bugün

başpiskopos makarios un eğitim gördüğü kasabadır.
sokakları buram buram zeytinyağı kokan, ev şarabı üretilen, gidilesi mudanya köyü.
ismini bir zeytin çeşidine vermiş yer. tüm marmarada olmasa da bursa ve kocaeli cıvarlarında rahatlıkla bulursunuz.
Dönerken şarab içemediğim için içime bir burkan ender köy.
mudanya'dan zeytin ağaçları arasından ve güzel bir manzara eşliğinde ulaşılan, minik sevimli mi sevimli sahil kasabası. üstelik turizme kurban edilip özelliğini kaybetmiş yerlerden de değil. istanbuldan günübirlik veya haftasonu gidip huzur bulmak için ideal. meyveli ve butik şaraplarının çok leziz olması ise başka bir artı.
dünyanın ilk iskelesine sahip olduğu düşünülen bursa ya bağlı bir belde. iskelenin kalıntılarını görmek için bile gidilesidir. iskelenin zamanında bölgeye yoğun olarak saldıran korsanlar tarafından tahrip edildiği söylenmektedir. ayrıca şarabını tatmadan gitmek olmaz.
bir çok tarihi eseri olmasına karşın o bakımsızlıklarıyla harabe gele gelmesine göz yumulan eski rum köyü.
eğer bursadaysanız gittiğinizde asla pişman olmayacağınız güzide beldemiz şarabı,zeytini ve balık ı tavsiye edilir.
her gittiğimde burası benim köyüm olmalıydı dediğim,insanın içini ferahlatan rahatlatan beldedir.
çok abartılan, çok bahsedilen, bu yüzden merak ettiğim ve gittiğim, ama gittiğimde umduğumu bulamadığım marmara kıyısındaki rum köyü.
ege'de her 10 km'de bir benzeri vardır.
ama yanlış anlaşılmasın. şirindir. özellikle bursa'da yaşıyorsanız, bölgenin ve çevrenin en güzel yeridir. en azından nefes alırsınız deniz kenarında. ferehlatır.
boxer dergisinin yaptığı araştırmaya göre, tuzlu yasemin ve domat çizikle beraber en sevilen zeytinler sıralamasında üst sıralardadır.

not; şimdi buraya ''benim zevkime göre'' yazsam, mod amca gelip ''kişisel entry caart sildim'' diyecekti. olayı dergiye yıkayım dedim.
alsancak'ta, endülüs meyhanesinin bulunduğu sokakta'ki bir restorant.
içerisinde bulundurduğu tarihi çamlı kahvesinde güneşin batışını izlemenin tarif edilemez olduğu belde. bir söylenti burada yaşamış üç papazdan ismini aldığını söylerken diğer bir söylenti içerisinde yer alan üç kiliseden geldiğini rivayet eder. bir söylenti daha vardır ki o da neredeyse trilye'ye özgü bir balık olan barbun'dan geldiğini belirtmektedir. şimdiki adı ise zeytinbağı'dır.

Düzeltme: adı tekrar tirilye olmuştur.
rakı balık severler için mudanyanın önüne geçmiş küçük ve şirin sahil kasabası.
bursa'nın tamamı sit alanı olan doğa harikası köyü.
öğrenciliğimde gitmiştim. ama ilerde sevdiceğimle oraya dinlenmeye mutlaka gideceğim. bekle beni trilye.
resmi olarak zeytinbağı olan yer bugün bu adı almıştır. bizim kültür abidesi ümit bozdağ reisimiz ise konuya sitemlerini resmi twitterinden iletmiştir.
okuduğum bir romanda bahsedilene kadar hiç bilmediğim fakat öğrendikten sonra çok merak ettiğim bursa'nın bir köyü.
sanat kasabası, küçük şirin harika bir ilçe, egenin incilerinden ayrıca bir hediyalık eşya dükanı var resmen sanat harikaları ile dolu
ama yüzmeye gitmeyin derim en gittim plajı kötü.
bursa'nın biraz dışında çok nezih ve huzur dolu bir yer. denizin üstünde oturuyormuş hissi veriyor insana.
sahili balıkçıları çok sıcak...ve ve güneş ancak bu kadar güzel batar bir yerde..
bursanın dışında, mudanyaya bağlı bazı bölgelerinde denizi yukardan gören, öyle çok da abartılmaması gereken bi yer. hani günlük gidiyorsanız yanınızda yemeğinizi falan götürün adam gibi yemek yemeye yer yok, bi de yabancı görmesinler sizi 1 olur 5 diyim yani.

edit: beğenmiyorum olum zorla mı? *
gitme fırsatı bulduğum bursanın mudanya ilçesine bağlı bir kasaba(köyde olabilir) müthiş bir yer. Gezilesi görülesi yerlerden.
yirmi yıl sonra gidip yerleşeceğim bursa ilçesi.
kendi memleketim. güzel tirilyem benim. berna diye bi hatun var , ona çok fena vurgunum. işte güzel ya tirilye.
Ben böyle bi yer beklemiyordum açıkçası, gerçekten güzel.
Hele yukarılarda çay bahçeleri var. Manzara çok iyi. Gelin lan assdaa.
Neyse daha izlenimlerimi aktarırım.

Bir de yemek yediğimiz yerin girişinde şöyle bi ilan gördüm;
görsel
Mobilde anca bu kadar.
Yarın akşam sırt çantamı alıp tamamen plansız, tek başıma, olabildiğince özgür, otostopla gideceğim yer. Gidenlerden bilgi alabilirim.
istanbul da yaşamak zorunda olan biri için bir hayal olan yerdir. çok güzeldir. kiskanmamak elde değil arkadaş kodumun istanbulunda oksijen bile yok.