bugün

Upuzun bir yazı yazmak isterim bu konuda, Lâkin okunmayacağını bile bile yazmak; sıradan insanları birer troll'e dönüştüren sığ muhabbetlere mukavemet edemeyecek, adeta deniz kenarındaki kumlara Manas destanının ilk örneğini yazmak kadar gereksiz ve abesle iştigal. Yine de son insanlığımla yazayım bakın.

dostlarım, sözlükte okuyan-yazan kişilerin yarıdan fazlası imla ve noktalamadan bihaber. Yine başka Kümeler yapılsa diğer yarısı da hayatı boyunca 100 kitap okumamış sıradan insanlar. Bir kısmı eğlence, bir kısmı ise sekse götürecek yol arayışında. Uludağ sözlüğün sözü geçen yazarlarından biri olarak, bilgi ararken son uğradığım yer bu sözlük ise bunu bir düşünmemiz lazım. Zira insanlar ancak eteğindeki taşlar kadar konuşabilir.

Hatırlarsınız geçtiğimiz günlerde yine bir bilgi içerikli entry yazma kampanyası düzenlendi. O gün katılımcılar tüm iyi niyetlerine rağmen kitap ve yazar adı yazmaktan öteye geçemediler. Bu tıpkı, herele hurala devrim yaptıktan sonra başa geçirecek lider bulamamak kadar komik bir görüntüydü. Yok yani birader, taşıma suyla değirmen dönmez, dönmüyor.

Velhasıl uludağ sözlük bir parodi mekanıdır. Zaten içerik olarak dolu kişiler yazmaya, işlerini yapmaya ve Trollerden şikayet etmeden yoluna devam etmeye çalışıyor. Moda olan bu değil. Onları takdir ediyorum.

Moda olan iki şeyden biri, sırf laf olsun diye çalıntı-kasıntı, bir orijinalitesi bulunmayan tarzlarda rahatsızlık verici bir üslupla yazmak. Bunu yapmanın amacı tabi ki dikkat çekip kız Tavlamak. Bu konunun inkar edilmesine bile gülerim. Şurada biz bizeyiz, "ben öyle miyim?" Alınganlığının yeri değil. işte daha gülünç bir diğer moda ise sürekli trolllerden şikayetçi olmak. Bu klasmana giren yazarların büyük kısmı iddia ediyorum ki niteliksiz ve Vasıfsız. Tek niteliği trolllerden sürekli şikayetçi olması. Karanlığa küfretmesi. Karanlığa küfredeceğine mum yak derdim ama ne yazık ki bunun imkan ve ihtimali henüz yok.

Romalılar, arkadaşlarım.

Tüm bu meramımdan sonra eğer hala "siktir git buradan troll" diyenleriniz varsa bana bizatihi yazıp söylesin. Çünkü yazdığım şeyleri ben kendim zaten bilmekteyim. Eğer bana ihtiyacınız yoksa söyleyin de gölge etmeyeyim.

Persona n0n grata.
öncelikle arkadaşlar, trolleri fişleyip, kendi içersinde derecelendiriyoruz ve başlıklarına, nickaltlarına rağbet etmemekle beraber önceden yazdığımız yorumlarıda kaldırıyoruz. trollerin girdiği entryleri ''bdv'' ye toplu şekilde şikayetlerde bulunuyoruz. bunun içinde şikayet etmeden önce listemizdeki katılımcı arkadaşları bilgilendiriyoruz.

şikayetlerimizi toplu halde yetkililere sunmaya, organize olup dağılmamaya özen gösterelim.
bu vatandaşların açtığı başlıklara paylaşımda bulunan arkadaşlarımızı mesaj yolu ile bilgilendirerek sadece ''bdv'' üzerinden toplu şikayetlerde bulunmaya başlanılan etknlik.
sorunun çözülmesi için öneri moduna geçilen etkinlik. benim önerim;

--spoiler--
diyen'li başlıklar yasak olmasına rağmen ve bu başlıklar açılırken sözlük tarafından uyarı verilmesine rağmen inatla bu başlıkları açan tipler var. yok beni siksene diyen başı açık kız, yok namuslu değilim diyen izmirli kız falan diye başlık açan gerizekalılara gereken yaptırımın uygulanması adına gerekli baskı yapılabilir.
--spoiler--
temizlikle ilgili olarak düşündüğüm şeylerden bir tanesini belirtmiştim. alanlarını seven ve o alanda başarılı kimselerin o bölgelere yoğunluk verip bellemesi eksikleri tamamlaması gibi...

ve ikincisi çok iyi bir haberleşmeyle bir (donuz) trol listesi oluşturmak. o listeyi yaymak yeni gelen nötr yazar adayı çaylaklarımıza bunları bildirmek.

not: gizli ajan olarak da bizim çalışmalarımıza ismini katmamış bir kaç kişiyle de farklı çalışmalar yapabiliriz.

editeyşın: ve şu kadarını söyleyeyim ek olarak onların yazdıklarına yorum yazmamaktan çok yaralayacak yıldıracak şey onlara eksi veya artı hiç bir oy vermememizdir. her canlı iyi veya kötü olarak kabul görmek ister onu itmeniz bile onunla ilgilendiğinizi gösterir.

olaylara mizahi de yaklaşalım istiyorum. çünkü mizah bambaşkadır. sevgilerimle...
Oncelikle burası bir sozluk ve bizlerde yazarız. Sohbet havasında acılan baslıklardan ziyade bilgi verici gundemden haberdar edici baslıklar olmalı. izmirli kızdan bizene veya etnik kokene saldırı asagılayıcı baslıklar gereksiz ve tehlikeli. Duyarlı yazarlarımıza sozum bu gibi baslıklara entry girilmemesi ve gerekirse sikayet edilmesi. Burda hepimize birer gorev dusuyor. Kendi ilgi ve bilgi alanlarımızla alakalı baslıklar acılmalı. Bir optisyen olarak ilk isim bu meslek hakkında bilgi vermek olacaktır.
hasmet'ten dolayı destek vermediğim etkinlik. intihar etmek kötü dese, camdan atlarım o derece ayarım.
Sözlüğün konularının yarısı cinsellik yarısıda kürt aşşağılama kampanyasına dönüştüğü için gerekli önerme.
(bkz: ovalıyorum ovalıyorum çıkmıyor)
o bizim iş ne oldu canım kardeşlerim? (bkz: bu da mı gol değil)
sessiz ve derinden devam etmekte olan ve bazı yazarların bittiğini sandığı ancak yanıldığı etkinlik. bazı şeylerin değişmesi için zaman, emek ve sabır gerekir ve biz listedeki dostlarımızla gereken ne ise yapmak için uğraşmaktayız.
20 kişilik donuz listem ile destek çıktığım etkinlik.

Not: 20 ne ki, +200 troll var.
trol temizliği için trol başlığına olumlu olumsuz birşey yazmamak gerekir.

hani bu sivrisinek değil fişe kovucu tablet takıp kurtulamazsın.
(bkz: beyaz tenli kiz)

Ne zaman goreceksiniz bu andavalı ey yönetim ?
kesinlikle destek verilerek bu kirliliği bitirmesi hedeflenen etkinliktir.
moderasyonun gayreti olmadan imkansiz olan etkinlik.
moderasyon desteklerse her türlü üstesinden gelinir.
trollsüz sözlük olmaz. siz akıllı olun da taşak geçtirtmeyin kendinizle. 'ben saçını tarayan adamın biraz şey olması' diye başlık açtığımda altına yobaz cahil diye ciddi ciddi entry giriliyorsa kusura bakmayın ama biraz safsınız. uludağ ne yapsın...
troller sözlük aleminin bel kemikleridir, olmazsa olmazıdır, var olmalılar, yaşatılmalılar, kılına zarar verilmemelidir.
aksi halde sözlüğün hiç bir anlamı kalmaz.
trollerin en büyük amacı toplumun hassas olduğu ince noktalara dokunarak bir tartışma ortamı, antitez üretme, beyin fırtınası yapılmasını sağlamasıdır.
aksi halde sözlük çok moonton ve anlamsız hale gelir.
şimdi düşünelim, herkes benzer şeyleri yazsa, her şey hep belirli bir sınırda konuşulsa gerçeklere nasıl ulaşılabilinir ki.
önemli olan uç noktalara temas etmektir.
ama bu olayın kaliteli, zekice ve bilgili biçimde yapılması gerekiyor. herkesin yapabileceği bir şey değil bu.
ama millet sırf ilgi toplama hevesiyle yaptığı için kaliteyi bozuyor.
tektipliliğe hayır! troller de olmalı, onu ötele, bunu ötele, nereye kadar?

herkesin söz hakkı var, herkes konuşşsun.
sözlüğün kaliteli bir ortam olmasını isteyen her yazarın desteklemesi gereken etkinliktir.
sonuna kadar desteklediğim etkinlik. sözlükte insanlara faydalı olmak için bulunmayan, herhangi bir mizah anlayışına sahip olmayan ya da olup da paylaşmayan, faydalı olmak bir yana sürekli insanların dini inancına, hayat tarzına, yaşayışına, gelenek ve göreneklerine saldırmayı kendine görev edinmiş bir çok yazar var. amaçları sadece trollük yapmak. eleştiri yapmak herkesin hakkı ama bahsettiğimiz arkadaşların amacının eleştiri yapmak olmadığı gayet açık ve yaptıkları da eleştiri sınırlarını fazlasıyla geçen şeyler zaten. ben biliyorum ki burası hepimizin ve burayı güzelleştirmek, özenilen bir yer yapmak, kalitesini artırmak hepimizin elinde olan bir şey. ve bende bunun için elimden geleni yapmaya hazırım.

not: farklı fikirlere ve eleştiriye kesinlikle açığım ve benim düşündüğüm gibi düşünmeyen kimsenin de buradan gitmesini isteyecek biri değilim. herkes istediği gibi düşünmekte özgür ancak kimse bir başkasına hakaret etme hak ve hürriyetine sahip değil. amaç sözlüğü daha kaliteli bir ortam haline getirmekse ve bazı kişiler de buna engel olacak davranışlarda bulunuyorlarsa o kişilerin gitmesini sonuna kadar desteklerim.
Bayram temizligi mi lan bu dedigimdir.
Desteklediğim etkinlik. Vurun pezolara.
trolleri sözlüğün dinamiği olarak gören, onlara trollük için fırsat tanıyan, ortam yaratan, imkan sağlayan at başlı modlar olduğu sürece troller son bulmaz.