bugün

Ticaretleri iyidir. Sağlamdırlar.
Türkiyede en çok bulundukları ilçe midyat'tır.
Türkiye'nin en azınlık halklarındandırlar, çoğu avrupaya göç etmişlerdir, ayrıca gerçek dilleri aramice olan, bugün günümüzde yok olmaya yüz tutmuş semitik bir dili konuşurlar.
Samilerin Arami kolunun doğu bölümünden olan, Suriye’de Şam’da ve Türkiye’nin güneydoğusunda kimi yerlerde yaşayan bir Hıristiyan topluluğu ve bu topluluktan olan kimsedir.

şaraplarının çok güzel olduğu söylenir. kuyumculukta da epey iyilermiş.
saygi duydugum ve sevdigim topluluktur.

keske sayilari ülke topraklarinda artarak cogalsaydi.
yurtdışına göçe zorladığımız mozaik taşlarımızdandır. renklerimiz zorla solduruluyor.
Çoğu Türkiyeden isveçe göcüp orada yaşamaktadır.
arapların hristiyan versiyonu olmayan fakat araplara ve mizrahilere akraba olan topluluk. çalışkan ve eğitime çok önem veren insanlardır.
Arapların Hristiyan versiyonu olmalarına rağmen Araplardan çok daha medenidirler.
SÜRYANÎ: Eski Suriye halkından. Sâmilerin Aramî kolundan ve garb kısmından olan ve bunların dininden olan.
Türkiyede Hatay ve mardinle özdeşleşmiş hristiyan arapları.
Güneydoğu, özellikle Mardin ve civarında yaşayan güzel insanlardır.

Ev yapımı şarapları muhteşem ötesidir.
şarapları iyi derler.
asurlu hristiyan anlamında.
çoğalmaları ülkemize ve kuyumculuğumuza renk katacak olanlardır.
istanbul a hala konstantinapolis diyen topluluk.
bunlar çok iyi şarap yaparlar.
iyi şarap yaparlar.
Mardin'de kiliselerini gezmiştim aklımda yer eden kilisenin altında üzerinde yatan kişilere ait fotoğrafların olduğu mezarlardır.
hz. isa' nın soyundan gelirler.
güzide ülkemin öksüz halkı. neden şu topraklarda barış içinde huzurlu yaşamayı öğremedik bir türlü.
arap ve yahudilerin kardeş halkıdır.

edit: semitik halklardan biridir. arap ve yahudilerle kan bağları vardır. bu iki düşman kardeşin aksine bu halk hristiyandır. *

http://tr.wikipedia.org/wiki/Sami
leylho vardı bizim eski mahallede.
leylho... bizim leyla'nın daha doğrusu arapçadaki leyl'in köken aldığı sözcük. gecenin en kesif karanlığı demek.

leylho tecvitli okunur ayrıca. güzel kızdı.
her pazar kiliseye giderdi. ben ise arada bir ayine katılıp saçma sapan hareketlerini izleyerek hristiyanlığı tanımaya çalışırdım.
ne isa ne musa ne muhammed... hiçbirini kabul etmedim ki ben.
şayet leylho'nun simsiyah saçları bir ömür benim olsa idi. isa'nın elini sıkıp onunla tanıştığıma memnun olabilirdim. çocukluk aklı işte. her beğenilen kızla evlilik hayali. salaklık ki ne salaklık.

leylho gitti; isa benim için bitti.
tanrı sanırım var ama isa yalan...
leylho ise yine sanırım ki halen daha simsiyah saçlara sahip.
gerçek isevi şeriatı yaşayan hristiyan topluluktur. ibadet anlayışları islam'dan farksızdır denebilir. ayrıca bir çoğu sanıldığının aksine kürt değil semitik bir halktır ve bir çoğu araptır ve o kadar sıcak kanlı insanlardır ki, aynı sokakta 40 yıl oturun, 40 yılım her günü o güler yüzlerini hiç eksiltmezler. malınızı, canınızı emanet edin, ölürler ama hıyanet etmezler.
ayrıca bu vatandaşlarımız osmanlı'dan bu yana müslüman halklara kuyumculuğu, inşaatçılığı öğretmiş, sarraflık mesleğini bizlere miras bırakmıştır. bugün istanbul'da cağaoğlu bölgesinde bir çok süryani, rum, ermeni ustalar ve onlardan yetişen müslüman türkler vardır.
ayrıca yeni açılım paketi ile 1930'larda vakıflarının el konulan malları kendilerine iade edilecektir. hatta geç bile kalınmıştı. şahsım adına konuşacak olursam, onlarla bu ülkede hatta aynı sokakta yaşamaktan onur duyuyorum iyi ki varlar.
telkari sanatının ustalarıdır.