primitif bir anlayış. "tanrı" konseptini bilmememize rağmen, insan, hayalgücü ile daha antik çağlarda bile, hayatın her alanını yöneten birçok tanrı yaratmışken, modern çağlarda insan hayalgücünün tek tanrılı bir dini ortaya çıkarması çok ilginç bir durum.
- eskiden daha modernmisiz be azizim, baksana kac tane tanrimiz varmis..
+ haci o degil de bu maradonna da futbolun tanrisi ha.
nerde cokluk orda karısıklık**oldugunu anlamış, bu görüşü benımsemış ınsadır.
(bkz: hak yol)
(bkz: cok tanrili dine inanmak)
(bkz: ne kadar tanrı o kadar havalı)

(bkz: ne kadar ekmek o kadar köfte)
-kerim çok primatifsin bu aralar
*sus sus
-konseptin de dışına çıkmışsın, tanrı böyle bişey değil ki
*olum sus şunu kafalıyalım gidicez
-hayır da böyle tanrı mı olur yani?
mantık hatası olan önerme.

Tek tanrılı dinlere inanılamaz. Tek tanrılı dineinanılır. Çünkü tek tanrılı din sayısı, ki bunlara semavi dinler denir, 3 tanedir. Müslümanlık, Hristiyanlık ve yahudilik.

Bu üçüne inanılırsa,

a) Birden fazla olduğu için inanılan şey tek tanrıcılık olamaz.

b) Her dinin kendi din kuralı olduğu için aynı anda 3 dine inanılamaz.

Doğrusu tek tanrılı dine inanmal olabilir.

Ha anlatılmak istenen kendisi dışındaki tek tanrıları dinlerin var olduğunu ifade etmekse, tek tanrılı dinlerin varlığını kabul etmek, olabilir ancak.
Her isteğimiz için ayrı ayrı tanrı kapısında dolanmayalım diye direkt tekine iman ediyoruz işte.
son cümleyi başta yazsaydın ya boşu boşuna paragraf okudum ciddiye alıp.
bana göre paganist figürler hristiyanlığa geçti.
hristiyanlık aslında çok tanrılı dindir.

tarihte ki en güçlü din firavun dini ise belki komplo teorisi olacak ama mısır ve etrafında epey güçlü bir müslüman gözüken kripto firavuncu var ben 2 milyon kişi diyorum. el-ezher'in içinde en iyi kadroları saklıyorlar.

bir gün mısır'da çıkışı ilan edecekler.
avrupa'da milyonlarca kişi (oluşacak) çok tanrılı bir dine anında katılacak potansiyeldeler.
orta ve kuzey kuzey amerika'da aynı,katolikl,k bir tek güney amerika'da güçlü.

insanlar ibrahim-i dinlerin insanlığa medeniyete tek bir katkısı olmadığının farkındalar artık. kilise bile anlamış,yeni yeni icatlar çıkartıyor. islam tarikat-cemaat ve siyasal dincilikle ayakta.
asya pakistan-iran ve afganistan'dan bıkmış ,hindistan'da müslümanları kimse istemiyor.
çin'de uygur -islamcı nefreti linç derecesinde.(onaylamıyorum )
avrupa islam'ın yüzünü yeni yeni görüyor, tepkisi be olur bilemem ama avrupa faşist hareketi fransa hariç, ateizme -dinsizliğe daha yakın. fransa'da ki olayda la pen geleneği olduğundan.
ben avrupa ve amerika için en ufak bir yanlışta kiliselerin ancak özel mülk içine sokulacağı kanaatindeyim. (davidian-waco olayı örnektir.)

kore ve japonya'da hristiyanlık tu kaka ,filipinlerde islam aynı.

pasifik'te hawai'den madagaskar'a tek tanrı olayı boş beleş iş.
yani tek yaratıcının işi zor ,abbas yolcu.