bugün

yolda, cafede, ya da bir toplu taşıma aracında hapşurduğunuzda tanımadığınız birinin çok yaşa demesi durumu.*onun çok yaşa demesi değilde sizin sende gör demeniz yanlış anlaşılabilir.**
geber demesinden iyi olan durum.
karşılığında cevap verilemeyen bi durum. * *
gayetten sevimli ve medeni bir hadisedir.. bir hepimiz kardesiz aksiyonudur..
asil duyarsiz kalinmasi ayiptir gunahtir.. *
hep beraber demenin dünya saçması olduğu durum.
tanışmak için bahanedir.

bizden biri: hapışuyueuue
tanımadığımız biri: çok yaşa *
bizden biri: tanışalım o zaman.. ben yurdum genci.. * * *
(bkz: bunu yapan türktür dedirten olaylar) * * *
gayet yerinde bir davranıştır adab ı muaşeret böyle gerektirir. karşılığında çok yaşa demiş tanınmayan kişiye teşekkür ederim denir.sen de gör, hep beraber demeye gerek yoktur...
-Haaşuuuuuuuuuuuuu
+Merhaba çok yaşayınız
-Merhaba sizde görünüz
+Pipinizden işeyiniz
-Abarmayalım iki durak soora incem
^^siz de görün^^ demeye çekinilen durum..
insanlık ölmedi diye içten içe düşünmeme neden olan ve her hapşurana çok yaşa dediğim için bunu duyanın da mutlu olduğuna inandığım durum.
sosyal insan olmanin getirilerinden biridir. "tesekkür ederim" cevabi ile sosyallesmeden herkes yararlanmis olacaktir.
kantinden çay alırken başıma gelmiş olaydır. a.p bu olayda çok yaşa diyen tanınmayan kişidir:
kız: haaapppşuuu
a.p*: çok yaşa
kız:*salaak *
verdiğim cevap teşekkürler olmuştu.
enteresan bi enstanteneydi.
(bkz: tanınmayan birinin ıssızca sokulup merhaba demesi)
ulen şimdi "sende gör" desem yanlış mı anlaşılır,hiçbir şey demesem kabalık mı etmiş olurum,"hep beraber" desem karşıdaki nasıl yani demez mi gibilerinden insanı paranoyak yapan durumdur.
dün gece
hiç tanımadığım bir erkeğe
sırf sana benziyor diye
usulca sokulup
çok yaşa dedim

tanıdık bir hapşırık aradım
şaşkın bakışlarında dün
bildik bir sümük bekledim
burnunda fırlamış öylesine
hapşırdı birşeyler fırladı
beklediğim sümükler bunlar değil
yüzüme baktı öylesine
ama senin gibi değil
iyi niyet göstergesi olsa da çıkar da vardır. çünkü senin yasadigini görecek görecek, senin sayende uzun yaşayacaktır. *
tanımadığınız kişiyle tanışmak için bir fırsat olarak kullanılabilecek durum.
yaşam sürenize karışan bu yabancıya, "sana ne. ister yaşarım ister ölürüm" denmesi gereken durumdur. *
reflexlerine sahip olamayan insan modelidir.gerçi nasıl bir reflexse genelde guzel bir bayana,eli ayagı duzgun yasıt bir kişiye,yaşlı ve sevimli bir teyzeye/amcaya söylendigine cogu yerde şahit olunan,nedense hırsız tipli bir çocuga yada şöyle pos bıyıklı sakalları uzamış birisine söylendigine şahit olmadıgım durum.
gereksiz bir temennidir, sanki kendisinden izin almak gerekiyormuş gibi birileirinin birilerine "hapşırdığı" zaman söylediği bir sözdür. belki adam çok yaşayınca daha çok acı çekecek yani birisinin çok yaşamasını istemek herzaman iyi bir düşünce olmayabilir.
yaşlısı genci kızı erkeği herkesi hapşururken yakaladığımda verdiğim tepkidir.hoştur,zevklidir.karşındakinin de insan olması durumunda karşılıklı bir insanlık alış verişi gülümseme ve selam vardır.herşeye yeterdir.birine çok yaşa demek için tanıdık olmanız gerekmemektedir.
tanıdığınız birinin tez geber demesinden çok daha iyi olan durumdur.
lan orçun kız çok yaşa dedi sana;
tabi oğlum hasta oldu hapşırışıma..