bugün

önemli önemisiz her telefonda ayağa kalkıp ortamdan uzaklaşmanın örnek olarak verilebileceği hareketlerdir.
oturduğumuz halde ayağa kalkıp yürümek.
arayan sevdiğiniz biri ise saçınızı başınızı düzeltmek, şimarık şimarık gülümsemek...
kıvırcık saçın bukleleriyle oynamak. karıştırmak.
hapishanede volta atar gibi bir o tarafa bir bu tarafa yürümek.
Ev telefonuysa onu en ince bakterisine kadar temizlemek. Kart ve benzeri materyalları tuşların arasında gezdirmek. Kalemle uğraşmak.
Cep telefonundaysa konuşurken dışardan size söylenen sözler küfür de olsa kafa sallayıp gülümsemek.
telefon kulakla omuz arasına sıkıştırılır. saçlardaki kırıklar tek tek temizlenir.
konuşmayı sonlandırırken karşı taraf görüyormuşcasına el sallamak * * *
istemsizce yapılan hareketlerdir. insanın telefonda konuşurken hamarat olası gelir nedense. hele de iki kız konuşuyorsa bir ev baştan aşağı süpürülür, yerler silinir, elbiseler katlanır, yemek pişirilir, manikür pedikür yapılır, günlük spor yapılır, aynanın karşısında mimik geliştirilir, e haliyle terlemişdir telefonda konuşan kız daha da ileri giderek telefonu hopörlere alır banyosunu yapar çıkar, saçını başını yapar, makyajını yapar telefon konuşması bitmez nedense konuşulur konuşulur... (bkz: kendimden biliyorum)
bir şey yeme isteği uyandırması ve ayakları masanın üzerine koyup kalemle bir yere karalama yapmak gibi hareketleri tetikliyor. en azından ben de öyle.
karşıdaki kişiye eğer bir yer tarif ediliyorsa telefonu tutmadığımız elimizi durdurmak çok zordur.
camekanı bir ileri bir geri sallarken parmağınızı oraya sıkıştırmak. * *
önünde kalem kağıt varsa, saçma sapan şeyler çizilir o kağıda.
bir yandan konuşup bir yandan yürümek, duvar dibine gelindiğinde ilerleyebilmek adına telefonu kapatana kadar duvarı tekmelemek.
şayet hiç oynamadığınız cisimlerle uğraşılır.
şeyini kaşıma.
ulan ben annemin benimle bilek güreşi yapmaya çalıştığını bilirim.
bir keresinde de uzun bir konuşmada * odama gelmiş yastık yorganıma çeki düzen vermişti. demek biri şöyle 1-2 saat telefonda tutsa camlar silinecek, halılar yıkanacak, parkeler falan parlatılacak. *
bacak kıllarıyla oynamak ,anlamsız tv kanalları acmak, aylardır tamir edilmeyi bekleyen pirizin tamir ihtiyacının oldugunu farketmek.
el kol sallamaktır.
bir türlü yerinde oturamamak. halıyı çevreleyen dikdörtgenden dışarı çıkmamaya çalışarak yürümek.
söylediklerini parmaklarıyla önündeki herhangi bir düzleme yazmak, sivilceleriyle oynamak,aynada kendini izlemek vs.
kalkıp yürümek. başlığı görünce farkettim oturarak telefonla konuşamadığımı, ille kalkıp tur atıyorum. odayı yirmi kere boydan boya geçer mi insan beş dakikalık telefon konuşmasında yaa...
telefonun ucundaki kişiden güzel bir söz duyunca elini saçına götürmek mesela. evet, evet. söylemek istediğim tam olarak bu.
telefonu açar açmaz bir hışımla ayağa kalkılır. el cebe gider, sonra cepten çıkar saça gider. odada belirsiz istikamette yürünür. sehpa üzerinde vazo falan varsa onunla oynanmaya başlanır.

heyecandan hep heyecandan...
gülümseye gülümseye konuşmak.
yürüyorsanız bilinçsiz bir şekilde bir oraya bir buraya gitmek.