bugün

(#12598562)
sözlüğün eski müdavimlerinden değilim ama bu tespitler için bir kaç saat bile yeterli sanırım.

bu sorunlar keşke bir an önce aşılsa ve hep birlikte güzel fikirlerimizi paylaşıp, birbirimize faydamız dokunsa.

şöyle ki,

ciddi manada farklı görüşteki insanların birbirine olan tahrik dolu başlıkları, entryleri yüzünden ilim yuvasından çok sinir yuvası olmuştur sözlük.

ikincisi farklı görüşteki kişilerin, karşı tarafın fikirlerine saldırdıktan sonra bu olayı meşruymuş gibi lanse edip, kardeşim fikir özgürlüğü diyerek hoşgörü beklemesi.bunu hepimiz yapıyoruz.lakin birbirimizi kandırmanın anlamı yok, bal gibi da sıçıp batırıyoruz.

üçüncüsü daha başlığın içeriğini okumadan yorum yazan ergenler.
tamam kitap okumuyorsunuz ama 100 kelime de mi zor geliyor kardeşim?

ayrıca bok var gibi şakirt yukarı kemalist aşağı, şakirt aşağı kemalist yukarı.
gereğinden fazla uzadı muhabbet ki bu yönde atışmalar sürdükçe malum safımda ben de duramam.*
hele o ateistlerin fikir özgürlüğü diye zırvaları yok mu, tam ismail abilik.*
babam annemle aynı gün evlenmiş. tespit işte.
insanların bir şeyi beceremeyince ''niye yapamıyorum''dan ziyade ''niye olmuyor bu'' mantığı gütmeleri.
ülkenin dış güçlere daha fazla bağlanmasından zevk alan, ya ne olacak ki onu da verelim bunu da satalım diyen sözde aydın takımımında cinsel başarısızlığın ve takıntıların dışa vurumu vardır. güce taparlar bu yüzden.
çok üzülerek ve tepkileri göze alarak söylüyorum ki öğretmenler harbi sorunlu tipler.
işim gereği bir çok meslek grubuyla iletişim halindeyim. bu nedenle çoğu meslek grubundaki insanların üç aşşa beş yukarı karakteristik özelliklerini bilebiliyorum. ne zaman ben öğretmendim ya da öğretmenim dese biri içimden kaçıp gitmek geliyor. maalesef çocuklara endeksli hayatları onların büyümesine engel. ve kendilerini yetiştirmek için bir şey yapmamaları, kendilerinin yeterli hatta mükemmel olduklarını sanmaları kendilerini geliştirmelerine büyük engel. ama maalesef onların çoğu bunu bilmiyor.
Basaksehir'de insanlarin %80'i acayip cirkin.
istisnasız bütün göçmen kızlarının, erkeklerinin hepsi güzel ve yakışıklı. ama göçtükleri yerlerdeki(yunanistan, bulgaristan, makedonya, bosna hersek, eski yugoslavya)yerli halk bizim göçmenlere göre çok çirkin. nasıl oluyor bu anlayamıyorum...
black eyed witch ergendir
türk telekom'un, her ay ahizesine elimi sürmediğim telefondan 22 lira alması günah değilse benim içtiğim iki bira günah olamaz. tabii.
şu dünyada daha önce açmadığın bir kapıyı açarken yaşadığın gerilim hiçbir gerilim filminde yaşanmamıştır. yüce rabbim kimseyi itmek ve çekmek arasında bırakmasın.

genelde de yanlış tercih yapılır zaten. hele bir de acelen olup da refleks olarak itmeyi seçtiysen adamı çük gibi ortada bırakır.
-acı bir şeyler yeyince burnumuz akar

-yolda yürürken karşınıza çıkan kişiden kurtulmak için sağ hamle yaparsınız o da yapar sola yaparsınız o da yapar, bir kaç kez aynı hamleleri yaparsınız ve birbirinizin yolundan çekilmeniz baya zaman alır.

-camide cemaatle namaz kılarken imam fatiha okuduktan sonra küçük çocuklar 'amiiinn' demeyi çok seviyor galiba.
90 larda çoçuk olanların, turuncu ve toprak tonuna yakın renkli saça sahip hatunlara karşı bir eğilimi var. ve bununda küçükken pokemon izlemekten kaynaklı olduğunu düşünüyorum. neden mi?

(bkz: misty)

edit:imla
önümüzdeki on yıl içinde güneydoğu'da kürdistan kurulacak.
(bkz: kadınların büyük popolu erkeklerden hoşlanması)
bu kadar gereksiz adam sözlükte hali hazırda yazar konumunda, ben hala çaylaklık mertebesindeyim. vay anasını diyorum la vay anasınıııı.
ortadoğu, balkanlar ve kafkasların dünyanın en sorunlu bölgesini oluşturmasının sebebi buradaki imparatorluk kalıntılarının hâlâ çözülememiş olmasıdır. yüz sene önce, avrupa'nın üç imparatorluğu aynı anda yıkıldı ki bu üçü (osmanlı, rusya ve avusturya-macaristan) bu sorunlu bölgeleri içine alan bir üçgene hükmetmekteydiler. o devletlerin yarattığı veya onlardan arta kalan sorunlar çözülebilmiş değil, bunların yerine doğan devletçikler payına razı olmuş değil. türkiye ve rusya haddinden fazla küçüldüğünü düşünüyor, yunanistan, bulgaristan, gürcistan, ermenistan, sırbistan yeterince pay almadığını düşünüyor, abhazlar, kürtler ve diğer bazı kafkas ırkları devlet kuramamış olmalarını kandırıldık şeklinde yorumluyorlar. avusturya'yı saymazsak bütün bu coğrafya ülkelerinin toprak paylaşımı ile ilgili sıkıntıları var. avusturya ise her nedense bir tokgözlülük örneği gösteriyor, geçmişle ve gelecekle tüm bağını koparmış da zamanda asılı kalmış gini, siyasette hiçbir etkisi yok, ülke olarak gelecekten hiçbir beklentileri yok- ki bunda almanya ve ikinci dünya savaşı'nın muazzam bir etkisi olduğu şüphesiz.

batı avrupa'nın bin dört - bin beş yüzlerde yaşadığı sıkıntıları bugün doğu avrupa yaşıyor özetle. batı'daki o sorunların kaynağı da roma'nın hâlâ tam olarak çözülememiş olmasıydı. roma'nın batı kanadı ne zaman ki tam olarak sindirildi, o zaman avrupa'da sorunlar çözüldü. batı'da farklı etnik kimliklerin zorla bir arada tutulduğu belçika, ispanya gibi ülkelerde elbette sorunlar devam etmekte ki bu da imparatorluk artığı birliklerin sorun teşkil ettiğine yönelik tezimi kanıtlar nitelikte. nitekim, avrupa birliği'nin de batı avrupa'ya normalden fazla sorun getirdiğini görüyoruz. avrupa birliği'nin de ömrü pek fazla olmayabilir.

tekrar doğu avrupa'ya dönersek, kafkaslarda ve balkanlarda yer paylaşımından kaynaklı çatışmalar yaşanıyor. ancak, bu sorunun tam de merkezinde bulunan türkiye henüz hiç aktif bir çatışmaya girmedi. (kürtler hariç) türkiye bu üçgendeki (ortadoğu, balkanlar, kafkaslar) birkaç ülkeyle savaşa girmeden ve sonuca göre ülkeler paylarına razı olmadan da bu sorunlar bitmeyecek.

türkiye'nin uğruna savaşabilme ihtimali olduğunu düşündüğüm yerler ise şöyle:

doğu/batı trakya: türkiye batı trakya'yı, yunanistan-bulgaristan ise doğu trakya'yı almadan rahat etmeyecek.
doğu karadeniz/acara: yunanistan'ın pontus özlemi malum. yine gürcülerin ve gürcüler üstünden rusların da doğu karadeniz'e yayılma gibi bir politikası olabilir, nitekim ruslar osmanlının son günlerinde bu bölgeyi ele geçirmişlerdi. türkiye'nin ise batum başta olmak üzere acara'yı hâlâ türk toprağı olarak gördüğünü söylemek yanlış olmaz. zaten batum misak-ı milli'nin eksik parçalarından biridir.
ege adaları: yine yunanistanla bir çekişme mevzusu. türkiye şu an için vazgeçmiş görünebilir; ama bunun sebebi bütün enerjisini şimdilik kıbrıs'a ayırması.
kıbrıs: malum.
kürdistan: üç ülke tarafından paylaşılmış üç parçalı bir kürdistan mevcut bugün itibariyle. kürtler bu üç parçayı alıp bağımsız bir devlet kurmak niyetindeler. ırak parçasını aldılar zaten, geriye türkiye ve iran kaldı. türkiye kamuoyu'nda ise büyük bir çoğunluk, ya da en azından hatrı sayılır kişi diyelim, türkiye'nin kuzey ırak'ı, namıdiğer ırak kürdistanı'nı işgal etmesi gerektiğini düşünüyor- en azından askeri bir operasyonu gerekli görüyor.
ermenistan: ermenistan da doğu anadolu'nun asıl kendisine verilmesi gerektiğini savunuyor ve yürüttüğü bütün çalışmalar bu yüzden.

türkiye çerçevesinden baktığımızda osmanlı'nın paylaşılamamasının, sindirilememesinin yarattığı sorunları görebiliyoruz, ülkemizin buhranları bu yüzden. bizim etkimize uzak balkanlar ve kafkaslarda ise bu durum rusya'nın sindirilemeyişi yüzünden yaşanıyor. balkanlarda bu sindiriliş bir ölçü de olsa yapıldı; ama asıl kavganın kopacağı yerler, yani ülkemizin bulunduğu hat hâlâ gerginliğini koruyor.

evet, pek yakında büyük savaşlar göreceğiz.
çayın harareti aldığı kesinlikle yanlıştır. eğer çay harareti alsaydı, hararet yapan arabalara su yerine çay konurdu.
bir kadına ceza vermek istiyorsan, giydiği ve sana daha çok yakışacak kıyfeti alıp yanında gez.
sözlük yazarı olmak için çırpınan çaylağın bişeyler tespit etmek için güdümlenmiş masum beynine yöneltilmiş binlerce sorudan bir tanesidir.
Ramazan ayında olduğumuzdan ötürü tespitim ramazanla ilgili. Şöyle açıklayım; Aksaray ili iftar yaptıktan 5 dakika sonra ankara iftar yapmaktadır. Dolayısı ile aksaray ili imsak vaktinden 5 dakika sonra ankara ili için imsak vakti girmelidir. Gel gör ki; ankara'da imsak vakti aksaraydan 5 dakika önce girmektedir. Dolayısı ile bir yanlışlık vardır. *
yurdum esnafı kendini bulunduğu şehrin en iyi esnafı zanneder, ülkenin en iyisi olduğunu düşünen bile var. bunu da " abi, git hangi esnafa sorarsan sor en iyisi benimki, aksini söyleyen olursa gel." cümlesiyle ortaya atar.
borsa kazananı her zaman aynı olan bir oyundan ibaret.
erkekler aslında güzel kızları severler, iyi huy bahane.....
- sözlüktekilerin oruçluyken aklına kız don gelmesi.