bugün

bol limon, kırmızı biber ve küp şeklinde doğranıp tereyağında sotelenmiş pide ile enfes duran orgazmik çorba.

(bkz: oruç kafa)
özellikle soğuk kış günlerinde yendiğinde tadına doyum olmayan çorba cinsi.
(bkz: baki mercimek) *
yanında patates kızartması ile birlikte bir ana öğünü oluşturabilir. şimdi bir melek olan anneannemi hatırlatır bana, bütün bir sene tatile gideyim de o'nun süzme kırmızı mercimek çorbasını içeyim diye beklerdim, bir mercimek çorbası insanın canını bu kadar mı yakar...
8 su bardağı et suyu,4 kahve fincanı yeşil mercimek,4 kahve fincanı un,5 çorba kaşığı tereyağı,tuz ve biberden oluşan pek çok insanın favori çorbasıdır.hazırlanışı ve servisi ise şu şekilde tarif edilir:Mercimeği ayıklayıp, yıkadıktan sonra üzerini örteecek kadar su koyup hafif ateşte suyunu çekinceye kadar pişirin, azar azar kaynar et suyu ilâve ederek, süzgeçten geçirin. Yağ ile unu 1-2 dakika kavurup et suyu ile beraber süzgeçten geçirilmiş mercimeği ilave edin. Tuz, biber koyup, sürekli karıştırarak on dakika kadar kaynatın. Kızarmış ekmekle servis yapın.
gurbet ellerde en cok ozledigim $eylerden biridir. ah ulan ah, yapmayacaktiniz bunu bana.
yapılışı evde zahmetli çorba. çocukuluğumda annem çok güzel yapardı ama çok nadir yapardı. o zamanlar isterdik çocuktuk tabii geri çeviremezdi annecim. şimdi hatırlamıyorum bile ne zaman yaptığını. zahmetli ama lezzetli çorba.
ne zaman Mustafa sandal'ın iki tas çorba şarkısını dinlesem aklıma gelen çorba. iftara bununla başlamak harika oluyor.*
blendrla zahmet olmaktan çıkmış çorba.
kahvaltı yerine içilirse harika olur.
dün annemden yapmasını istedim "uzun zamandır yapmıyorsun yarın(bugün) yapta yiyelim" dedim.. sen git yanlış anla karaşimşeği getir önüme..

-bu ne anne?
+mercimek..
-ciddi misin? bu hiç çorbaya benzemiyor..
+e oğlum sen istemedin mi dün, yeşil mercimek?
-çorba istemiştim ben..
babam: oğlum sen dedin yeşil mercimek diye bizde gittik aldık.. annen yaptı işte..
-allah allaaah ben mi renk körüyüüüm bu olayda mı yanlışlık var? bunun nesi yeşil? ayrıca çorba dediydim ben..
b: neyse bugğnlük bunla idare et artık yarında çorba içersin..
- e iyi bakalım nabalım..

oldum olası şu mercimeğin renk olayını anlamamışımdır zaten..
bir bana anlatsın noolur...
Bunu ilikli kemik suyuna yapinca oluyu diriltir.
üzerine limon sıkılıp birazda pul biber eklendiğinde yanında sıcacık ekmek... süper bir lezzet.
kemik suyunda pişirilip, tereyağı eklenerek şu şekilde bir de soslanırsa 10 numara olacak çorba:

görsel
gercekten kevgirle suzulerek yapilan mercimek corbasidir.
icinde hicbir puruz ve mercimegin icindeki o kucuk seyler olmaz.
reflu ve farenjit yapmaz.
yani robotla yapip ben suzme mercimek corbasi yaptim demeyin.
suzulmemis mercimek corbalari hep bogazimi kasindirir.
(img:#2265639)
gercekten suzulmus.