bugün

Sınıf annesi nedir ya, öğretmenler küçücük çocukların koordinatörlüğünü bunlara mı yaptırıyordu, gerçi bizim zamanımızda'da vardı bu olay, öğretmene en iyi yalakalık yapan, ağzı iyi laf yapan bayan velileri sınıf annesi seçerlerdi kaldırılması çok mantıklı ve yerinde bir karar olmuş.
bu tranlık bitmeliydi ve bitti!
bakalım "sınıf babaları" devam edecek mi.
"örtmenler gününde örtmenimize şunu alıyoruz" kadını...
Bazı veliler ve öğretmenler "okuldaki işleri kolaylaştırdığı" için sınıf anneliği uygulamasını desteklese de bazı durumlarda "sınıf anneleri" öğretmenin önüne de geçebiliyordu. Ayrıca benim de bizzat şahit olduğum öğretmenler günü'nde pahalı hediyeler almak gibi durumlar eleştirilere neden oluyordu. Öğretmenler Günü'nde sınıf öğretmenine cumhuriyet altını almak da neyin nesi? Ben tartışmıştım. Bu gibi para toplama olaylarının dışında, öğretmenden kendi çocuklarına ilgi beklemesi, veliler arasında gruplaşma yaratmaları, hatta kimi zaman derslere de müdahil olmaları eleştiriler arasındaydı. Nitekim Milli Eğitim bakanlığı gelen şikayetleri dikkate alarak eğitimin niteliğini bozduğu ve pedagojik ilkelere aykırı durumlar oluşturduğunu öne sürerek valiliklere gönderdiği yazıda uygulamaya zaten mevzuatta da olmadığı dile getirilerek yer verilmemesini istemiş. Olacağı buydu. Bazen iyi niyetle başlayan çalışmalar bile bokunu çıkarmamızdan dolayı sonlandırılıyor işte.
Bitmiştir...

Hayırlı olsun...
Gereksiz bir uygulama. Kendi çocuğuna özerklik sağlamak ve vakit doldurmak amacıyla olmak istenilen bir durum.
Sınıf annesi veli ve öğretmen arasındaki köprüdür. Sınıfta malzeme parası , etkinlik oluşturma vs gibi durumlarda organize eden görevlidir. 4 yıl sınıf annesi oldum iyi ki diyorum. Çünkü herşey sevgi ve saygı çerçevesinde gelişti. Hâlâ velilerle gün yapıyor öğrencilerle kucaklaşıyorum. Geçen pazarda azcik rezil oldum. Çocuklar bağırarak yanıma koştu millet bize baktı noluyo diye. Çocuklar benim çocuğum gibi çok güzel iletişim oldu.burda asıl mesele sınıf annesinin görev tanımını bilmesi ve kendi egosuyla hareket etmemesi lazım. Sıradan bir temsilci olduğunu bilmeli. Sınıf annesi cidden güzel bir uygulama. Düşünün 30 velinin sınıfa girdiğini her ağızdan bir ses çıktığını. Olmuyor arkadaşlar veliler bir karara varır bunu da sınıf annesi öğretmene bildirir.
1. Sınıftan 8e kadar varlığını koruyan, ne derece gerekli olduğu tartışılır bir kurum.
Erkek bir branş öğretmeninin "biz de bir ilke imza atalım diye sınıf babası seçtik" diye yanında eşiyle oturan eski bir öğrencisinin babasını gösterdiğine şahit olmuştum. *
sınıf mı doğurmuş ne yapmış. götünüzden annelik uydurmayın.
Kesin ve net bir şekilde kaldırılması gereken şey.
Hatta üzerine yasaklanmalı.
Bizim zamanımızda yoktu.
Whatsapp gruplarındaki atarlı giderli velileri sakinleştirebilen, eğitim öğretim yılımızın ve hatta tatillerimizin önemli gün ve haftalarını anlamlandıran, kermeslerimizin yüzakı, hayırlı cumalarımızdan sorumlu sedatif etkisindeki şimdilerin en sevilen whatsapp anneleridirler.

Allah onları başımızdan eksik etmesin.
Genelde çocuklarının performans notları yüksek olur. Gereksiz işlerle uğraştıkları için herhalde.
Her öğretmen yapacağı işi biraz allayıp pullayarak sene başında bir sınıf annesi seçer. Ona ufak imtiyazlar tanır, çünkü sınıf işleri çoktur. Öğretmen diğer velilerle, para işleriyle, duyurularla minimum muhatap olmak için bunu yapmak zorundadır. O da kendini diğerlerine kıyasla öğretmene daha yakın, daha nazı geçer hisseder. Hissetsin zaten, bunun öğretmene bir zararı yoktur, o sınırı gayet rahat koyar, azıcık da Hakkı sonuçta bir sürü angarya şeyle uğraşıyor.
Vatsap grubunda her dakika gereksiz resim paylaşırlar. Okulla ilgili bilgileri verirler. Bazı velilere aşırı samimiyet gösterip bazılarına hanımlı konuşur. Derdi zoru kendini göstermektir. Hepsi problemli tipler.
Hayatta bişey olmaya çalışıp hiç bi bok olamayan ama ego tavan gereksiz döl israfıdır. inşallah ölür.
Herşeyi ben bilirim edasıyla gezerler genellikle telaşlı olurlar. Öğretmenin sağ koludurlar ve bir grupları vardır diğer velileri çekiştirirler. En belirgin özellikleri de aşırı özgüvenli ve çok konuşmalarıdır.

Kısacası boş insanlardır.
En sevmediğim anne modelidir.
“Biz öğretmenimize öğretmenler gününde külçe altın aldık” minvalide boş lakırdılarla kendini nimetten sayan annedir.
bir bok olmayan fakat bir bok olduğunu sanan tiptir.
sürekli çocukların sınıfına klima alalım ne bileyim öğretmenler günü için pahalı hediye önerileri sunup şunu bunu alalım diyen kadındır. çok nefret ederim onlardan. gariban aile çocuklarını çok zor durumda bırakıp onları utandırırlar. çünkü pahalı hediyeleri kişi başına bölünce çıkan parayı bile ödemeye zorlanan ya da buna bütçe ayıramayan aileler dolu.
Öğretmenin bir numaralı adamıdır. Çocuğunun notları genelde yüksek olur. Başarılı olduğundan dolayı yani canım.
Çocuğunun otomatik olarak arkadaş ortamında mıknatıs etkisi yaratmasına sebebiyet veren ünvandır. Sınıf öğretmeni ile whatsapp'dan şirin bilgiler paylaşmasını isteyen ve diğer anneler ile her an hırçın bir savaş içerisine girebilecek, muhtemel kermeslerdeki ilk standı açan anne modelidir.
Genelde doğum günü, öğretmenler günü, anneler günü, babalar günü gibi sikindirik hangi gün varsa hediye etkinliği düzenleyip para toplatan, ve bir şekilde durumu kendi çocuğunun artistik yapmasına vesile olacak hale getirmek için sinsi sinsi uğraşan annedir.
Oğlunun dersleri Her zaman mükemmel olur ve sınıfta her daim ayrıcalıklara sahiptir.