bir yatağan bıçağı değil.
Acayip kalitesiz celiklerden ve malzemelerden yapilan bicak ve cakilarin genel adi.

Bir bicagi kaliteli yapan sey sadece keskinligi degildir. Siktiri boktan civataya da agiz acarak keskinlestirebilirsiniz. Mevzu bu degil. Keskin olmalari ile ovunuyorlar. Asil onemli olan celigin nasil dovuldugu ve zamanla ne duruma geldigidir. Surmene'de ismini vermek istemedigim bir yerden el yapimi geyik boynuzu bir caki aldim. Iyi de para verdim. Adamlar victorinox, buck ve solingen'den falan ustun goruyorlar kendini. Yillarin caki ve bicak koleksiyoneri olarak yanilip yenilip aldim. Daha bir iki ay olmadan bicak koreldi. Altinci ayi dolmadan sap kismi kirildi ve yilini bitirmeden de kavurma et dograrken ucu kirildi. 1 yilin sonunda 400 tl parayi cope attim. Aldigim yer ise resmen sikine takmadi bile. 1970'lerden kalma irgat gibi kullandigim solingen cakima yilda iki masat atiyorum ilk gunku keskinligine donuyor.

Diyecegim o ki gidin victorinox alin, gidin daha pahalisi olan buck alin ama bu amina kodugumun insanindan cop bile almayin. Adami boyle dolandirip sikiyorlar. Orospu cocuklari.
Bir bıçaktır. Aynı zamanda mazoşist kişi söylemidir bırakın kendi sürsün nereye sürcekse.
görsel
Kim jackie chan(karete kid)izliyor da reklamı duyup geldi aq.
Bugünlerde yerel kanallarda harıl harıl reklamı yapılan bıçaktır. Sürmene'den dahî alsanız çakma olma ihtimali var, aman dikkat!
Ezelde sekiz isimli karakterin bıçağı.

görsel
sürmeneden dahi alsanız ucu yamulan boktan bıçak.

bunu en iyi sürmenede yaşayan ustalardan alabilirsiniz. marka olan sürbisa mı neydi bi halta yaramaz.
Kesmeyen bıçaktır, asla almam.
(bkz: kurban bayrami primleri)
görsel

En son bu modeli aldım. En küçük ve hafif modellerinden biri. Günlük kullanım için gayet yeterli.

Kolay açmayı sağlayan bir sitemi yok hatta tek elle açmak imkansız ama sonuçta Çakı olduğu için olmasi gereken de bu.

Bıçağı sabitleme amaçlı kilit sistemi yok ama kendiliğinden kapanmasına imkan vermeyecek kadar sert zaten.

Benim en çok Çeliği hoşuma gitti.
Sapı boynuzdan yapılan ve sapının üzerine gümüşten çeşitli figürler çizilen bıçak türü.
çok keskin olan sürmene imalatı bıçak. bazılarının kabzalarında gayet hoş süslemeler olur.
Yöresi ile özdeşleşmiş bir bıçaktır.Özellikle karadenizli balıkçıların sıkça kullandığı el yapımı güzide kesici alet.Ezel dizisinin bir bölümünde ramiz dayı'nın ellerinde görülmüştür bir örneği.