1. 1.
  lakabı astaldo olan valar dır.orta dünyaya ihtiyaç üzerine gökten zembille inerek dakikasında melkor u tuttuğu gibi yere yapıştırmıştır; güç, kuvvet işlerinde üzerine yoktur, melkor sorun yaratmadığında uyur genelde...
  2 ... disco inferno
 2. 2.
  (bkz: valar)
  1 ... eqin
 3. 3.
  tolkien'in arda'sında, kas gücü bakımından en kudretli vala. savaşa giderken bile kahkahalarla gider, sürekli gülümser. melkor'u yerden yere çalarken bile kahkahasından birşey eksilmemiştir.
  1 ... maturin
 4. 4.
  aslında valar değildir. ama ainudur. arda ya manwe ile beraber gelmemiştir. sonradan gelmiştir.

  aulenin cüceleri yaratması gibi bu da türkleri yaratmış olabilir. öyle bir mikroptur. ama çok güçlüdür. savaşırken kahkaha atarmış denir. bir psikolog arkadaşım korktuğun şeyi yaparken kahkaha atılamsına dair birşeyler söylemişti. belki de savaşmaktan korkuyordu tulkas bilinmez.
  1 ... jackskellington
 5. 5.
  valar morgot'a karşı yenilirken göklerde kahkalar çınlar ve bu eleman arda'ya teşrif buyurur ve morgoth'u da alt eder. * *
  1 ... finrod
 6. 6.
  orome'nin kardeşi vala nessa ile evlidir. silahı elleridir, ata binmez. saçları ve sakalı altındandır ve parlar. kendisine astaldo da denilen bu abinin valarin dilindeki ismi tulukastâz'dır.
  1 ... otep shamaya
 7. 7.
  muadilleri yunan mitolojisinde herkül, iskandinav mitolojisinde thor'dur.
  ... guardian of midgard
 8. 8.
  melkoru yenmek için tekme tokat girişen vala.
  1 ... selia
 9. 9.
  Kas gücü açısından en kudretli valadır... Kendisini vs olayında Arda'da ve Valinor'da yenebilecek güç yoktur.
  ... taurnil earfalas
 10. 10.
  Nonoşun tekidir,melkoru yenmesi de tamamen saçmalık ve mantık hatası. Melkor kardeşlerinin arasında en güçlüsü ve en donanımlısı,bütün valalar birleşipte melkoru yenemezken gelipte tulkas mı yeniyo tek başına.
  ... turin