bugün

Engelledim dinazoru boş beleş yazılarını görmüyorum artık.
Türkiyenin çoğunluğu itikaden sünniliği benimsese de benimsemese de sünni olduğu için, alevi ateistlerden sayıca fazladırlar.
Aynı şekilde sünni deist, sünni agnostik de daha fazladır.
kültürel kodları sünniliğe dayanan inanç görüşü ateizm olan kişilere denir.
diyanet sunni ekole bağlı, aslında radikal islamcı ama bunu bir şekilde ılımlı gibi göstermeye çalışan asalak bir kurumdur. ancak gelip hadis inkarcıları ya da bunları saçma bulduğu için dikkate almayanlar hemen sunni ateist yaa, bunlar bak bunun üzerinden din eleştirisi yapıyor der. gidip o sakallı yobazlara çatmaz ama, ateistler eleştirmese bunun bir aptallık olduğunu farkına varacak bilinçten de yoksundur ancak atesist eleştirince yaa bunlar zaten dinde yok ki, siz salaksınız sunnilerin dediğini dikkate alıp bunu din gibi görüp bunun üzerinden muhalefet edip kendi kendinizi kandırıyorsunuz derler.
sanki siz hadisler yok değince birileri o içinde her türlü iğrençlik, aptallık barındıran sözleri alıp eyleme geçmiyor veya bunu islam dışı görüp bunlara hiç çatmıyor.
bu kadar sığ bir beyin işte bize kuran yeter diyenler de var. sen onlarla aynı allah inanırken, ayet bükerek onların aptalca inançlarını yok edemediğin gibi onlara hizmet de altta altta farkında olmadan ediyorsun.
dini modern hayata uyarlayacağım diye dini eğip büküp onu var etmeye çalışıyorsun fakat alttan altta din de o gerici geleneğini sürdürüp gen içi boş beyinler yaratmaya devam ediyor.

biz de bunların dinini eleştirince sunni ateist oluyoruz, o kadar sunni zaten dini bilmiyor kuran müslümanları biliyor. ( ben siz bilmiyorsunuz demiyorum) biz de sadece sizi dikkate almak zorundaymışız gibi hava katıyorsunuz ona gıcık oluyorum.
Ritüelleri daha zayıf ve göçebe kultürden geldiği için açiğı daha bol olan ve böylelikle islamdan uzaklaşmasi daha kolay olan heteredoks islamdan dönme ateistlere oranla, daha entelektüeldirler. Iclerinde 10 sezon Kur'an kursuna gitmiş, seriatın muthiş mantıkli bir sistem oldugu ergenlik döneminde ciddi ciddi düşünmüş olanlari da vardır.
rakıyı fazla kaçırmış ateist.
En az “laik çomar” kadar yaratıcılık yoksunu bir söz öbeği.
sünni ateist tanımı yurt dışından " yayın yapan "
" hadisler yalan kuran bize yeter " saptamasıyla geçinen malum' a aittir.

edip yüksel bilimin tavan yaptığı bir ülkede yaşamasına rağmen orda şahsı kimse iplemez.
teist, ateist ve bilim çevrelerinin şahıstan haberi bile yoktur.
youtube müminleri " sallama 19 mucizeleri " ni pek bir sevdiklerinden dolayı şahsa pek bir ilgi gösterirler.

not: şeriatı savunurlar, hadis- kur' an ayrımcısı bu " new age mumın' s " akılları sıra mezhep inkarcısı geçinirler.

hiç sanmıyorum ama, olur da şeriat gelirse ateistlerden sonra
" bozgunculuktan " maide 33' ün uygulanacağı din kitlesi bu kitledir.
yani kasabın bıçağını yalayan koyunlar, bu koyunlardır.
kuran müslümanlarının kullandığı kelimedir. neden kullandığını edip i dinleyince anladım. adam demek istiyor ki siz sunnilerin dinini referans alıp bunun üzerinden bize eleştiri getiriyorsunuz ve bu sunnilerin dini doğru değil zaten. bu yüzden bize sunni ateist diyorlar.
mesela edip yüksel ve efe aydal tartıştığında edip bu cümleyi şu olay üzerine kullandı. edip vahiy aldığını söylemişti ve efe de ona sen peygamber misin değince edip sunni ateist lafını kullandı.

şimdi burada sunni ateist neden dedi?
edip e göre( ya da onun inandığı kurana göre diyelim) vahiy almak peygambere has değilmiş, meyrem de vahiy almış. yani vahiy almak için peygamber olmaya gerek yokmuş. efe aydal bunu değince sen beni sunnilik dini üzerinden eleştiriyorsun değip ona sunni ateist dedi.

yani sunni ateist lafı kuran müslümanlarının kendi dini algısına göre kullandığı bir laf. bu arada edip peygamber olduğunu iddia etmiyor çünkü peygamberler sadece vahiy alır diye bir şey yokmuş. bu sunni inancıymış fakat vahiy aldığını iddia ediyor.

bunu diyenler şunu istiyor, geleneksel islam yorumunu bırak benim kuran yorumama bak ve bu islamı kabul edip bunun üzerinden islama eleştiri getir çünkü gerçek islam sadece bu. eğer getirmezsen ya da geleneksel yorumları kullanırsan sana sunni ateist diyorlar.
aleviliği sunnilik üzerinden eleştirirsen de alevi ateist olacaksın.
sunillği şialık üzerinden eleştirirsen de şia ateist olacaksın. mantık bu.
protestanlığı katoliklik üzerinden eleştirirsen de protestan ateist olacaksın. örnekler çoğaltılabilir tabi. ama bu sunni ateist lafını kendilerini hak geri kalanı yanlış alarak yapıyorlar.

yani biz sunniyiz doğruyuz diyen kafanın sadece kuran gerçek gerisi çöp diyen hali. ikisinin de benim açımdan sike sürülecek aklı yok.
hala bir ateistsin bir mezhebe inanmayacağını ve bu sebeple bu ifadenin mantıksız olduğunu söyleyenler var.

evet, elbette öyle; fakat "sünni ateist" ifadesi ironik bir ifadedir. sünnilik dininin materyallerini kullanarak islam'a eleştiri getirmeye çalışan mantıksız ateistlere bir ironi olarak sünni ateist ifadesini kullanıyoruz.
Ateizmden ve ateistten bi haber entarili başlık.
Bir konuda Trolluk yapmakla, o konunun bokunu çıkarmak arasında ki farka bilgi birikimi derler.

Ateistler için ayet hadis farkı yoktur.
O fark kuranda mucize ve kuantum var diyen sallamaların sallamasıdır.

Şimdi git kumda oyna.
olmayan ateisttir çünkü biz kuranı hedef alıyoruz o halde hadisler tamamen palavra bunun üzerinden islma eleştirisi yapamazsınız demek ben şiayım sunniler gerçek islam değil o yüzden sunnilerin kaynağını hedef alıp bize eleştiri yapamazsınız demek kadar saçma.
siz ateistler hadislere inanıyorsunuz diyecek kadar ileri gidenini de gördük. hayır biz müslümanlar neye inanıyorsa ondan alıp eleştiri getiriyoruz.
kurandan da eleştiri getiriyoruz zaten ancak islam dünyasında hadisler var ve buna inanıyor insanlar. hasiler yalandır palavradır derken bile sen bunu hadislerden örnek göstererek yapmak zorundasın. yani olan budur.
hadislerin gerçek olmadığını ateistler de biliyor, kuranın da keza öyle ama bu demek değil ki biri hadise veya kurana inanırken ona bunun üzerinden eleştiri getiremez.
kuran müslümanları sonradan çıkmış geleneksel islamdan tamamen bağımsız olarak kafasına göre kuranı yorumlayıp çağa uydurmaya çalışmış tipler.
tamam bu da bir görüş olabilir bunun üzerinden de bir tartışma yürütülebilir ama bu demek değildir ben sadece doğruyum, ben gerçek islamım benim dışımda herkes zaten islamı yansıtmıyor o halde diğer eleştiriler islamla zaten uzaktan yakında alakalı değil.

bu kafanın ışid kafasından bir farkı da yok çünkü o da sadece kendi kaynaklarını, algısı gerçek kabul edip aha gerçek islam bu değip diğerlerini sallamıyor.

o yüzden böyle bir şey yoktur, ateistler ayrıca kuran üzerinden de eleştiri getirip tartışma yürütüyor. ancak sizin hoca diye seçtiğiniz insanlar zaten çoğu kuran yorumunu geleneksillikten kopartıp çağa uyduruyor. biz ikisi de doğrudur deme hakkına sahip değiliz ikisiyle de tartışırız yeri gelince ama ateistler hadisleri eleştiriyor o halde onlar da sunni demek ateistler kuranı eleştiriyor o halde kuran müslümanı demek kadar saçmadır.
bir üst entrydeki geri zekalı sünni ateist ifadesindeki ironiyi anlayamamış. bunu şöyle açıklayabiliriz;

uydurma hadisleri kur'an'a ortak koşan mezheplerin milyonlarca takipçisine kanarak, "milyonlarca insan yanılıyor olamaz, demek ki gerçek islam bu olmalı" gibi sığ bir bakışla islam'ı eleştirdiğini sanan; fakat tüm atışları karavana olan ateistlere verilen isim.

ateistler artık kendilerini ciddiye alabilmemiz için islam tanımlarını bir an önce düzeltmeliler. çünkü 1990 model turan dursun ateizmi günümüzde nesnel olarak açık bir şekilde çürümüş bulunuyor. siz bu çürümüş argümanları nihat hatipoğlu'nun ramazan programları gibi tekrar tekrar ısıtıp önümüze koyarak hiçbir şey elde etmediğiniz gibi, sadece sosyal medyanın kokmasına neden oluyorsunuz. 

kafalarınızın içindeki islam algısını düzeltmelisiniz: islam sadece kur'an'dan ibarettir! sadece kur'an!.. fakat sizler islam'a yönelik eleştirilerinizi peygamberin ölümünden 230 küsur yıl sonra, dönemin siyasi çatışmalarının tam ortasında üretilmiş ve türetilmiş olan; hatta kur'an'la, akılla ve hatta kendi içlerinde açıkça çelişip duran hadisler üzerinden getirmeye çalışıyorsunuz. 2017 yılında hala bunu yapıyorsunuz! dinde kur'an'dan başka ikincil bir kaynak tanımayan bizlerin fikirlerinden habersiz olduğunuz için değil, tamamen kendi kendinizi kandırmak, islam'a karşı kendinizi zafer kazanmış sanmak ve çöpten adamı dövmek çok kolay olduğu için bunu yapıyorsunuz! çünkü, bizler, yani ''kur'an yeter!'' diyenler, bu düşüncemizi samimiyetle ve delillerle internette gücümüzün yettiği kadar yaymaya çalışıyoruz. amacımız, aklı dışlayarak boğazına kadar pisliğe saplanmış olan orta doğu'nun üzerini kapamaya çalıştığı islam'ın allah'ın izniyle tekrar gün yüzüne çıkmasına vesile olmak. bu uğurda hem gelenekçi sözde islam toplumlarıyla ve gelenekçiler üzerinden islam karşıtı argüman üretmeye çalışan ateistlerle mücadele ediyoruz. bu kavga günden güne şiddetleniyor ve artık allah'a şükür televizyon ekranlarına da taşınıyor, her gün daha fazla insan bilinçleniyor...

böyle bir ortamda ucundan kıyısından dinler tarihine, felsefeye, islam'a, ateizme değmiş kimselerin bizlerin fikirlerinden habersiz olduğunu düşünmek istemiyorum. açıkçası, biraz kendinizi geliştirin artık. hala peygamberin dokuz yaşındaki kızla evlendiğini iddia eden kur'an dışı uydurma kaynaklarla islam'a eleştiri üretmeye çalışmayın. felsefe de öğrenin mesela... çünkü artık gerçekten ciddiye alamıyoruz sizleri... çünkü bu yaptığınız cahilliğin de ötesinde bilinçli bir çarpıtmadır artık!

(bkz: Kuran da olmayan 200 hurafe)
olmayan şeydir, ateistler dindarlar kadar salak mı ki sen gerçek ateizmi bilmiyorsun, sen gerçek ateist değilsin değip ayrıma gitsin.
kendinizle ateistleri bir tutmayın, gidip ben islamı daha iyi biliyorum, sen kafirsin değip aynı dine inanı boğazlayan sizlersiniz. bu da ne kadar gerici aptal insanlar olduğunuzun kanıtı. bide kendi aranızda bile barışı sağlayamadan o çağ dışı dininizin dünyaya barış getireceğini düşünüyorsunuz ki bu da zeka geriliği olarak görülebilir.
o yüzden ne alevilik ne sunnilik bir sik değildir ateizm karşısında ve ateist biri ne sunni ne alevi olabilir. eğer oluyorsa zaten ateist değildir. sonuçta mezhepçi ateist mi olur amk.
allah inanmıyorum ama sunni gibi inanmıyorum mu diyecek?
nihaha ha.
geneli milliyetçi yapıda olan ateistlerdir. kafayı manasız bir yere takmayı görev edinmiş memleket insanı dinsel geri kafalılık yapmazsa milliyetçilik yapıp açığı kapatır.
Sayın bu tanımı yapan reformist budala, dallamalar....
Hiç peşinde koştuğunuz Edibi yada diğer reformistleri adam gibi tarafsızca görebildinizmi???

Benim gördüğüm bu adamlar bu ülkedeki ateisttende, sünnidende, alevidende daha fazla nefret dolular... Bir gerçek islamı biz biliriz havasıyla en mezhepçi vahhabiden bile daha köktendinci ve mezhepçiler....

Bilimi çarpıtarak hadi onu görmezden gelelim allahın kitabındaki ayetleri inkar edip çarpıtarak(birazcık kitabı okusaydınız anlardınız) götten uyduruk, hiçbir metodolojisi olmayan, hiçbir derinliğide olmayan saçma bir din anlayışı kuruyolar dini moderniteye uydurmak için.

Bakın bu reformistler tarafından beyni iğfal edilmiş kardeşim. Biraz hoşgörülü olun.
O yerdiğiniz Sünniler 1000 yıldır Hristiyanıyla, Alevisiyle kardeş kardeşe, kucak kucağa yaşadı.
Osmanlıda, selçukluda size anlattıkları gibi değil. Çünlü tarih bilmiyorsunuz.

Hiçbiriniz merak edip Hanefiliği, Maturidiliği, Eşariliği araştırmadınız bunu kabul edin.
O müşrik ilan ettiğiniz Tasavvufçular ve Aleviler bu medeniyetin en ince değerleridir. Ama o kadar dinci olmuşsunuzki bunuda kavrayamıyorsunuz....
Birisinin ateist olması niye size batıyor. Ateistler sizden milyon kat daha tutarlı ve mantıklı. Daha araştırmacı...

Lütfen biraz kendinize bakın. Herkesi yaftaladığınız saçma tanımlarla kendinizi haklı görmeye çabalamayın. Çünkü arkaplanı,hoşgörüsü ve derinliği olmayan her düşünce tarihin çöplüğüne gönderilir. Haberiniz olsun....
sunni dingillerin uydurduğu bir şey bu.

bak dingil; bu ülkede alevi olsun sunni olsun türk olsun veya kürt olsun ateist olmuş kişiler vardır.

alevi ateist veya sunni ateist yoktur. türk ateist veya kürt ateist diye bir şey de yoktur.

ateizm belli bir sınıfa indirilemez hatta mezhepselikte başı dönmüş dingiller gibi sunni ateistiz biz onlar alevi ateist o halde siz ateist değilsiniz yada biz daha üstün bir ateistiz gibi bir algı yoktur.

yani sunniyken ateist olan neyse aleviyken olan da odur.

sadece sunniler herkesi bir sunni sanma gibi geri zekalılığı refleks olarak verdiği için fark varmış gibi görünüyor.
boynunda hz ali kılıcı, telefon wallpaperında tekgöz ve masonik simgeler, aynı zamanda yerine göre deist, ateist yanında ateist, kürdün yanında kürt, türkün yanında türktür. Bu tür insanlardan zarar gelmez, sadece dinleyin ve esprilerine gülün.
(bkz: yohammına)
Günlük kullanımda Sünni Müslüman iken ateistliğe geçmiş olanları ifade eder. Türkiye'de yaşayan Sünniler çok daha muhafazakar olduğu sayıları azdır. Genellikle ateizme Sünniliğin dogmatik doktrinini saçma buldukları için geçerler.