1. 1.
    temel özelliği, bir kimsenin kendi saçını, karşı koyulamayan ve tekrarlayan saç yolma dürtüleri yüzünden, aşikar ve saç kaybıyla sonuçlanacak şekilde, tekrar tekrar yolmasıdır.
    1 ... klimanjaro
  2. 2.
    kişinin saç yolarken haz alması, doyum bulması ya da rahatlamasıdır.
    bu bozukluk, başka bir mental bozuklukla daha iyi açıklanamaz ve genel tıbbi bir duruma bağlı değildir.
    toplumsal, mesleki ya da diğer önemli işlevsellik alanlarında bozulmaya neden olur.

(bkz: bir yandan ders calisip bir yandan sozluge bakmak)
    1 ... daphne
  3. 3.
    insanın stresli anlarda saçını kaşını kirpiğini bilumum vücut kılını yolup hatta bundan zevk alıp aynada kendini kabak görünce pişman olması durumudur.
    1 ... malumat furus
  4. 4.
    obsesif kompulsif bozukluktur. kadınlarda erkeklerden daha çok görülür. okb mağduru kişi saçlarını kirpiklerini veya kaşlarını yolar. bundan fazlaca zevk alır. bunu özellikle stresli olduğunda tekrarlar ve bir süre sonra kelleşir. Trikotillomaniye sık olarak depresyon, kaygı bozuklukları, alkol ve madde kullanımı ve diğer dürtü kontrol bozuklukları eşlik eder.

tedavisi vardır. Tedavide antidepresan ve antipsikotik ilaçlar kullanılabilir. En etkili tedavi yöntemi ise ilaç tedavisi ve psikoterapinin birlikte uygulanmasıdır. yine de hastalık tam olarak bitmez. bazı zamanlar tekrarlayabilir.

bunun bir de kıllarını yolduktan sonra yiyen versiyonları vardır. (bkz: trikofaji)
    1 ... alaluna
  5. 5.
    tehlikesiz gibi görünse de aslında kötü ama tedavisi olan bir hastalıktır.

"kişi hastalıktan memnun değildir, kurtulmak ister, verdiği zarardan muzdariptir. Görünüşüne ve hayatına zarar verdiğini bilir, durdurmaya çalışır ama başarısız olur. Tıpkı tırnak yiyenlerin bunu durdurmak isteyip başarısız olmaları gibi bir durumdur. Hastalığı yaşamayan birçok kişi “istesen durdurursun, koparmazsın” dedikçe anlaşılamamanın verdiği sıkıntı ile daha da şiddetlenir.

Koparılan saç ya da diğer vücut kıllarının köklerini ağza almakk, emmek ya da saçı tümüyle yutmak oldukça sık görülen bir davranıştır. Yutma bazen saçın sadece kök kısmını yutma biçiminde bazen de tüm saçı yutma biçiminde olabilir. Saçın tümüyle yutulması bir süre sonra bağırsaklarda biriken saçların yumak haline gelerek bağırsakları tıkamasına sebep olur. Trikobezoar adı verilen bu durum acil cerrahi müdahale gerektirecek kadar ciddi olabilir. Nadir görülen bu durum eğer gerekli müdahale yapılmazsa ölümle sonuçlanabilir. Kişinin hastalığından utanması sebebiyle tıbbi yardım istememesi ölümcül sonuçlanma riskini artırır." *

edit: tanım.
    -1 ... seks yaparken konusan erkek
  6. 6.
    anlamsızca saç koparma hastalığı.
    çok muzdaribim.
    ... oje kokusu
  7. 7.
    10 senedir muzdaribim ama stresliyken iyi gidiyor bazen gerçekten psikopat oldğumu düşünüyorum.
    ... ccurlyy
  8. 8.
    Kendimi bildim bileli kaşlarımı yolarım. Çocukken yediğimi bile hatırlıyorum hatta babamınkini falan bile yolmaya çalışırdım. Uzun süredir problem olmuyordu ama geçen baktım yine kaşımda açılma olmuş. Lanet hastalık kesinlikle tam geçmiyor acımıyor da yolarken ama ortaya çıkan görüntü insanı deli ediyor.
    2 ... stajiyer
  9. 9.
    Farkında olmadan yapılan eylemdir ne kadar vazgeçmek istesen de vazgeçemezsin ilaçlar işe yaramaz tek çözüm saçı sıfıra verdirip hastalığı unutana kadar uzatmamaktır.
    2 ... morpetunya
  10. 10.
    Berbat bir şey. Bunun bir de dudak derisi koparma hastalığı var ki evlerden ırak. Dudak kanseri tehlikesi varmış. Ben bıraktım, siz de bırakın arkadaşlar.
    2 ... guguk fakultesi talebesi