bugün

Şu şekilde dile getirilir:

Diyanet Vakfı:
5. Haram aylar çıkınca müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün; onları yakalayın, onları hapsedin ve onları her gözetleme yerinde oturup bekleyin. Eğer tevbe eder, namazı dosdoğru kılar, zekatı da verirlerse artık yollarını serbest bırakın. Allah yarlığayan, esirgeyendir.

Elmalılı:
5. O haram olan aylar çıktımı artık o bir müşrikleri nerede bulursanız öldürün, yakalayın, habsedin ve bütün geçid başlarını tutun, eğer tevbe ederler ve namaz kılıb zekâtı verirlerse sebillerini tahliye edin, çünkü Allah gafur, rahîmdir

Diyanet işleri:
5. Haram aylar çıkınca bu Allah'a ortak koşanları artık bulduğunuz yerde öldürün, onları yakalayıp hapsedin ve her gözetleme yerine oturup onları gözetleyin. Eğer tövbe ederler, namazı kılıp zekâtı da verirlerse, kendilerini serbest bırakın. Şüphesiz Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

Yaşar Nuri Öztürk:
5. O haram aylar çıktığında artık müşrikleri, kendilerini bulduğunuz yerde öldürün. Yakalayın onları, kuşatın onları, tüm geçit noktalarını tıkayın onların. Bunun ardından tövbe eder, namazı/duayı yerine getirir, zekâtı verirlerse, yollarını açın onların. Kesin olan şu ki, Allah Gafûr'dur, Rahîm'dir.

Değişik meallerde ufak değişiklikler vardır. Lakin kalıcı olan "yakalayın ve öldürün" emridir.
(bkz: #3459127)
islam'ın ateist ve diğer dinlere karşı şiddetli bakış açıları olduğunun göstergesi olan ayet. yakalayın ve öldürün...
neden bazı insanlar kafalarının çok çalıştığını sanmakta? yanılıyorsunuz efenim kafanız çalışmıyor sizlerin götü bile çalışmıyor. o kadar tembel ve acizsiniz ki surenin sadece 5. ayetini okumak ile yetiniyorsunuz. hayatınız da hiç resmin büyük parçasını görmek önemli falan dediniz mi? demeyin. çünkü sadece bu sureyi okumak bile küçük parçadır. resmin tamamını (islam ile ilgili resim) görmek için kuranı tamamen okumalısınız. anlayarak sindirerek. ama sizlerin kapasitesini zorlamamak için sadece surenin ilk 15 okumaya davet ediyorum. okumuyorsan yorum yapma. senin kafan allak bullak olabilir, lakin insanların kafalarını karıştırmaya hiç ama hiç hakkın yok.

ahmed hulusi

1-) beraetün minallâhi ve rasûlihi̇ ilelleziyne ahedtüm minel müşrikiyn;

ültimatomdur bu allâh ve rasûlünden, anlaşma yaptığınız müşriklere!

2-) fesiyhu fiyl ardı erbaate eşhürin va'lemu enneküm ğayru mu'cizillâhi ve ennallâhe muhzil kafiriyn;

yeryüzünde dört ay daha gezip dolaşın... i̇yi bilin ki, allâh'ı âciz bırakamazsınız... allâh (sonunda) hakikat bilgisini inkâr edenleri rezil rüsva eder.

3-) ve ezânün minallâhi ve rasûlihi̇ ilennasi yevmel haccilekberi ennallâhe beriyün minel müşrikiyne ve rasûluhu, fein tübtüm fehuve hayrun leküm* ve in tevelleytüm fa'lemu enneküm ğayru mu'cizillâh* ve beşşirilleziyne keferu bi azâbin eliym;

haccı ekber günü, allâh ve rasûlünden insanlara bir ezandır (çağrı) ki, allâh da, o'nun rasûlü de müşriklerden berîdir! eğer tövbe ederseniz, sizin için daha hayırlıdır... şayet yüz çevirirseniz, iyi bilin ki allâh'ı âciz bırakacak değilsiniz... o hakikat bilgisini inkâr edenleri, bunun sonucu acı bir azap ile müjdele.

4-) i̇llelleziyne 'ahedtüm minel müşrikiyne sümme lem yenkusuküm şey'en ve lem yüzahiru aleyküm ehaden feetimmu ileyhim ahdehüm ila
müddetihim* innallâhe yuhıbbul müttekıyn;

anlaşma yaptığınız müşriklerden, (anlaşma şartlarınızda) size karşı bir eksik uygulama yapmamış, sizin aleyhinize hiç kimseye yardım etmemiş olanlar hariç... anlaşmaların süresi kadarıyla sözünüzü yerine getirin. muhakkak ki allâh korunanları sever.

5-) fe izenselehal eşhürulhurumu faktülül müşrikiyne haysü vecedtümuhüm ve huzûhüm vahsuruhüm vak'udu lehüm külle mersad* fein tabu ve ekamus salâte ve atevüz zekâte fehallu sebiylehüm* innallâhe ğafûrun rahıym;

haram aylar bitince, (anlaşmayı bozup size saldıran) müşrikleri nerede bulursanız öldürün; onları yakalayıp esir alın; onların yollarını gözetleyip, geçitleri kontrol altına alın! eğer tövbe eder, salâtı ikame eder ve zekâtı verirlerse o takdirde yollarını açın... muhakkak ki allâh ğafûr'dur, rahıym'dir.

6-) ve in ehadün minel müşrikiynestecarake feecirhu hatta yesme'a kelamallâhi sümme eblığhu me'meneh* zâlike bi ennehüm kavmün lâ ya'lemun;

eğer müşriklerden biri senden pes edip, koruman altına girmek isterse, onu koruman altına al ki (sana yakınlaşarak) allâh kelâmını işitsin; sonra onu güvende olacağı yere ulaştır... böyle (yapmalısın), çünkü onlar (hakikati) bilmeyen bir toplumdur.

7-) keyfe yekûnü lilmüşrikiyne 'ahdün indallâhi ve 'ınde rasûlihi̇ illelleziyne 'ahedtüm 'ındel mescidilharam* fe mestekamu leküm festekıymu lehüm* innallâhe yuhıbbul müttekıyn;

müşriklerin, allâh ve rasûlünün indînde bir anlaşmaları nasıl olabilir? mescid-i haram indînde sözleştikleriniz müstesna... onlar size sözlerine bağlı olarak davrandıkça, siz de onlara dosdoğru davranın... muhakkak ki allâh, hükmüne boyun eğerek azabından korunanları sever.

8-) keyfe ve in yazheru aleyküm lâ yerkubu fiyküm illen ve lâ zimmeten, yurduneküm bi efvahihim ve te'ba kulubühüm* ve ekseruhüm fasikun;

(onlarla antlaşma mı) nasıl? eğer, size üstünlük sağlasalardı sizin hakkınızda ne yemin gözetirlerdi ne de zimmet (sözleşme sorumluluğu)! lafla sizi razı ederler, ama kalpleri kaçınır! onların çoğunluğu bozuk inançlıdır!

9-) i̇şterav biâyâtillâhi semenen kaliylen fesaddu an sebiylihi̇, innehüm sae ma kânu ya'melun;

(onlar) allâh işaretlerini az bir değer (dünyalık zevkler) karşılığında sattılar da o'nun yolundan engellediler. yapmakta oldukları gerçekten ne kötüdür!

10-) lâ yerkubune fiy mu'minin illen ve lâ zimmeten, ve ülaike hümül mu'tedun;
yemin veya koruma sorumluluğu bir iman edene dönük ise, onu uygulamazlar! i̇şte onlar haddi aşanların ta kendileridir!

11-) fein tabu ve ekamus salâte ve atevüz zekâte fe ıhvanüküm fiyd diyn* ve nufassılül' âyâti likavmin ya'lemun;

eğer tövbe eder, salâtı ikame eder ve zekâtı verirlerse, artık din'de kardeşlerinizdir... bilen bir kavim için işaretleri detaylandırıyoruz.

12-) ve in nekesû eymanehüm min ba'di ahdihim ve taanu fiy diyniküm fekatilu eimmetelküfri, innehüm lâ eymane lehüm leallehüm
yentehun;

eğer sözlerinden sonra yeminlerini bozarlar ve dininizi karalarlar ise, o takdirde küfrün önderlerini öldürün... çünkü onların yeminleri yoktur... umulur ki onlar vazgeçerler.

13-) ela tukatilune kavmen nekesû eymanehüm ve hemmu bi ıhracir rasûli ve hüm bedeuküm evvele merratin, etahşevnehüm* fallâhu ehakku
en tahşevhü in küntüm mu'miniyn;

yeminlerini bozmuş, er rasûl'ü (rasûlullâh'ı) yurdundan dışlamış ve üstelik sizinle ilk kez savaşa başlamış bir topluluğa karşı savaşmayacak mısınız? onlardan çekiniyor musunuz? haşyet duymanızı hak eden allâh'tır, eğer iman edenler iseniz.

14-) katiluhüm yüazzibhumullâhu bi eydiyküm ve yuhzihim ve yansurküm aleyhim ve yeşfi sudûre kavmin mu'miniyn;

savaşın onlarla (ki), allâh elleriniz olarak onları azaplandırsın, rezil etsin onları; onlara karşı size zafer kazandırsın; (böylece) iman edenler topluluğunun içine şifa versin.

15-) ve yüzhib ğayza kulubihim* ve yetubullahu alâ men yeşa'* vallâhu aliymun hakiym;

kalplerindeki kin ve öfkeyi gidersin... allâh dilediğinin tövbesini kabul eder... allâh aliym'dir, hak

her şeyden önce 5. ayette durduk yere öldürün demiyor değil mi? kaldı ki neden tek bir noktaya odaklanıyorsunuz? neden tamamını anlandırmaktan kaçınıp zaten anlamını bildiğiniz bir kelimenin üzerine neden bu kadar düşüyorsunuz?
kuran ı kerim'in gayet açıklayıcı ve inananlar için yol gösterici ayetidir.
muhtmelen copy paste ateistleri, zihinlerindeki fitnelerle bu ayeti çarpıtacaklardır.

ek: (bkz: müslümanların allah a sahip çıkmaması/#14588126)
(bkz: müslümanların allah a sahip çıkmaması/#14587957)
ateistlerin kur'an'ı anlamak derdinde olmadıklarının en açık ispatıdır bu ayete yaklaşımları. açın abdülaziz bayındır hoca'nın sitesini bir de oradan okuyum. sizi özgür düşünce beyinliyiz havasında andavallar.
not: ayet savaş hukukundan bahseder. savaş haricinde durduk yere masum birini öldürmek diğer başka ayetlerden anlaşılacağı üzere haramdır.
--spoiler--
--spoiler--

cevap buradadır.
Kuran'ı sizden çok biliyoruz diye bıdı bıdı yapan ateistlerin bir halt bilmediğini gösteren, rabbimin güzel ayeti.
sureyi bir ayetten olusuyor sanan kekoların 'aa bakın ölmemizi istiyor, islam kan ve siddet dini höaa buldum iste buldum' diye atladigi ayet.
Adam okudugu kitabı anlamaktan aciz oysa, sorguluyorum ayaklarına yatıyor.
devamını okumayıp, yarısını anlayan ateist kafasi oldukça bu işler yürümez.
ateistler de bilir. ama islerine gelmez. kurandan cimbiz ile soz cekerler. ve ateist degil musluman dusmanlaridir. yemin olsun ki hic biri kurani okumamistir. tek dertleri islam dusmanligidir. hristiyanlik budizm gibi dinleri bilmez arastirmazlar bile. direk sadece islama dusmanlardir. sadece kuranla ilgili islamla ilgili konusurlar. bende biliyorum ki muslumanlik hak dindir. insallah hepsi bi gun dogru yolu bulur.