new york sokaklarında ansızın bir gece tanıştığı kızı öldürmekle suçlanan nasir khan'ın tutuklanma, soruşturma ve dava sürecini işleyecek, hbo'nun 8 bölümlük yeni mini dizisi.

daha ilk saniyelerle insanı içine çeken ve bölüm boyunca içine hapseden yapısıyla, biraz da ilerleyen bölümlerde parmaklarının üzerinde biraz daha yükselmesiyle hbo klasikleri arasında yerini alabilecek bir yapım gibi duruyor.

ratingi bol olsun.

görsel
jeneriği heyecan verici, karanlık karanlık ilerleyen hbo dizisi. miniymiş ona üzüldüm. sanırım dizi konusunda çektiğim yokluk bununla bitti. çok daha hızlı ilerleyen bi şey olarak düşünmüştüm ama değilmiş. yine de her saniyesini merakla izledim ilk bölümde. diğer bölümlerden çok daha umutluyum.

https://www.youtube.com/watch?v=556N5vojtp0

--spoiler--
o değil de kobe cidden bir maçta 81 sayı mı atmış?*
--spoiler--
On numara beş yıldız dizi.
Yaz tatiline ilaç gibi geldi.
Konu anlaşıldığı üzere criminal. Bu türe ilginiz olmasa da dizi sizi içine çekecek. Oldukça sanatsal çekimler ve alıp götüren müzikler mevcut.

Toplamda 8 bölümlük minidizi olacakmış.

ilk 3 bölüm itibariyle sıkmadan sürükleyerek izletti diyebilirim.

Ayrıca dizideki adamım;
görsel
Olayın bir yerde kediye bağlanacağı dizi.
sessiz sedasız başlayan, şimdiden gelmiş geçmiş en iyi mini serilere girebilecek bir dizi.

meğer birkaç sene önce başlaması gerekiyormuş ama james gondolfini ölünce yeniden çekmek zorunda kalmışlar.
ilk bölümünün yarısına kadar sıkılarak izlediğim fakat sonra efsane saran bir yeni dizidir ve çok tutması da muhtemeldir.
turturronun egzemalı ayakları dışında her şey iyi gidiyor.ipucu mu acaba bokunu çıkardılar artık.
---spoiler---

son bölüme kadar esas oğlanın katil olablieceğini hiç düşünmedim.müptezel çıktı herif.ayrıca freddy bunu fena yolacak bence.
kurgu,oyunculuklar,karanlık atmosfer,gerilim bir mini dizi için bu kadar birarada olabilir ancak. the wire ' dan omar reisi görmek sevindirdi. bir insan bu kadar cool ve kötü karakteri bu derece iyi oynayabilir. başroldeki eleman da gayet iyi oyuncu duygularını hissettirdi. avukatın egzamasını nereye bağlarlar bilemiyorum ; ama bir yere bağlamak zorundalar çok üzerinde durdular...
--spoiler--
büyük ihtimal başroldeki bebe, cinayeti işledi. insanın fıtratında varsa,kafası da uçtuysa rahat bir şekilde içindekileri dışa vurabilir.
--spoiler--
hbo yine yapmış dedirten bir mini dizi ilk bölümü izledim sadece ama içine aldı götürdü abi karakol sahnesinde geril geril bir hal oldum o yavaş tempoda*
boşboş bir 6.bölüm izlettirmiş dizidir. kaldı 2 bölüm.
-yahudi cezası mı almak istiyorsun? O zaman yahudi suçu işle!
Gibi harika bir replik olan dizi.
Not: sahneyi bulursam atıcam.
şimdi 7. bölümünü izlediğim dizidir.haftaya dizi final yapıyor ve kafalar çok karışık.

ayrıca belirteyim sevgili barış özcan sayesinde tanıştığım dizidir.

şimdilik düşündüklerimin özetinin,özeti aşağıda.
buraya kadar izlenilebilir bir dizi olduğunu düşünüyorum tabi ki tam bir kanı için final bölümü çok önemli.

--spoiler--

öncelikle herkese mantıklı sebeplerle bir katil olma potansiyeli yüklenmiş.öyle ki hedef belirlemek çok zor şu anda.

benim özellikle çekimlerin anlam yükleyen odaklamalarından ve bazı detaylardan dolayı, kesin bir çözüm noktası olacak dediğim noktalardan :

ilki sadece bir dekor gibi görünen geyik kafası.

ikincisi kedicik.

üçüncüsü freddy .

dördüncüsü dedektif box ki belki de en önemli özne bu.

mezarcı , bankacı ,para avcısı üvey baba vs. bunlar sanki sadece dikkat dağıtmak için konulmuş gibi geliyor bana ama HBO'y güvenemiyorum da ....

haftaya bu entrydeyim umarım , görüşürüz...

edit: ayrıca nas'da bir kişilik bozukluğu olayı ortaya çıkabilir ki bu da katil olması için makul bir zemin oluşturur.
iki farklı nas ortaya çıktığı için böyle bir şüphe de oluşmadı değil son bölümlerden ötürü.

--spoiler--
Öncelikle buralar zamanla entry dolacak onu belirteyim...

Bir mini dizi olması ve hemen bitecek olması üzüyor...

Şimdi finali bekliyoruz...

Final çok önemli... final iyi olursa nesilden nesile aktarılır...
final yapan mini-dizi.

--spoiler--
katil belli olmadı.
--spoiler--
1 buçuk saatlik final yapan dizi. finalini genelin aksine beğendim. bi şey oldu olucak derken hiç bomba bi şey olmadı. en güzel tarafı da buydu her şey azar azar oldu.

--spoiler--

dizinin "işte katil bu" demediği ama katil olduğuna nerdeyse emin olduğumuz bi adam var ortada. bi flashback olsun da ölüm sahnesini bi görelim artık diye çok bekledim ama olmadı. tabii ki böyle bi kolaylığa kaçmamışlar.

o değil de bu avukat finalde kiminle telefonda konuşup "geliyorum, kimseyle konuşma" dedi orayı çakamadım. yeni katilin avukatı mı oldu acaba şimdi de?

en güzel sahnesi son sahnesiydi. kedi ya yerim.*
--spoiler--
Gri bir dizi...

Karakterler gri...

En çok bu yanını sevdim...

Bundan sonrasını izlemeyen okumasın...

Bundan sonrasını izlemeyen okumasın...

( geçen gün spoiler'in anlamını bilmeyen bir abladan azar yedim de )

Öncelikle dizi devam edecek gibi...

Biz Türküz katil kim şak diye gözümüze sokulsun istiyoruz filmlerde öyle bir şey olmadı...

Hatta katilin kim olduğunu bilmiyoruz.Sonuçta herşey Nasıl nas'ı gösteriyorken şimdi eski sevgiliyi göstererek bitti.Kızın delik deşik edildiği sahneyi gördük mü hayır...Yani dizi devam etmezse katili eski sevgili olarak göreceğiz.Bir nevi jüri olacağız.Belki de 6'ya 6 berabere kalacağız.fakat devam ederse bize daha net açıklayacaklardır.

Breaking bad'dan beri en heyecanlandığım dizi oldu.

Müthiş bir kurgu , harika oyunculuklar...

Klasik tabirle ;

Adamlar yapmış...
beni tatmin etmeyen bir şekilde final yapan dizi.

--spoiler--
amerika'daki adalet sistemini bilmem ama dizideki kadar saçmaysa ''GOD BLESS america''. jüri üyeleri 6 da 6 kaldı diye dava mı düşermiş hiç. ne kadar öyle olmasa bile deliller naz' ı gösteriyordu. bu kadar mı kolay işin içinden sıyrıldı ? ve hatta kendisi bile ''Sen mi cinayeti işledin sorusuna ''bilmiyorum'' gibi kendini aklamayan hatta direkt kendini suçluluğa bir adım yaklaştıran ifade kullandı. ben emekli polis memurunun bulduğu kanıtları biraz daha ilerletip mahkemeye o adamı paket etmesini bekledim ki diziye yakışır final o olurdu.

--spoiler--
ilk ve final bölümleriyle beni benden alan dizi. insana bazı şeyleri yeniden düşündürüyor. oyuncuları başta olmak üzere dizi her şeyiyle tamam diyeceğimiz türden. diziyi herkese öneririm polisiye bir dizi olsa da klasik polisiye hikayelere benzemiyor özellikle de finaliyle.
final bölümünü az önce izlediğim sezonun en büyük sürprizi. konunun ilerleyişi, çekim kalitesi, oyunculuklar harika. ben vinyl ile coşup westworld'ü beklerken hbo 8 bölümlük bir ziyafet sundu çaktırmadan. james gandolfini ismini henüz jenerikte görünce oluşan buruk mutluluğun ardından sesi ve oyunculuğu ile yükselen michael kenneth williams'ı da gördükten sonra ister istemez hayran kalıyor insan ekran başında. sadece sonlara doğru bir kırgınlık yaşasam da kendi çizgisini bozmadan ve amacını aşmadan muhteşem bir yapım olmuş.
8 bölümlük mini dizi.
dizinin konusu bir cinayetse ve o cinayet çözülmeye çalışılıyorsa final bölümünde her şeyi öğrenmemiz gerekiyordu. bu dizide öyle olmadı. dizi açık uçlu bitti.
2016 yapımı dizi ve günümüz yapımı olarak çekiliyorsa kızı öldüren kişinin kan dokularıyla bile katilin bulunabilir. Böylesine kaliteli bir diziden daha mantıklı bir final bölümü beklerdim.

diziyi başarılı buldum sadece final bölümünde beklentim yüksekti bu beğenmediğim anlamına gelmiyor, başarılıydı izlemek isteyen izleyebilir.
Bir gecede bitirdigim mini dizi.
keyif aldim mi evet,bazen sıkıldım mı evet ama gerilim sevenler,gizemden hoslananlar icin guzel bir dizi. kesinlikle oneririm.

--spoiler--

--spoiler--

Bazi arkadaslar katilin belli olmadigini soylemis yalan.
Bazi arkadaslar dizinin finalini elestirms ki normaldir. Cunku amerikan hukuk sistemine ve juriye pek asina degiliz. Juri karar alamadiginda buna kararsiz juri (hung jury) adi verilir boyle bi durumda hakim davaciya zanliya tekrar suc yoneltip yoneltmeyecegini ,yeni juri isteyip istemedigini sorar ki ayni dizide oldugu gibi. Buna karsilik esas oglanin suclu olmadigini bilen davaci bunu yapmayacagini soylemis ve zanli serbest birakilmistir.

--spoiler--

--spoiler--

Sonuc olarak cerezlik harika bir mini dizi
--spoiler--
Ilk bolumu izledim.
Bu kadar yavan duragan bir diziyi izleyemem diyordum. Ama kac gundur aklimda deli sorular. Avukatin ayagi iyilesecek mi? Avukat bu isten ne kadar kazanacak?
--spoiler--
en büyük güzelliği karakterlerin hepsinde defo var. yani hiç biri tam iyi ya da tam kötü değil.
biraz önce final bölümünü de izleyerek bitirdiğim 8 bölümlük mini seri. bölüm süreleri bana biraz uzun geldi ama bölümleri sizi sıkmıyor. dizi karşısında sıkılarak ekrana bakmıyorsunuz yani her sahnede bir olayın bir karakterin parçasını alıyorsunuz yapboz misali tamamlamaya çalışıyorsunuz.
son zamanlar benim de yaptığım gibi çok uzun soluklu, sezonlar süren dizilere başlamayı gözü kesmeyenler için güzel bir atıştırmalık. izleyin pişman olmazsınız.

--spoiler--

dizinin ana teması aslında bize ilk bölümde khan ve avukatın ilk konuşmasında veriliyor. 'doğruyu değil seni kurtaracak olanı anlat ' diyerek.

--spoiler--
çok güzel bir dizi.. biraz yavaş ilerlese de hiç sıkılmadım gerek atmosfer olarak gerek konu olarak kendisine çekmeyi başaran bir dizi.. fakat finalini beğendiğimi söyleyemeyeceğim böyle bir diziye böyle bir final olmadı.