bugün

(d. 30 Mayıs 1964), dağılan Audioslave ve eski grubu Rage Against the Machine'in yeniden birleşmesiyle beraber tekrar bu gruba dahil olan, Grammy ödüllü Amerikalı rock gitaristi. Gitarı "Soul Power" ı ile meşhurdur. 2007'de "One Man Revolution" isimli bir solo albüm çıkarmıştır. Serj Tankian ile Lazuras On Down adlı parçayı seslendirmiştir.

Fender Stratocaster, Telecaster ve PRS(Paul Red Smith) gitarlarını kullanmıştır, Digitech whammy pedalı favori pedalıdır.

Tom Morello Harlem, New York da doğmuştur. Annesi, Mary Morello, yarı irlandalı ve yarı italyan'dır, "Parents for Rock and Rap" grubunu kurmuştur ve aynı zamanda Libertyville Lisesi'nde öğretmenlik yapmıştır. Babası, Ngethe Njoroge, Kenya asıllı, ülkenin ilk Birleşmiş Milletler büyük elçisidir.

Morello Libertyville'de büyüdü ve Libertyville Lisesi'ne gitti. Okul korosunda şarkılar söyledi ve "Oberon in A Midsummer Night's Dream" de rol aldı.

13 yaşında , Morello Nebula' ya katıldı, Led Zeppelin coverlayan bu grupta vokaldi. Aynı sene ilk gitarını aldı. Aslında bir solid-body Ovation gitar istiyordu fakat yeterli parası yoktu. Bu nedenle bir Kay gitar aldı. Led Zeppelin e ait "Black Dog" şarkısı çalmayı öğrenmek istiyordu bu yüzden 2 gitar dersi aldı fakat o c-major scale de düşünüyordu bu nedenle vakit kaybı olduğunu düşünüp 3 sene gitara ara verdi.

1984 civarında , Morello tekrar ciddi anlamda gitar çalışmaya başladı. Aynı yıl "Electric Sheep" isimli bir grup kurdu ki bu grupta ilerde adını sıkça duyacağımız Tool grubunun gitaristi Adam Jones bass çalıyordu.

Zamanla Morello'nun müzik zevki heavy metal e kaymaya başladı.Başlıca Kiss, Alice Cooper, Led Zeppelin ve Black Sabbath grupları onun yeni müzik zevkini anlatabilir. Morello, elektro gitarda kendi sound unu oluşturdu. Sonraları Morello The Clash, The Sex Pistols ve Devo gibi ünlü gruplardan etkilenmiştir.

Morello 1982 de Harvard Üniversitesi' ne başladı. Eğitimi ne kadar ağır olursa olsun günde 4 ila 8 saat arası gitar çalışmaya devam etti. 1986 yılında onur derecesi ile politika mezunu oldu ve sonra Los Angeles'a taşındı.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Tom_Morello
adamdır.
Gitar kablosunu eline sürttürerek solo atabilen Harvard mezunu rage Against Thé Machine grubunun kurucusu süper kişilik. Killing in the name de zıplaması ile meşhurdur.
hem yeteneği hem de büyük firmaların milleti söğüşlemesine araç olmamasıyla saygı duyulası müzik adamıdır.

müzik dünyasının en özel adamlarından biridir. kendisi harvard üniversitesinden onur derecesiyle mezun olmuştur. teknik bir gitaristtir. ama en önemli özelliği bu adamın kendisine ait signature model bir gitarı olmamasıdır. kendisi sol görüşlü bir insandır ve sırf ibanez, esp, fender gibi dev markalardan, bu tip büyük ve kapitalist firmalar kendi adını taşıyan bir gitarı üretip ederinden çok daha yüksek fiyatlardan satmasın diye signature gitar olaylarına hiç girmemiştir. ki bu da kendisinin adamlığını kanıtlayan hususlardan biridir ki ltd gibi espnin yan sanayisi bir firma bile sırf adında alexi laiho'nun adının geçtiği normal değeri belki 500 edecek ltd alexi 200ü, 1500'ün üzerinde fiyatlarda satmakta.
Rap metal karışımı bir müziğin sağlam gitaristidir. Garip garip sesler çıkartır gitardan sonra bu manyaklık industrial metaldede kullanılmaya başlanmıştır.

Garip gitar tasarımlarına sahiptir.
Guitar Hero 3 de ilk boss olarak karşınıza çıkar battle yapılır.
beni elektro gitara başlatacak şahsiyet. adamın çok değişik bir soundu var.
gitarı yemiş yutmuş yüce şahsiyettir kendisi. guitar hero 3'te kendisiyle kapışma fırsatım olmuş ve ben kazanmıştım. lafını etmeyerek alçakgönüllü olmayı tercih etmedim.
gitardan her türlü sesi çıkartma yeteneğine sahip mütiş gitarist.
aşmış ratm gitar virtüözü. gitarıyla dj ler gibi stratch atar. ayrıca sleep now in the fire şarkısında ki soloyu dinleyince insan bunu yapan insan olamaz der kendi kendine.
"gitar tanrısı" tanımının pek bir yakıştığı insan, aşmışın da aşmışı müzisyen ve aynı zamanda aktivist.
soul power'ın babası, serj tankian'ın kankasıdır. lazarus on down düetleri dinlenmeye değerdir.
http://video.google.com/v...ocid=-6559462259051810528

(bkz: enstrümanınını adeta konuşturan sanatçılar)
Türkiye'de ise Emir Tınaztepe yarattığı sound un öncülerindendir.

--spoiler--
http://tr.wikipedia.org/wiki/Tom_Morello
--spoiler--
çok iyi gitarist olmasına rağmen şarkı söylememesi gereken insan. kendisi sadece gitar çalsın bir ömür boyu dinlerim vallahi.
yeni albümü 30 eylül'de çıkacak. adı the fabled city.
tipsizdir, sesi de kötüdür; zaten ağzıyla da konuşmaz.
(bkz: The Nightwatchman)
anasının karnından wah pedalıyla doğmuş kişilik.
Annesi irlanda'lı babası da Kenya'lıdır. Böyle muazzam bi karışımdan da bu beklenirdi diyebilceğimiz gitarist abimiz.
değişik ve harika bir stile sahip olan ve her sesi çıkarabilen müthiş insan. audioslave in dağılmasından sonra kapışılacak olan üstat.
not:konserde seven nation army yi çaldıklarında çıkan sesi kız çığlığı sanmıştım.
bulls on parade de harikalar yaratmıs insandir.

solo album cıkarma suresi boyunca the nightwatchman rumuzunu kullanmaktadir.
Joe Satrianinin, son yaratıcı gitaristlerden dediği harbiden de acaip değişik stili olan çıkardığı one man revolution albümüyle beni de acaip şaşırtan rage against the machine ve audioslave gitaristi. Helal olsun diyorum başka bişiy demiyorum harbiden amerikan devrimini yapcak bu adamlar.
ekşi sözlük'ten tanıdığım bir dostun kullandığı nick.
siyaset bilimi okumuş radikal bir anarko sosyalisttir. hendrix'ten bu yana gelmiş en taşşaklı gitaristlerdendir. hala oturup çaldıklarından çalmaya çalışırım ama olmuyo abi o kadar güzel. ki..
mükemmel bir gitarist, süper zeki bir insandır. ama sesi çok kötü be abi.