bugün

şağdan gidip soldaki şeride sarkanlar
otobüs ve dolmuşlar
telefon ve sigara tiryakileri
sol şeritte kapatıp gidenler
kertenkeleler
ipsiz sapsız ergenler.
yıllar oldu tır geçtiğinde hala tedirgin olurum. üstüme devrilecek gibi. bir de hızlı ki imansızlar.
ben. benim yanımdan geçen herkes akıllı olsun. insan olsun.

görsel
Bmw li gençler ile kuş serisi doğan Şahin vs.

Ayrıca dolmuşçular, taksiciler de sıkıntılı.
Teneke modifikasyon yapilmis tum araclardan. Evden tokyo drift izleyip cikiyorlar mubarek.
arka cama atatürk imzası stickerı yapıştırmīş arabalar çok sakat kullanır temkinli olun görünce.
şehir içine yasak olduğu halde girmiş uzun kamyonlar, döner kavşakta önünden çok sağına bakan minibüsçüler, gözü bozuk yaşlı kamyon şoförleri.
Hafriyat kamyonları, beton mikserleri gebze minibüsleri, menemen dolmuşları, arkadan mavi renk sellektör yaparak gelen bilumum alman arabaları ,şirket araçları, e 5 te makas atan piçler ,istanbul sahil yolundaki motosikletli piçler, tüm manisa plakaları , modifiyeli bursa plakaları, izmir ilçe plakaları ve metro turizm otobüsleri.
iş bu entry haftada iş icabı sürekli tüm türkiye sathında 3000 km den fazla yapılması sonucu edinilmiş sahadan tecrübe ile üretilmiştir. .
hafriyat kamyonlarına muhakkak temkinli yaklaşılmalı. zira kendileri şehir içinde trafik terörü estirmekte pek beis görmüyorlar.
taksiler ve bayan şöförlerin kullandığı bütün arabalar...

bunlar genelde jip kullanırlar ve tırların gecebılecekleri yerlerden o jipleriyle gecemezler.
kadınların kullandığı araçlar. ben yolda giderken saçma sapan araba kullanan biri gördüğüm zaman kesin bunu kullanan kadındır diyorum sonra yanından geçerken arabanın içine bakıyorum ve doğru çıkıyor.
tuğralı doblolardır.
genel olarak apaçi tipli arabalar.

beyaz 320 olur, scirocco olur falan.

bir de ticariler : dolmuş, taksi vs.

son olarak bir de büyük kamyonlar. hani şu inşaata koşanlar. bunların çoğu sefer başı para aldığı için 1 sefer fazla atmak için alayını ezer geçer.

bir de yine bu kamyonların kör noktalarına dikkat etmek lazım. mümkünse sağ kapı civarlarına yanaşmamak lazım. sonra kendi aracınızın sol tarafını komple göçertilmiş bulursunuz ( tecrübe konuşuyor ).
tamamı, hepsi ve motorsikletler.

babam ki ağır vasıta ehliyeti var, hep şöyle der;
trafikte bütün araçları sarhoşların kullandığını, bütün yayaların, kör, sağır, yaşlı ve çocuk olduğunu düşünerek ilerle.
sakarya, izmit ve trabzon plakalı araçlardır açık ve net.
Sürücü adayı tabiki. Valla çok tehlikelidir onlara yaklaşmak. Kimsede yazmamış nedense.
Range Rover. Araba zaten zıplaya zıplaya geliyor, affetmez.
tofaş, beyaz 320d ve jip sürücüsü ablalar, taksi ve dolmuşcular.
tofaş şahin. çünkü adamın kaybedecek bir şeyi yok. komple takla atsa 1000 tl ye toplar arabayı olan sana olur. aman diyim.
Tofaş Amblemi taşıyan tenekeler.

Normal adam bunlara binmez, alayı bonzaici tipler. Yolda Mümkün olan en uzak Aralıktan seyredilmeli.
Renault 12'nin tüm türevleri. Çevremdekilere diyorum zaten benim ölümüm bunlardan birinin elinden olacak. Nerde trafik canavarı varsa onlar kullanıyor herhalde bunları.
lüks araç sahipleri başta olmak üzere başlıyor. bu insanlar genelde paranın kendilerine ağırlık verdiğine inanıyorlar sanırım, her zaman sol şeritteler ve 70-80 km arası bir hızla seyir ediyorlar, konuya buradan değinmemin tehlikeli olduklarını söylememin sebebi ise; bu insanlara yol hakkı istemek için selektör yaptığınızda yol vermezler ve mecburi sağından sollayınca yani hatalı sollama yapmaya mağdur kaldığınızda onları geçince ise bir anda belirttiğim hız sınırında giden araçlar birden aracınızın ön sağ kısmına 4-5 mt mesafe ile sizi sağınızdan sollarlar ve araçlarının hızı bu mesafeden önünüze geçerken genelde 150-200 km arası değişir.