bugün

aklı bir karış havada, yüreğinin götürdüğü yere git, anima mundi gibi romanlarının dünyaca ünlü italyan yazarı.
(bkz: eve doğru)
kitabını yarıda bıraktığım tek yazan. * neden bir kitabı okuyunca daha da kötü olayım ki. bana ne kattı ki diye düşündüren kişi.
(bkz: büyülü çember)
yüreğinin götürdüğü yere git, anima mundi, eve dogru, tek ses için, yanıtla beni, aklı bir karış havada adlı eserlerin yazarı.
italyan olmasına rağmen kendisi italyan kadınlarının tam aksine, cılızdır biraz.
tombul yürek kitabının girişinde sahip olduğu hayvanları sayılarıyla belirten hayvansever yazar.
(bkz: yüreğimin sesini dinle)
Ben korku içinde büyüdüm. Korku içinde büyürken sonunda insanın korkmaktan bıktığını öğrendim. Bir gün ansızın farklı birşey olacağını hayal ederdim, sözgelimi, babam "Tuz yok sofrada!" diye çıkışında, annemin "Git sen getir!" diyeceğini ya da sofraya oturunca, babamın "Hiç bu kadar leziz birşey yememiştim" diyeceğini hayal ederdim.Bu asla olmazdı...

dünyanın ruhu
babası onu terketmiştir, gençlik zamanında yaşadığı deprem, geçirdiği hastalık gibi sıkıntılar onu bunalımlı bir insan yapmıştır. Kitaplarında da bu anlam arayışı, melankoli rahatlıkla görülebilir.
--spoiler--
"Sözcükler, tek başlarına insanı kırmaz oysa. Yaralayan bunun arkasına saklanan ikiyüzlülüktür.
--spoiler--

Susanna Tamaro- Anima Mundi
kum saati adlı kitabın yazarıdır. kütüphanede kör olmuştur.
Sonsuza kadar adlı kitabı bir hayli etkileyicidir.
Fikirlerine bayildigim italyan yazar. Her kitabinin sonunda derin dusunceler sariyor zihnimi. Seviyorum.
Bayılıyorum...
Bu kadına aşığım... Bir burjuvazi olsa da kafasının içindekileri seviyorum. "Tek ses için" adlı kitabı kaldı sadece okumadığım bulursam okuyacağım.
“...Bir an için durup bizleri çevreleyen doğanın dünyasını izlemek, yaşayan tüm canlıların kaygısız beklentisizliğini, kırılganlığını ve güzelliğini fark etmek için yeterli olacaktır...”

(Daha Çok Ateş Daha Çok Rüzgar - Susanna Tamaro)