bugün

cocukluğumun yarısını alan oyun. bir başyapıt. 111. bölümünn adı yanlış hatırlamıyorsam brainman olan, hız, beceri ve zeka karışımı mükemmel dos oyunu.
hala 3 tane skip hakkının çok az olduğunu kanısındayım*
(bkz: dos oyunlarini özlemek)
Dün gece itibariyle 51. bölüme geçtim.
Öyle bir oyun ki; Carmen Electra yı düşünüp mastürbasyon yaparken oyundaki bi ayrıntı aklınıza geliverir birde bakmışsınız ki alet uyumuş.
Ama birkaç tavsiyede bulunmadan edemeyeceğim şöyleki;
1-Bu oyunu merak etmeyin
2-Merak etseniz bile aramayın
3-Arasanız bile bulmayın(Evet bende farkettim garip bir cümle oldu bu)
4-Bulduysanız eğer oynamayın.

oynamaya başladıysan, yazık olmuşsundur artık; aramıza hoşgeldin neo...
Yüksek iq sahibi olmadan bitirilmesi, hatta bazı bölümlerinin sırrının anlaşılması olanaksız olan nostaljik bir oyun. megaplex diye bir program sayesinde bölümlerin çözümlerini bulabilirsiniz. aksi taktirde oyunu çözmeniz bir ömür alabilir. ben oyunu windowsun periodik çökme süresinden evvel bitiremeyeceğime kanaat getirince kendisine ayırdığım günlük 2 saati daha değerli işlere verme kararı aldım.

dünya genelinde hastaları olan bu oyuna özel siteler vardır. bir araştırmanız yeterli.
geçemediğiniz bölümleri atlamak için 3 hakkınızın bulunduğu; bazen çıldırtan, hatta kafayı yedirten süper dos oyunu. internette bölümlerin çözümleri de bulunabilir gerekli olduğunda.
şuan ki teknoloji harikası oyunlara bakıldığında hiçbirşey ifade etmeyen ancak oynıyanların hiçbirşeye değişemiyeceği 90 yılların ortalarında oynamaya başladığım mükemmel bir dos oyunu. toparlak kırmızı bişeyciğin kelebekleri yemesi ve yemeye çalışırken çeşitli engellerle mücadele etmesi üzerine kurulmus bir oyun.
gençlik yıllarınızı zehir eden, arkadaşlarınızın bu oyunu oynarken sizi ilk gördüğünde alaya aldığı fakat hemen ardından, "kalk ordan!" "çekil ben oynayacağım!" şeklinde diologlar ile ortamı şenlendiren oyundur.
suplx olarak da bilinen supaplex, iki boyutlu bir dos oyunudur.
hikayesi murphy adındaki bir bug-hunter ın bilgisayarınızdaki programlarda bulunan bugları temizlemek ve yeterli bilgiyi toplayıp diğer buglara geçmek olarak anlatılsa da aslında 111 bölümden oluşan ve gitgide zorlaşan bölümlerde domates kafalı murhy i makaslardan, kafasına düşen taşlardan koruyarak her bölümde gerekli olan infotronları toplayıp çıkışı bulmanız gereken oyun olarak da adlandırabiliriz. okuması sıkıcı olabilir fakat bu oyunun başından senelerce kalamayan insanlar tanıdığımı söylerek, enazından herkesin bu oyuna bir kere göz atmasında fayda vardır diyorum.
http://www.elmerproductions.com/...
#
@1509590 [k]
# level 001 - warm up
level 002 - exit!
level 003 - stone-age
level 004 - collector
level 005 - easy deal
level 006 - down they fall!
level 007 - go through!
level 008 - get those too!!
level 009 - bug funny
level 010 - easy come, easy go!
level 011 - run for life!
level 012 - ıgnore them
level 013 - anonymous
level 014 - fall out!
level 015 - one thing ...
level 016 - just do it!
level 017 - bang!
level 018 - quicky!
level 019 - crazy harry
level 020 - minotaurus!
level 021 - gravity
level 022 - up and down
level 023 - bomb time
level 024 - 200 moving objects!
level 025 - yawn!
level 026 - one
level 027 - once around
level 028 - baba's work
level 029 - tnt
level 030 - no problem!
level 031 - time to open!
level 032 - easy business
level 033 - ınside-outside-inside
level 034 - easy rider!
level 035 - no miracle!
level 036 - push!
level 037 - nearly boring
level 038 - bombastic
level 039 - simple!
level 040 - mind the stones
level 041 - time-runner
level 042 - little-pleasure
level 043 - anti-clockwise!
level 044 - telepathy
level 045 - easy work
level 046 - chamber-music
level 047 - looks difficult
level 048 - ready-steady-go!!
level 049 - fall-festival
level 050 - don't worry!!
level 051 - state of mind
level 052 - do it yourself!
level 053 - fill in
level 054 - corner confusion!
level 055 - the eldritch!
level 056 - keep cool!!
level 057 - those we like!!
level 058 - all together!
level 059 - vice-
level 060 - versa
level 061 - pre-ignition!
level 062 - gumbo
level 063 - phil's first!
level 064 - there you go!
level 065 - pathfinder!
level 066 - ısland hopper
level 067 - get them out!
level 068 - tough going
level 069 - hurry up!
level 070 - tough but possible!
level 071 - head-hunter
level 072 - community work!
level 073 - one way
level 074 - ınspin-outspin!
level 075 - nice
level 076 - all the family!
level 077 - little detail
level 078 - transport it!
level 079 - don't waste them!
level 080 - classic entertainment
level 081 - diagonal!
level 082 - time is info!
level 083 - fun-tastic!
level 084 - all that fuss
level 085 - a pro's work!
level 086 - crash
level 087 - see you tomorrow!
level 088 - flip and flop
level 089 - triple fork
level 090 - know that ?
level 091 - voyager iii
level 092 - ham and cheese sandwich
level 093 - timing!
level 094 - einstein's favourite!
level 095 - good luck
level 096 - cracker
level 097 - good job!
level 098 - mixed salad
level 099 - joystick-handling
level 100 - ıq!
level 101 - on-off!
level 102 - sub-effects
level 103 - know-how!
level 104 - chaos
level 105 - one's missing
level 106 - watch out!!
level 107 - find the way!
level 108 - sadism!
level 109 - upstairs-downstairs
level 110 - trouble ahead
level 111 - brainman!
Eğer 80lerin sonu ve 90ların başında bilgisayarla tanışıklığınız varsa bu oyunla karşılaşmışsınızdır . Mükemmel derecede kurgusu ve 111 bölümlük birbirinden zor , düşündürücü levelleri ile insanı kendinden geçiren oyundur kendileri . Siz küçük kırmızı top şeklindeki karakter olup her levelde E harfine ulaşmanız ile sonraki levele atlıyorsunuz . Hani o derecede bağlayıcı bir oyundur ki , babam yada amcam başıma gelip : " kalk , biraz da ben oynayayım bakalım " diyebilmektedir . Kısacası , güzel günlerdi ...

Not : Yanlız o eski günlere yeniden dönmek için bilgisayara yükledim ve oyun açılmadı . Sanırım işletim sistemimin vista olmasından kaynaklanan bir durum . Eğer vista üzerinde oynayabilen varsa irtibata geçsin . Gerçekten yeniden oynamak istiyorum bu oyunu .
vista üzerinden oynanamayan dos tabanlı oyundur.
o elmaslara o bidonlara o toprağa kendini bir kere kaptıran kişi,artık supaplexin oyuncağı olmuştur.
bitmez.
ne kadar uğraşırsanız uğraşın oyunu vista da oynayamıyorsunuz... kalbimizdesin supaplex...
dinozorları ortaya çıkaran oyundur.

c : /cd supaplex
c : /supaplex/supaplex.exe
bilgisayarların kalas olduğu dönemde oynanan oyundur.
bilgisayarıma vista da çalışan sürümü olan winplexi yükledim. bilanço:

kurtarııın benii! ders çalışmam lazım!!!
işyerinde karşılaşmıştım. Diğer iş arkadaşlarım dördüncü, beşinci bölümlerdeydi. Bir tanesi altıncı bölüme geçmişti. Herkes ona hastaydı. Büyük bir sükse yapmıştı. Tüm şirket oyunu oynuyor ve kafayı yiyordu. Sonra ben geldiim, geniş yakalarım vardı, hastalıklıydııım, ben romiyo... Önce yedinci bölüme geldim üçüncü günde... Sonra zamanla 56'ncı bölüme. Sonra da 75... Evet, adıma din kitapları yazılıyor, ben de ulaştığım yeni mertebede mucizelerimi yaratmaya devam ediyordum. 82'nci bölüme geldim ve bilgisayar göçtü. Galiba o gün de kıyamet günüydü haliyle.
bir boulder dash türevidir.
bence gelmiş geçmiş en iyi dos tabanlı oyundur.
bu zamana kadar bitiremediğim tek oyundur.
Küçükken bu oyun yüzünden gözlerim bozulmuştu.
finaller bittikten sonra içinde kaybolacağım dos oyunu.

düzeltiyorum: kafam kaldırmadı arkadaş. 3. bölümde takıldım(ki kendisi yüz küsur bölümdür) ondan sonra siliverdim. beyin bedava.
ilerleyen bolumlerini gorebilmek icin erken 90 larda bilgisayar dilini cozdugum anlatılmaz yasanır oyun. evet 90 ıncı level falandı ve ben ilerleyen bolumleri gormek icin deliriyordum. nasıl oldu hatırlamıyorum ama bilgisayar dilinin icine girdim ve o tuhaf simgilerden levelı temsil edeni buldum. yamulmuyorsam gulen yuzdu simge hatta dik bir dikdortgen icindeydi. klavyeden o simgeyi bulmus ve tum levelleri acmıstım. varsa boyle bir durum hatırlayan beri gelsin hafıza tazeleyelim.