bugün

tek başına iki kez iktidar olmayı başarmış sivil siyasetçi. cumhuriyetimizin ikinci asker olmayan cumhurbaşkanıdır.
doları piyasada serbest hale getirmiş turkiye'nın 8. cumhurbaskanıdır.
itü mezunu basbakanlardan biri.

(bkz: süleyman demirel)
(bkz: necmettin erbakan)
1950 donemiyle baslayan ve araya darbelerin girmesi sebebini doguran Türkiye yi satma cagını baslatanların - 1970 lerde devlet planlama müsteşarıyken ve 1980 lerde de iktidarken - halefi. takunyalı grubunu ulkenin başına getiren ülkeyi adeta hanedanlığa sürükleyen belki bugünlere gelmemize neden olan tombul şahsiyet.
arakladığı paraları ailesi batıra batıra yemeye devam etmektedir hala da bitmedi o paralar...kendisi kürt kökenlidir aynı zamanda.birde bunun evrimleşmemiş ilkel hali vardır (bkz: recep tayyip erdoğan)
yemek kelimesine sozluk anlami disinda anlamlar yuklemis, kelimeyi senlendirmis insan.
(bkz: milli hortumcu)
kendisine janjanlı,kuleli falan şaşaalı bir de anıtmezar yapılmış merhum kişi.anıtkabire biraz özenilmiş zannımca.
kanun hükmünde kararnamelerle devlet yönetmis adam. pragmatizmin bu kadarı diyolar kendisine bu sebepten.*
muzu türkiye'ye getirmistir.
ülkenin bu durumlara gelmesinin sebeplerinden biri olan kişi."bu ülkeye halk isterse şeriatta gelir"diyen kendini bilmez cumhurbaşkanı bozuntusu.öldükten sonra kendisinin ve ailesinin birçok pisliği ortaya çıkmış ama bazı gerizekalılar öldükten sonra ülke ne hale geldi bak diyenlerde olmustu.kendisi kürt kökenlidir ve pkknın iyice cozutmasına sebep olan ve iyi ki de ölmüş dediğim bir kişidir.
türkiyede pek çok ilki gerçekleştirmiş (!) siyaset adamı. üzerine giydiği dallı güllü şortla asker selamlamakta bunlardan biridir.
KiM NE DERSE DESiN ÜLKEYE FAYDALI PEK ÇOK iŞ YAPMIŞ SiYASETÇi.YANLIŞ MANEVRALARI VE AMERiKAN MANDACILIĞI KÖTÜ YANLARIDIR.AMA TÜRKiYE EKONOMiSiNiN BU KADAR BÜYÜMESiNE VE ŞU AN PEK ÇOK iSTEDiĞiMiZi ELiMiZiN ALTINDA BULMAMIZA SEBEBiYET VEREN DE KENDiSiDiR.TABiKi BAL TUTAN PARMAĞINI YALAR...
askerin karşısına şortla çıkabilecek kadar cesur, merhum adnan menderesten sonra ülkenin başına gelmiş en iyi başbakan.
amerikan mandacılığı yapmasına rağmen türkiye cumhuriyetinin taş üzerine taş koymayı başarmış ender idarecilerindendir. yaptığı reform ve icraatlarla türkiyeyi kapalı rejiminden kurtarmış açık bir dünya ülkesi haline getirmiştir. döneminde birçok doğulu iş adamı zuhur etmiş hepsi de muazzam zengin olmuştur.

ruşvet ve de hırsızlık rejiminin kurucusu olmasına rağmen bürokrasiyi minimuma indirmiş mükemmel bir icraat, atraksyon adamıdır. döneminde bir adet boğaz köprüsü ve de ankara istanbul otoyolunu yapmıştır. yeni gelen hükümetlerse bu otoyolun bolu dağı tünelini 15 senedir açamamaktadır.

(bkz: mekanı cennet olsun)
şişman gözlüklü arkasından ve hatta önünden çok konuşulduğuna şahit olduğum ve daha fazla bişe sölemek istemediğim malum adam eski cumhurbaşkanı bi şahsiyet
federasyonu konuşalım diyen, teröristbaşını siyasi muhattap olarak kabul etmeye hazır olan, terörün tavan yaptığı dönemde sıkı yönetimi kaldıran ikinci cumhuriyetçilerin kendilerine lider bellediği kimse...
malatya dan çıkan ikinci cumhurbaşkanı
eceliyle vefat ettigi söylense de sonradan zehirlenerek öldürüldüğü gün yüzüne çıkmıştır. ama enterasandır ki eşi zehirlendiğini kabul etmemektedir. neden acaba?
80'li yıllarda sağ elinde tuttuğu kalemini gözümüze soka soka nasıl hızla köşeleri döndüğümüzü anlatan tombul cüsseli,komik çeneli adam.
Türkiye'nin başına gelmiş en büyük hainlerden biridir.Sayesinde "bir kısım işadamı" köşeleri dönmüş,atlaya zıplaya ilerlemiş,ancak orta direk denilen kesim ortadan kalkmıştır.
Özelleştirme,küreselleşme gibi kavramları dilimize yerleştirmiştir.Türkiye Cumhuriyeti devlet yönetme geleneğinin tamamen dışında adeta bir arap şeyhi gibi ülkeyi yönetmiştir.Kızına hediye edilen Jaguar,oğlunun çapkınlık maceraları ve ölümünün ardından eşinin taverna taverna gezmesi bugüne kadar hiçbir cumhurbaşkanımızda görülmeyen saçmalıklar silsilesi olarak tarihimize geçmişitr."Benim memurum işini bilir" diye rüşvet kapılarını açmış,yarattığı "Anadolu Kaplanları" halkın ensesine çökmüştür.Döneminde PKK Anadolu'ya girmiş,ve hatta "teröristlerle siyasi platformda anlaşma" gibi saçma sapan kavramlar konuşulmaya başlanmıştır.
Özelleştirme adı altında ülkenin parça parça yabancı sermayeye satılması da yine tombul amca dönemine rastlar.Devletin en çok kar eden kurumları nedendir bilinmez yabancıların ellerine teslim edilmiştir.
Unutulmaması gerekir ki;başbakan ya da cumhurbaşkanı omak için barajlar ya da köprüler yapmak yeterli değildir.
Tarih,dış politika bilgisi ,devlet geleneği anlayışı ve terbiyesi olmadan ülke yönetimin başına bir şekilde geçirilirseniz herşeyi elinize yüzünüze bulaştırmaktan kaçamazsınız.
türkiyeye rüşvet ve yolsuzluğu getirmemiş, türkiyede rüşvet ve yolsuzluğun boğaza kadar dayandığını gözler önüne sermiştir. sanki 80 öncesi türkiye çok dürüstmüş, namusluymuş, hiç yolsuzluk olmazmış, memur rüşvet yemezmiş, karaborsa yokmuş gibi safça düşünenlerin aklının almadığı siyasetçidir. evet benim memurum işini bilir, yanlış diyen varsa beri gelsin!

kötüleme üzerine gelen edit: tamam arkadaşım türkiye önceden çok dürüst bir memleketti, devlet kadrosunda kadroculuk, rüşvet, yolsuzluk nedir bilmezdi. insanlar hakkıyla çalışır, memurlar kötüye tamah etmezdi. ne güzel günlerdi...
(bkz: andersenden masallar)
sevenleri kadar sevmeyenleri de olan sempatik merhum 8. cumhurbaşkanı.
boyu ile götürdüğü para ters orantılı olan bir politikacıdır.hala onun borçlarını ödüyoruz.
keşke şu an entry girecek bilgisayarım olmasaydı,cep telefonum olmasaydı vs olmasaydı da böyle batağa saplanmamış ülkem olsaydı dememe sebep olan insanlardan birisi.rüşvet ve dışarıya bağımlılık almış başını gitmiştir.biraz perdenin arkasına bakmak gerekir zira şu an öde öde bitmeyecek bir dış borç vardır ve bu birkaç senede olmamıştır.sonuç olarak konuyu da fazla dağıtmadan,bal tutanın parmağını yalaması olayını biraz değiştirip tuttuğu balın tamamını yemeye çalışmıştır.
Allah rahmet eylesin.Çok yaman ve dürüst bir adamdı.
Türkiye'yi kalkındıran bir insandı.Bir kere halkın çoğunluğu onu seviyordu.
Çünkü halkın adamıydı.
Gerçek bir cumhurbaşkanıydı.Türkiye'yi gözle görülür biçimde kalkındırdığını hiç kimse inkar edemez.
Şimdiki Cumhurbaşkanlarına bakıyorum da Turgut Özal'ın gerçek değerini anlıyorum.
Huzur içinde ol.Demokrasi anlayışını yaşatıcaz.
ölenin arkasından kötü konuşmak doğru bir iş değildir ancak. ülkeye yaptıkları yararlı ve zararlı icraatlar gözönüne alındığında zararlıların kanımca daha ağır basacağını düşündüğüm, zenginin yanındaki başbakanımızdı allah gani gani rahmet eylesin.