bugün

çaylakların sözlüğe akın etmesi ile birlikte gelişmeler bölümünde tekrar gündeme gelen konu..
kanımca bl nin bi dünya entry için düzeltme kararı vermek zorunda kalmasından sonra gündeme getirmek zorunda kaldığı konu.
acilen "genelleme içeren başlıklar silinir" ibaresi eklenmesi gereken formattır.
kendini "yazar oldum" sanırken suratımıza vurulan "çaylak"lığın üstüne, duvar gibi çarpan ama aslında o kadar korkunç olmayabilecek kurallar bütünü....
gene de kendisi ilk entry min sebebidir *
Dikkat ettikçe size hata yaptıran kurallardır.
yeni kelimelerinizi de burada paylaşamıyacağınız gerçeğini bizlere sunan formattır.

-anne ben iki kelimeyi bir araya getirdim yeni bir kelime yaptım şimdi de bunu sözlüğe gireceğim.
+gir oğlum afferin

unutmayınız editi: anne affeder ama format asla affetmez. hata varsa silinir.
cok fazlasi zararli ama olmazsa olmaz turunden kurallari olan bir formattir.
sacma format.
bir tarifini yapmaya çalışırsak; sözlükte bir entry girdikten sonra alakasız entryleriniz de kısa bir sürede eksi oylanmaya başladığı zaman entrynizi editleyerek yapma canımın içi, güzelim, aslanım yazmak sözlüğün formatına aykırıdır. entryniz silinir. ancak seri eksi oy veren ibne başlığına gidip, vay ibne benim şu, şu, şu entryme (numaralarıyla) eksi oy vermiş der iseniz, girmiş olduğunuz bu entry tamamen formata uygundur. entrynizin bekası sağlanmıştır, emin ellerdedir. altınız kuru, keyfiniz yerindedir.
yeni yazarların okuması gereken kurallar tablosu.
gene karsıma cıkmıs olan ibare. sunu da yapsa tadindan yenmeyecek.(#1964748)
7den 70e yazar-çaylak ayırmadan herkesi ilgilendiren içeriktir.
okuyayım da sonradan sorun olmasın dediğim yazı.
Okuduktan sonra korktuğum, ama yazmaya/okumaya başladıktan sonra "ya iyi ki varsın sen olmasan ne yapardık" seklinde düsünmeye başladıgım kurallar bütünü.
Okumayı kolaylaştıran ama düzenli yazmaya zorlayan kurallar bütünü.
burada nezih insanların yazdığı, nezih bir mekan oluşturmaya çalışıyorsak "saygı" seviyesini biraz daha arttırmamız gerekiyor diye düşünüyorum. özellikle küçük bir güruhun sürekli fethullah gülen'le ilgili saygısızca entryleri ve başlıklarının hâlâ silinmemiş olması şaşırtıcı. "fethullah gülen'i herkes sevmek zorunda mı?" diyebilirsiniz. mesela ben de ahmet necdet sezer'i sevmiyorum ama "ahmuş necoş sezar" demiyorum, sevmesem de saygı duymak zorunda olduğumu biliyorum.

sözlük formatına dahil edilmesini istediğim nokta da burası, saygısızca yazılan entryler ve başlıklar silinsin.
her zaman göz önünde bulunmasi gereken sözlük kanunlari...
entry başlığı değil, başlığın içeriğini tanımlamalı.

ör:
başlık: mustafa topaloğlu nun et beni
yanlış entry: ne kadar da gereksiz dedidiğim başlıktır.
doğru entry: büyütülecek bir şey değildir. (bkz: kedidir kedi)
doğru entry: beni organ mı değil mi, kıllı mı değil mi gibi gereksiz sorulara gark etmiş gereksiz hede.
doğru entry: sayın topaloğlu'na yakıştıramadığım ayıp şey.
doğru entry: hakkında bu kadar entry girilince koptu sandığım hastalıklı hede.

ayrıca yahu adamlar girilen bütün entrylerin imlasına bakacak değiller ya şeklinde gelişen düşüncemi göz korkutmak amacıyla kabarttıkları liste şeklindeki yargıma vardıran kural grubumsu.
yazarları strese sokacak, yazarların entry girerken 2 kez dusunmesini gerektirecek kurallar silsilesi.
bugün girilen entryler ve açılan başlıklar göstermiştir ki uludağsözlük denen oluşumda ''sözlük formatı'' diye bir kavram kalmamıştır. önüne gelen küfürlü başlık açıyor, gayet edepsiz bir şekilde bayan uuserların sabrını zorlayacak başlıklar açılıyor, bu başlıklar altında saygısızca ve gayet ciddiyetsiz bir şekilde entryler giriliyor ve bunlar karşısında hiçbir şey yapmayan, belkide yapamayan bir moderasyon. ve galiba sözün bittiği yer burası.

(bkz: işte bu canımı çok sıkıyor)
silinmiş format. ulaşamıyoruz.

misal entry'niz silindi. "sözlük formatına aykırı". hangi sözlük formatı? yok.

çaylaksınız. sözlük formatı. basın, evet format yok.

formatı olmayan bir sözlükte yazıyorum şu an. sözde var, ama kağıt üzerinde bulamıyoruz.
saydam. valla oyle. bir de esnek mi esnek.
eskisi silinmiş, ahan da yeni versiyonunu yazıyorum, artık buna uyulursa herkes rahat eder.

--spoiler--

1- öncelikle, yazar olabilmek için bir yazarla kanka olmalısınız, referansınız varsa, entry girmeden yazar bile yapabiliriz.
2- "ayar" kelimesini iyi öğrenin, ikinci entry'si ayar bkz si olmayan başlıklar sözlükten silinir.(başlık silindiği için entryniz siliniyor)
3- bkz verirken, 1341341 karakter kullanın, evet tam 1341341, ne bir eksik ne bir fazla.(aksi halde silinme sebebi: hatalı bkz kullanımı)
4- smiley kullanın, kendinizi en iyi şekilde ifade edin.(aksi halde silinme sebebi: "entry başlık uyumsuzluğu." modlar sizi ne kadar anlayabilir ki smileyler olmadan?)
5- türkçe karakter kesinlikle kullanmayın, ya da aksi şekilde kullanın. örneğin;

"geçen gün giderken çok sıkıldım, o nedenle de sinemaya gittim." yerine;

"gecen gun cok sikildim, o nedenle de sınemaya gıttım."

çok daha iyi bir okunurluk sağlar.
6- noktalama kesinlikle kullanmayın. örneğin;

"eve gelirken soğan, domates, prinç, ekmek aldım, eve gelince duş aldım , oturup televizyon izledim ."

yerine:
"eve gelirken soğan domatates prinç ekmek aldım eve gelince duş aldım oturup televizyon izledim."
çok daha kolay anlaşılır bir cümle olacaktır.

7- başlık açarken kesinlikle aramayın benzerlerini, biz gammazlar ne için duruyoruz, biz bulur şikayet eder altına bkz sini verir yönlendiririz.
8- moderatörleri olabildiğine eleştirin, onlar bir halttan anlamazlar zaten. sizi neden admin yapmıyoruz ki?
9- çaylak olunca fake almanız için yeni bir düzenleme getirilecek:

çaylaksınız
sözlük formatı
fake al
mod'a küfret
özel mesaj (1401)
silik (21)

şeklinde.
--spoiler--

not: el emeği göz nuru formattır, patenti benimdir. *
gerisin geriye gelmis format. (bkz: #173)
*
Gerekli olan kurallar bütünü.
güncel Önemli Başlıklar