bugün

Zall (Uludağ Sözlük): "Sözlük savaşları diye bir kavram var. Sözlüklerin etki gücü ve kalitesi anlamında bir rekabet. Bu rekabet savaş olarak algılanabilir; bu da sözlüklerin canlı ve hareketli olmasını sağlıyor. Bu, sözlük yazarlarına da yansıyor. Uludağ sözlük olarak bu rekabetin içindeyiz deyebilirim.
Şu an Ekşi Sözlük'ten sonra en çok entry girilen sözlük Uludağ Sözlük. Bu da rekabetin bir sonucu. Savaşa gelince; bu kavram ilk olarak 14 Ocak 2006 gecesi Ekşi Sözlük yazarlarının Uludağ Sözlük'e saldırmaları sonucu çıktı. Henüz Uludağ Sözlük yeni açılmışken, çok sayıda Ekşi Sözlük yazarı üye olarak küfürlü başlıklar açtılar. Sözlükler tarihindeki en eğlenceli geceydi. Sonra aramızda böyle bir savaş olmadı. Daha sonra sözlükler arası hack savaşları oldu. Bazı sözlüklerin kodları çalındı. Uludağ Sözlük'ün şu an internet yayınında üç tane klonu var.
Aslında insanların gözünde sözlükler üçe ayrılıyor. 1. Ekşi Sözlük, 2. Uludağ, iTÜ ve Private Sözlük'ten oluşan kendini kanıtlamış sözlükler ve diğerleri. Ayrıca Ekşi Sözlük'e her zaman minnet borçluyuz. Uludağ Sözlük'ü açıp bu kadar yeni insanla tanışmamızın ve bu kadar eğlenmemizin en önemli sebebi SSG'nin sözlük kavramını yaratması."

http://www.milliyet.com.t...06/10/05/son/sonyas09.asp
milliyet gazetesinin prim yapmak için, temcit pilavı gibi her 3 ayda bir önümüze getirdiği başlık.*
bugün itibariyle milliyetin internet sitesinde 'internette ekşi savaş' başlığı altında bahsi geçen ilginç tesbit ve iddaların ortaya atıldığı olaylar yumağı.. ben bilmiyom görmedim duymadım..
en doğru, realist konuşan zall olmuştur, benden de afferin de herkes kafa kağıdında yazan orijinal ismiyle röportaj verirken zall neden zall olarak vermiş* pek anlalayamadım. tamam, ismi abdülrezzak fırındaoturan gibi biraz değişik bi isim olabilir ama gerçekler bunlar. kaç kaç nereye kadar..
reşat çalışlar a sözü veriyoruz ne lan. binlerce üyesi, dili olan sözlüklerde yorum yapma yetisi ona mı düştü be berrinim karakaşım. hadi onu geçtim savaşmı, kanmış bunlar ayıp şeyler. biz dünya barışı için varız. bilgi paylaşalım diye varız. bundan bilmem kaç yıl sonra torunum torunu girip babaannesinin histerik bunalımlarını, sevişken yaşamını, problemlerini ve defresif cümlelerini görsün de feyz alsın, lan dübükler o zaman da bölelermiş desin. farklı olmadığını görsün de adam olsun diye varız bir bağlamda. kendi ego tatminlerimi söylemiyorum dikkat edersen..

hani arada ezilip ufalananlar da olacaktır. ama banene lan onlarda kağıda yazıp kitap arası yapsınlar dijital miras bırakmak yerine. belki hayırları torun torbaya dokunur.

yazıda ki şu tespite bittim. hak verdim resmen. ne çok söyleyecek şeyimiz var lan. ciddi ekşi yazara doyup üye alımlarını kapatmasa belki burada olmazdım cidden. yani evet teşekkürler ekşi sözlük. forza ulusozluk.
kısaca biz çatır çatır ilerlemeye devam ediyoruz demeye sebebiyet veren olay...

hani magazin programların da sözlerler ben kendimin rakibiyimdiye işte aynen öyle...
(bkz: kapilar kapansin catismalar baslasin)
cesitli bolumleri olan savaslardir:
(bkz: en cok entry girme savaslari)
(bkz: gammazlama savaslari)
(bkz: laf sokma savaslari)
(bkz: sozluk kuruculari arasi bilek guresleri) *
bugun milliyet gazetesinde çıkan haber, bir çok sözlüğün adminleriyle vs. de konuşmuşlar, ama bana ilginç gelen şey şudur ki; diğer tüm sözlük adminleri isimleriyle yayınlanırken zall nickiyle yayınlanıyor, bunun sebebi acaba zall'ın kendini deşifre etmek istememesi midir?

http://www.milliyet.com.t...06/10/05/son/sonyas09.asp
http://www.milliyet.com.t...06/10/05/son/sonyas09.asp adlı linkten ulaşılabilen zall'ında röportajının da bulunduğu artık milliyet'e manşet olmuş hadisedir.
(bkz: savaşma sevis benle)
-şimdi arkadaşlar vur kaç taktiği yapıcaz tamam mı
-oldu
-sen sağdan saldıracan
-haydi aslanlarım komayın yiğitlerim çekin kılıçlarınızı
-??##?? kılıç mı ?
-şey ya kaptırdım birden klavyelerinizi
sanal alemi bir savaş meydanı gibi gören sözlüklerin içinde bulunduğu garip çatışma halidir. röportaj'da da belirtildiği gibi, ana kraliçe ekşi'dir, sonra da bizim sözlüğümüz gelmektedir. entry sayıları da bunu göstermektedir zaten. yine adı bilinen birkaç sözlük dışında, fazlaca da yoğunluk yoktur.

edit: o değil de, ssg'nin che olarak nitelendirilmesi de hangi akla hizmettir, çözemedim * .
caylak sayisindaki muthis artisin altinda bugunki yaziyi yanlis anlayip sozluge saldirmak icin gelen gencler olmasi ihtimali yuksektir. ama bence diger sozlukculerle ortak bi zirve yapıp savasma seviskampanyasi duzenlenebilir.
türkiye çıkışlı 100 den fazla sözlügün oldugunu ögrenip dibimizin düşmesini saglayan haber.**
''büyük balık küçük balığı yutar'' efsanesinin çökmesi dileğiyle;

-gazamız mubarek olsun
- bugün savaş varmıŞ AMCOGLU!!
- hayrola!!
- yazarlar kapışcakmış kendi aralarında...
- hadi lan beni de alırlar mı acaba!!

şeklinde diyalogun gerçekleşmesine neden olan başlık...
kasıt değildir sanırsam ama, yazı da uludağ sözlük ün heybeti yeterince yansıtılmamıtır.

şu an yazarların ramazan vs nedenlerle daha az entry girmelerine rağmen, yani en rahat halleriyle dahi ekşi dışındaki sözlükleri solladığı bir gerçektir.

ayrıca en genç sözlük olması ve sürekli ivmelenen bir yapı olması, şu an bile ekşi ile rekabete girebilecek tek sözlük olmasının acık kanıtıdır.

1-2 sene sonrasında çok daha iyi olacaktır.
reşat çalışlar'ın önemli açıklamalarını içeren başarılı haber.
lüzumsuz bir muhabbet.ulan ne sözlüğü ne savaşı be gençler eğleniyo işte.
(bkz: attack of the clones) * *
(bkz: ikincisini bilmem ama üçüncü sözlük meydan savaşları hesap makineleriyle olur.)
zor iş sözlük açmak,yazar olmak,celebirty kavramın da yer alabilmek, polemik içerikli başlıklardan uzak durarak birşeyler karalayabilmek. günümüzün en büyük veli nimeti olan internet alemini ebola virüsügibi sarmış olan bu trend oluşum içine binleri hatta yüzbinleri çekme potansiyeline sahiptir.gazete,dergi yayınlarına konu olması son derece normal ve hoş bir olaydır aslın da. bütün sözlüklerin yazarları için zamanla basitleşen, hatta sıkılganlık yaratan olay, bir çok kesim tarafından dikkatle incelenmekte ve izlenmektedir.

üzerine şiddetle gidilen bu olay, ticaretteki serbest piyasa rekabeti tadın da birşey aslın da. sermayesi olan(yani php bilen) şirketini kurar(sözlüğünü açar), reklamını yapar(yazarlarını toplar)ve sıcak satışa başlar(yani sözlükler alemin de kendi yerini aramaya çıkar)tabi her sözlük popüler olacak ya da her sözlük ekşi kadar prim yapacak kadar büyüyecek diye bir koşul yok. nasıl ki ticaret bir kumarsa, iflas etmek, ya da holding olabilmek oyunun birer parçasıysa, sözlükler arasındaki serbest rekabette böyle birşeydir.

kimi alır başını yürür, yazar sayısıyla, okur sayısıyla ciddi bir ağırlık koyar ortaya, kimi de yavanlığın ya da sinek avlayan piyasanın kurbanı olur, eski sevgilinin unutulan fotografları gibi kaderine terk edilir.

henüz 10 aylık bir periyotta ekşiden sonra istatistikler de ikinci sırayı almanın haklı gururunu yaşamalıdır uludagsozluk. ekşinin yadsınamaz popülaritesi yanın da sayıları 100'e yakın olan ekşi klonları arasın da yer almak pek de göz ardı edilesi bir durum olmasa gerek hani.

her ne kadar kendi içimizde ki sürütşmeler bazen tatsızlıklar yaratsa da incelemeler sonucu gösteriyor ki biz bu noktayı hak ettik.

(bkz: az zaman da cok işler başardık)
(bkz: birlikte hep daha iyiye)
milliyetin gereksiz bir haberidir. gerçek bir savaş olmadığı halde ortada belli bir rekabetin olduğu kesindir. işin en ilginc yanı ise uludağsözlüğün bu kadar büyümüş olmasıdır.
diger sozluklerin birbirini yemesi,bazilarinin ictenice parcalanmasi,totaliter bir yonetim, cesitli saibeleri ve ego tatminleri neticesinde olan olaylarin ozeti olan yazi .
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar