bugün

ölümsüzlüğün etken maddesi.

https://onedio.com/haber/...diklarini-acikladi-943652
Ölümsüzlüğün sırrı.
Telomer her bir DNA sarmalının ucunda bulunan ve kromozomları koruyan parçalardır. Tıpkı ayakkabı bağcıklarının ucundaki plastik parçalara benzerler. Vücudumuzdaki tüm hücrelerdeki DNA sarmallarının ucunda bulunurlar. Her hücrede 23 kromozom çifti olduğundan, her hücrenin 92 telomeri vardır.
Hücrelerimiz bizi genç ve sağlıklı tutabilmek için her bölündüğünde, telomerler sürekli kısalır. Ayrıca telomer uzunluğu stres, sigara, obezite, egzersiz eksikliği, kötü beslenme alışkanlıklarının da katkısı ile daha da kısalırlar.
Embriyonun ilk başlangıçta telomer uzunluğu 15.000 BP (base pair-baz çift) olarak başlar. Anne rahminde o kadar hızlı bir hücre bölünmesi ve çoğalması yaşanır ki bebek doğduğunda telomer uzunluğu 10.000 BP’ye kadar düşmüştür. Genellikle yaşlandığımızda telomer uzunluğumuz 3.000-4.000 BP’ye kadar kısaldığında artık hücrelerimiz görev yapmayı bırakırlar. Tüm yaşamımız boyunca yaklaşık her biri 7.000 BP uzunluğunda telomerimiz vardır ve her yıl yaşam şekline bağlı olarak 50-200 BP/yıl kısalır.

görsel
kromozomların uç kısmıdır. ömrü kontrol eden telomerler üzerinde çalışan telomeraz genidir.

kardiyoloji stajında hoca sormuştu, yaşlanma ile ilgili geni söyleyeni stajdan kefilsiz koşulsuz sınavsız geçireceğim. arkalardan haykırdım telomeraz! telomeraz! diye. herif kimseden cevap beklemiyordu ki kızardı. sonra da ben o cevabı istemedim benim istediğim lamin a geni diye yan çizmişti. e yavşak bu da aynı işi görüyor işte. niye yan çiziyosun ibne.
Uzunluğu ömürle doğru orantılı olan DNA zincirlerinin sonundaki nükleotit dizisi. Deniz analarında telomer sentezleyen telomeraz enzimi bulunduğundan normal şartlarda ölümsüzdürler. Bu enzimi sentezleyen genin biz insanlara aktarılması felakete de yol açabilir tabii ama denemeye değmez mi?
fiziksel yaşlanmayı belirleyen etmen, gen kuyruğu.
DNA zincirlerinin başlangıç ve bitiş kodları, uç kısmındaki gen dizisidir.
dna zincirinin uçlarında yer alan, bölünme sırasında bölünme mekanizmasının mükemmel olmaması sebebiyle yaşanan parça kaybında öncelikli olarak kaybedilecek, genleri korumak için evrimleşmiş, dna kısımları.

diyetteki çinko miktarı, flavanoidler vs. telomer uzunluğunun zamanla muhafaza edilebilitesini etkilemektedir.

kaynak: http://www.coachcesaraugu...n-and-telomere-length.pdf
Genç kalmanın sırrını da içinde barındırdığına inandığım kromozomların uçlarında bulunan yapı.
Kanserli hücrelerin telomerleri kısalmıyor, o yüzden kanser hücreleri normal hücrelere nazaran ölmüyor veya çok daha geç ölüyor ve haliyle çok ürüyorlar.

Şimdi bilim adamları kanserli hücrelerin telomerlerine saldırıp onları kısaltan birtakım doğal ilaçlar peşinde. bunlardan biri de güney afrika kökenli rooibos çayı, yani bizim kırmızı çay diye bildiğimiz içecek.
fiziksel yaşlanma olayı bununla çok çok alakalıymış. 32 yaşımda aydınlandım. geç oldu ama iyi oldu. türkiye'de bunu bilmeyen milyonlar varken aydınlatıcı bir bilgi oldu.
yaşlanmayı belirleyen etmen.
organizmaların ölüm yaşını belirleyen, bir nevi gen kuyruğu.
DNA nin uc kisminda bulunan ve dogumda 1000 veya 2000tekrarlari olan TTAGGG dizisidir. her hucre bolunmesinde bir parca kisalir. kisalan kisimlar telomeraz enzimi tarafindan uzatilir. telomer boyu ve telomeraz aktivitesi; hucrenin kac kez bolunecegini kontrol eden mekanizmadir.
kanserin nihai tedavisi ( sadece semptomlarının tedavisi değil) ortaya çıkarsa bi gün , bu sadece telomerlerin daha iyi anlaşılabilmesiyle olucak..

ben ölürüm kalırım bu entry burda kalsın..
beni takip eden yazar kişisi. her yazdığımı okuyor. çok merak ediyorsa gelsin bana sorsun.
Uzun ömrün sırrı ve ölümün sırrını içinde gizlemektedir.
sözlük kullanıcısı hoşgelmiştir.
hoş sohbet, enerjik yazar.
çok iyi sır saklayan, sohbeti tatlı yazar.
insanı korkutmayı seven ama siyah kuşağımı duyunca kendi korkmaya başlayan sigarama karışmasın yazarı. hoş gelmiş aynı zamanda. *

edit: kayseriliymiş kendisi...
alternatif lord of the rings kahramanı ismidir.

ayrıca hoş gelmiş renkli saçlı yazarımız.
(#5663922)

(#5663966)

(#5664023)

tamam dikkat çektin saçmalamayı kes artık yazarı.
hem kızıl saçlı hem sarı saçlı yazar. ya bu elemanın saçı iki renkli ya da bizi kekliyo.

yeni bir yazar. hoşgelmiştir.
DNA zincirlerinin başlangıç ve bitiş kodları... Hücre bölünmesi sırasında atılır ve geriye kalan kromozomlar eşlenir. Baştaki ve sondaki genlerde telomer olarak yeniden tayin edilir. Bu sayede her hücre bölünmesi sırasında kromozomların kısalması gibi bir olay meydana gelir. Yaş ilerledikçe gelişimin durması ve bir saatten sonrada vücudun geriye doğru sayması bundandır...

Ayrıca yapılan araştırmalara göre; aktif ve hareketli bir yaşam sürenlerde bu kısalmalar, hareketsiz bir yaşam sürenlerdekine göre daha az olmaktadır. Buda "işleyen demir pas tutmaz" atasözümüzün bilimadamlarınca yapılmış ispatıdır