bugün

* animatrix'teki animasyonlardan biri. iki bölümden oluşur. insanlar önce makineleri yaratır, arkasından makineler isyan eder ve son bir savaşla kontrolü ele alırlar. gerçekten ikinci rönesanstır.
izlerken tüyleriniz diken diken olur, özellikle de süvarinin görüldüğü sahnelerde.

(bkz: let there be light)
(bkz: 01)
dünyanın sonunu ayrımcılığın getirecek olduğu gerçeğini yüzümüze tokat gibi vuran muhteşem animatrix filmi.
Matrix trilogynin efekt ve vurdu kırdıya kurban gittiği 2 ve 3.filmlerinin ardından, seri bir şekilde devam eder umudum hüsrana dönüşmüştü. Zira devam etse bile ilk filmin o muhteşem havası, sinematografisi, göndermeleri, felsefi ve simulasyon, hayat/rüya uzamları üzerine derin bakışını bulamayacaktık. Onun için bari hepten sıçmasınlar diye 4.filmi hiç beklemedim. Zaten yapımcılarda işi uyanmış olacak ki, buradan başka ekmek çıkmaz diyerek 4.filmi hiç gündeme getirmediler.

Velhasıl sözlükçüler serinin devam etmesi konusu, uzun yıllardır izlemeyi ertelediğim animatrix'in bu bölümünü izleyince yeniden zihnime çakılıverdi. 9 bölümün her biri harika. Matrix'in oluşum sürecinden, NEO öncesine değin ayrıntılı bir anlatımı var. Çizimler enfes. tasvirler, mekanlar ve distopik ortam 10 numara. işte bu seriyi izleyip the second renaissance bölümünü görünce, mutlaka bunun filmi çevrilmeli dedim. izleyin sizde dersiniz. Hele neo kırmızı hapa elini uzatınca hala her izleyişinizde kendinizi kasıp, tavşan deliğinden düşüyor gibi ürperecek kadar filmin fanatiğiyseniz; kesinlikle bu bölümün fimi çevrilsin dersiniz.

Sevgili Warner Bros ve dibe çakılan vaşoşki kardeşlere sesleniyorum ne olur 4.film the second renaissance olsun. Hasret kaldık matrixin dünyasına. Bize ajan smithi anlatın, `nebuchadnezzarı, neo'yu anlatın. Bize savaştan öncesini anlatın.

Not: Eliniz değimişken bir de HBO'ya zahmet olmazsa carnivalee devam etmesini tavsiye eder misiniz. Biz hala bekliyoruz da.