bir telefon açma şekli.
en az telefonu merhaba diyerek açmak kadar doğal bir selamlama...
alo kelimesinden daha mantıklı bir sözdür bir müslüman için..tabi heryerde de bu şekilde de açmamak lazım!! aradığınız yere ve kişiye göre değişmesi gerekir yoksa apar topar irticacı damgasını basıverirler haberiniz olsun..genel kumay başkanlığını arayacaksanız özellikle:

- selamun aleyküm...şeyy pardon iyi günler....ay alo.!!
- bir dakika iran 'a bağlıyorum sizi!
birine telefon edildiğinde bu şekilde açılıyorsa, arapça bilmiyorum diyerek yüzüne kapatılma olasılığı çok yüksektir.
ne var bundaki çok doğal denilesi bir telefonla konuşma girizgah sözcüğü. alo yu kım ıcad etmıstır kı ?? selamlasmak sadece yuz yuze karsılasıldıgında olacak bı durum da değildir ve selamun aleykumdiye acılan telefonlar yadırganmamalı dıyebılınesı hal ...
çalıştığım şirketin kurum kültürünün olmazsa olmazı, diğer departmanlardan biri beni aradığında genelde şu diyalog geçer:

ben: efendim
- selamun aleyküm
ben: buyrun
- buyuralım bakalım (içses: ateist pezevenk)
telefonun selamun aleykum ile kapatılacağının göstergesidir
(bkz: msn plus selamun aleykum kardeş sesiyle konuşma başlatmak)
(bkz: telefonu kim o diye açmak)
telefonu kaldıran kişinin selamunaleykum demesi yanlış olsa da arayan kişinin demesi normaldir. kimse arapça türkçe geyiklerine girmesin bu konuda. unutmayalım ki merhaba da arapça bir kelimedir. illa da muhalefet edeceğim diyen varsa donunun markasına baksın veya üzerine made in china yazan çakmağına.
Bilgisayarınız besmele ile açılsın sela ile kapansın...
Download
http://rapidshare.de/files/3062707/winsound.rar.html
zırrr zırrrr
+selamın aleyküm ayy aleyküm selam dicektim ya valla kusura bakma emi kardeş buyur kimi aradın
-La havle vela kuvveti
+allah kabul etsin abi
+amin.
dürülü dürülü

- selamın aleyküm
- tekbir!
- allah-ü ekber!!
- çok şakacısın abdullah
- sen de öyle tayyip