Hey ulu tanrım, yarrabbim duamızı kabul ettin insanın kıt olduğu yere getirdin, vicdanımızla baş başa bıraktın bizi.”
vay arkadaş adamlar ne anlamlar çıkarıyor.

star trek in orjinal filmlerinden önce çıkmış efsane. doğru hatırlıyorsam.
Türk aklının ne kadar kısır ve tekdüze olduğunu gözler önüne seren rezil bir türk komedi filmi.

Yersen.
"spak iki çay çek demli olsun".
görsel
görsel
1000 defa izlendiğinde bile sıkılmadan izlenecek bir filmdir.
görsel

- Abi şimdi burası Kasımpaşa'ya yakın mı?

- Kasımpaşa'ya 3 milyon ışık yılı uzaktayız mister Turist.

- Desene Nalıncı Yokuşundayız.
(bkz: görünmez uzay sigarası)