bugün

bütün dindarlardır. çünkü bir ispatı yoktur. ispat et dersin işte kuşlar böcekler bu mükkemel düzeni yaratması yetmezmi der. evet dersinde o mükkemel düzeni yazan senin tarif etiğin varlıksa niye kitap yazmış yada neden yazmış bu kadar basit ilkel acaip. bende içki içmiyorum mesela ama bunu yapmam için tanrının bir kitap indirmesine gerek duymadım yada bende duş alıyorum abdest almaya ihtiyaç duymadım.. fakirlere bende yardım ediyorum cennete gitme igtiyacı duymadım. üstelik bencihat mihat savaşta sitemiyorum. bir hırsızın elini kesmek kafasını uçurmakta sitemiyorum rehabilite etmek istiyorum. birde tanrı madem bukdar mükkemel bir kitap yazmış bukdar hadisişerif ona küfür değilmi. arkadaşlar tanrı felan yok varsa ispatlayın. ikinci bugünde biliniyorki cinayetlerden sonra bana yukardan geldi yaptım diyen ruh hastası insanlar var yani bu bir hastalık. tam tersi ikna gücü kuvvetli sosyopatlarda var. biraz araştırsanız örneklerini bulursunuz.
ana rahmine nasıl düştüğünden habersiz insancıkların söyledikleri sözdür. biraz düşünseler anlayacaklardır.

(bkz: yoksa biz maymundan mı geldik)
allah'ın yokluğunu ispatlayamayan kanıtçı(!) ateistin "bilim dışı insanlar ya hu bunlar!" dediği dindardır.

(bkz: allah ın yokluğunu ispatlayamayan ateist)
(bkz: allah in mahlukat icinden maymunlara akil vermesi)
(bkz: iman sahibine laf anlatmaya çalışanın aklı yoktur)
malesef ülkemizdeki çoğu dindar insan böyledir.
tanrı'nın yokluğunu ispatlayamayan ateist gibidir.

"tanrı'yı göremiyoruz, o zaman yok, ateist olalım" diyecek kadar çalışıyorsa kafanız, gidin köprüden atlayın siz, hiç yormayın kafanızı. ciddi söylüyorum bak.
"inanmak" ne demek, bunu anlayamamış suserin açtığı başlık.
kendisini ispatlayamayan ateiste nazaran daha mantıklıdır.
bir insanın varlığını ispatlayamaması veya maymunla ortak ata icat etmesi daha mantıksızdır eminim.
ispatlamaya kalkıyorsa dindar değildir.
dinlerin özeliklede islamın insanları düşünmekten uzaklaştırmak istemsenin en büyük sebebidir. insnlar düşünürse zaten nekdar saçma şeyler olduğunu görecektir. bü yüzdendirki hiç bir müslüman ülke demokrasi istemez bilim istemez. türkiyeni hali meydanda. islamcılar huzursuz rahat edemiyolar çünkü saçma diyosun yapma diosun olmuyo. oruç tutmasan saldırıyolar vs. korkuyolar çünkü allah felan yok millet bi uyanırsa ne cemmat kalır ne rant ne yeşil semaye ne petrol ne 5 karı hepsi gider. iranında hali meydandadır türkiye benzeri insanlar arap gibi değildir akkılıdır düşüneninsalrdır ve baskıyla ancak bu islam rejimilatında yaşmaya mecburdur edilmektedirler.
yüzyıllardır(belki milyonyıllar) çözülememiş 'var mı yok mu' sorununun çözümlenemeyeceği sıradan başlıktır. muhtemelen o yüzden inanç diyorlar ya!
yanlış bir eyleme girişip başarısız olan dindardır. çünkü eğer söz konusu inanç islam ise imanın başında ispat değil inanç vardır. bir müslüman tanrının varlığını maddi kanıtlar arayarak ispatlamaya girişmez. çünkü asıl olan tanrıya yani Allah'a ruhen ve yürekten inanmaktır. gerçekten böyle açık bir kanıt olsa bu dünyaya sınanmak için gelinmesinin ne anlamı olurdu?

inanana da inanmayana da yürekten saygı duyuyoruz.

(bkz: yaradılanı sev yaradandan ötürü)
sizin deyiminizle tanrı bizim deyimimizle allah (c.c.) varlığının ispatlanması durumudur. Şimdi bana bunu ispatla diyen yavşağı karşıma alsam ve desem ki,

bre kafir sen aneyi sevisen? babeyi sevisen? kız arkadaşi sevisen?

vereceği cevap bellidir. evet seviyem. O zaman ıspatla be totti. şimdi ben bunları yazıyorum ya eminim bana öfkelenmiştirde. ee şey bu öfkeyide ıspatla desem?

kıssadan hisse bu tarz durumlarda insanın bazı konulara nasıl baktığı ile alakalıdır. Örnek olarak kutsal kıblemiz Kabe yerden 1 metre yüksekte dursa eminim ki inanmayan insan sayısı çok çok az olurdu. Ona da bir kulp takarlardı kesin. Ama bu adamlar Allah (c.c.)'ın koskoca dünyayı askıda tuttuğunu söylesem, natürilist evrenden girip evren boşluğundan çıkana kadar 5 milyon tane paradigma yaparlar.

velhasıl kelam bu iş hissetmekle alakalıdır. sevgi, aşk, nefret, özlem gibi Allah (c.c.) de insanın içinde hissetmesi gerekir. çok çok ispat isteyen vatandaş aynada ki silüetine baksın. bu kadar komplike bir yaratığın tesadüfleri eseri oluşup oluşmadığını düşünsün.
huzur 'kim bilir' deyip geçmektedir.

(bkz: agnostizm)
kullanmıyorsun diye dil bilgisinin olmaması söz konusu olmadığı gibi inanmıyorsun, göremiyorsun diye tanrı yoktur sanan kişinin aradığı ispattır.
sözlüğü saran gereksiz din kavgaları başlıklarından biri.
komik sebeplerle tanrı'nın yokluğunu ispat etmeye çalışan ateiste göre aklı başında olan dindardır. hırsızı rehabilite etmek istiyormuş bu yazarımız. bak sen, nerede yaşıyorsun sen los angeles mı lan burası? türkiye'de hırsızlık yapan kişi o işi meslek edinmiş kişidir ve çocuk yaştan itibaren yetiştirilir. rehabilite etme şansı yok denecek kadar azdır. nereden biliyorsun felan deme şahsen sosyal hizmetlerde çalışan, bire bir her gün bu tiplerle muhatap olam biriyim. öyle işkembeden sallamakla olmuyor.
allah'a inanmanın iman etmenin anlamını somutlaştıran kimsedir.
her şeyi maddede arayan dindardır. zira "her şeyi maddede arayanların akılları gözlerindedir. göz ise maneviyatta kördür." demiştir said nursi.
Lise çağlarında iken , merak edilip tarafımdan Din kültürü hocası ile olan diyaloğu konu ile ilgili paylaşmak isterim ve bazı insanlar Allah'ın varlığına ,yaşadıkları bir takım durumlar ile ilgili şahit olabiliyor (kendimden bildiğim için bunu net söylüyorum)

S: Hocam , Allah neden bize gözükmüyor? istese gözükemez mi , ki istediği herşeyi yapma gücü var denilirken ?

H:Evet , doğrudur.isterse herşeyi yapma gücüne vakıftır fakat sana şunu söylemek isterim.Allah herkese gözükmüş olsa idi , yaşayan tüm insanoğlu ona koşulsuz inanacaktı ve o zaman ölümden sonraki yaşamda iyi olanların mükafatlandırılma durumu ortadan kalkacaktı ,mühim olan onu görmeden ona inanan kullardan olmaktır.

inananlar ve inanmayanlar birbirine karşı saygılı olursa,zaten sorun kalmaz ve eğer ki biz inanıyorsakta , inancımızdan ötürü (ki ,diyelim Tanrı olgusu diye birşey yok) yine de öldüğümüzde birşey kaybetmiş olmayacağız!
alternatif kullanım olarak;
(bkz: sitedim vermediler)
(bkz: seni sitemiyorum)
dangalaktır.
tanrının olmadığını ispatlayamayan ateistten farksızdır.
(bkz: agnostizm)
Varın ispatı, yokun ispatından her zaman daha kolaydır. Bir elma cinsinin yeryüzünde bulunduğunu, bir tek elmayı göstermekle ispat edebiliriz. Halbuki yokluğunu iddia eden kimse bütün yeryüzünü, hatta kainatı dolaşıp, ancak ondan sonra onun yokluğunu ispat edebilir. Bu ise, imkansızlık çapında bir zorluk demektir. Öyleyse diyebiliriz ki; yok, hiçbir zaman ispat edilemez.
ayrıca şu meyveyi şu ağaç yaptı, o bir önceki meyveden oldu, o da bir önceki ağaçtan. Böylece ilk ağaca yahut ilk meyveye kadar varıyor ve soruyoruz: Bunu kim yarattı diye? bir ilke varıyoruz o da muhakkak ki allah'tır. ateist olan kişi ise bu ilke ancak tesadüf diyebilmektedir. diyeceğim odur ki akıl sahibi insan tesadüflere hayatında yer vermez.
(bkz: biz biliyozda mı oynuyoz).