bugün

sözlük yazarlarının doğayı korumak için yaptıkları başkalarına da örnek olarak gösterilmesi gereken davranışlardır.
kuşlar için her gün balkona su ve ekmek kırıntıları koymak. balkona sıçıyorlar ama olsun
(bkz: entryi başlığa sığdırmak)

doğayı korumak için, yeşil giyinip kırmızı soyunuyorum, çöp yiyip pembe s.çıyorum ve plastik şişelerle dalga geçiyorum* gibi davranışları cevap olarak veren biri olaydı, çayçerdih.
yere çöp atmıyorum.
pet şişeyi doğaya atıp 5000 yıl sonra yok oluyor mu diye beklemek.
yerdeki çöpleri çöpe atıyorum.
çiçeklere işemek iyi gelir dediler ne kadar doğru bilmiyorum. *
@3 un yaptıgı gibi yapacaudum ki baktım sıçıyolar, bosver amk ben mi kurtaracam vatanı.
daha az osuruyorum.
heryere kenevir tohumları saçıp erezyonu önlüyorum.
Pikniğe gittiğimde kendi atmadığım çöpler de dahil olmak üzere hepsini toplar ve yakarım. Bulduğumdan daha temiz bırakırım...
ağaç dibine işeyen köpeği gördüğümde kibarca uyarıyorum. çimenleri de gör diye.
daha da çoğalması umulan davranışlardır.
küçükken 18 tane ağaç diktirdiğimi hatırlıyorum temaya. snra sanki yine diktirmiştim ama emin degilim.
geri dönüşüme önem veriyorum bir de fazla kağıt tüketmiyorum.
7 milyar insanı tek başıma kurtaracağım yok ama insan yapıyor işte..
görsel
dedemize sahip çıktım.

Edit: o bizim gomşumuz.
çöpleri yere atıyorum. temizlik görevlilerinin bizim verdiğimiz vergiyi hak etmeleri gerek sonuçta. onun dışında afrikadaki bir insanın günde 5 litre su bulamadığını göz önünde bulundurup her gün duş almıyorum.
yolda yürürken eldeki çöpü, çöp kutusu bulana kadar elde gezdirmek, sonuç olarak gidilecek yere elde çöp ile gitmek.
her an her yerde osurmamak.
Faturaları, kredi kartı ekstrelerini e-mail olarak alıp, kağıt israfının önüne geçiyorum.