bugün

yandaş,yoldaş,bir yerin tarafında olan,tarafında olduğu yere bağlı.
(bkz: holigan)*
(bkz: unutulmaz taraftar pankartları)
ing. supporter
bir şeyi cok seven kişi. genel olarak futbol takımlarnda görülür bu.

Bu adamlar takımlarını herşyden cok severler. Takımları için kimi zaman işten, kimi zaman okuldan kaçarlar. Sevgiliyi bırakırlar maça gelirler. Arkada eşi, cocukları bırakıp deplasmana giderler. Manyak mısın takım sana ne kazandırıyor sorusuna onun bana verdiği heyecan yaşattığı mutluluklar yeter diye cevap verir bu adamlar. Kimi zaman holigan gözüyle bakılırlar. Biraz holiganlık vardır içlerinde.Ama holiganlar hiç bir zaman gerçek taraftar olamamışlardır. Gerçek taraftar takımını temsil ettiğinin bilincindedir. Lisanslı ürün kullanır takımına her zaman destek olur.Ve en sonunda ben xxxliyim cümlesini gururla söyler.
tuttuğu takımın maçlarını kaşkolunu boynuna geçirip iki tek attıktan sonra bizzat yerinde stadta takip eden yeri geldiğinde bağıran küfreden yeri geldiğinde arma uğruna ağlayan, memurlar tarafından hırpalanan, bir galibiyetin sevgilinin güzel öpücüğü gibi geldiği topluluktur. taraftar için şahıslar değil renkler ve arma önemlidir.

(bkz: karşıyaka taraftarı)
skorboard a bakmadan takımının peşini bırakmayan , takımının sadece armasını ve renklerini seven kişidir.
can sıkıntısından, yapacak işi olmadığından, toplumsal sürü güdüsünden olsa gerek belirli bir kurum veya kuruluşa fazlaca bağlılık.

stadyumlarda, tv karşılarındaki insanların maç sırasında rakip takım oyuncularına ve taraftarlarına gösterdiği incelikten anlaşabilecek durumdur.

(bkz: galatasaray taraftarı)
(bkz: fenerbahçe taraftarı)
(bkz: beşiktaş taraftarı)

ayrıca bunlar kendi aralarında takım değiştirenlere komik lakaplar takarak alay etmektedir. oysa ki zamanında yücelttiği futbolcular, uğrana kapı,cam indirdiği bi ton laf sayarak arkasını kolladığı şahıslar aynı eylemi icra ederken de.

4yaşındaki 2 çocuk

- benim babam senin babanı döver
- asıl benim baba senin babanı döver lan görmüyon mu boyunu.

25yaşındaki 2 adamcık

- bizim takım yine sizin takımın eline verecek. takacaz size takacaz.
- *
3 büyüklerin ürünlerini satan giyim mağazası.
Kelime anlamı bir olayda veya spor dalında bir taraftan veya takımdan olmaya denir. Daha çok futbol takımlarının senpatizanlarına verilen isimdir. Gündelik yaşantımızda siyasette partizan anlamında da kullanılır.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.