bugün

yurt dışına ilk * çıkışımda görüp gezdiğim şehir. yaz mevsiminde gitmeme rağmen koskoca 3 ayda 2-3 hafta yaz havası vardı. soğuk şehir. ayrıca çok türk var. sokakta yürürken yanınızdan geçen birinin size ''selamün aleyküm'' dediğine şahit olabilirsiniz. sabahları sakindir. millet işinde gücünde çalışır. yoğundur yani. eğer yola çıkıp şöyle bi' neler varmış diye bakmak isterseniz yol kenarlarında yine türklere rastlayabilirsiniz. siyaset, spor filan konuşurlar. buradaki gibi ellerinde türk çayı olmaz lakin. kavunlu nargileyi tüttürürler. senin türk olduğunu anlarlarsa buyur ederler. orada bile sıcak insanlardır. kızları çok güzeldir. düz yolda yürürken sağa sola bakmaktan boyun fıtığı olabilirsin. şehir olsun, çevre olsun, insanları olsun, kızları olsun... hepsi iyidir, hepsi hoştur.
stuttgart güzel bir sehirdir, halki da buna binaen oldukca kendini begenmis ve ukaladir. ayrieten de cok muhafazakar olduklarindan yabancilarla karismamis gettolasmaya gidilmis sehirlerden birisidir- almanya´nin diger bazi liberal sehirlerinde bu gettolasma olmamis, homojen bir yasam olusmustur- bu durum stuttgart icin sözkonusu degildir. yapisal olarak güzel bir sehirdir, oldukca saglam bir metro, ve tramvay agi mevcuttur. yavas ve hizli tren baglantilari mükemmeldir. cok türk yasar ve türkler kendi aralarinda son derece aktiflerdir. sanata merakli olanlari cok ilgilendirecek son derece genis bir kolleksiyonu olan bir devlet galerisi mevcuttur, galerinin sahip oldugu resimlerin arasinda bircok dali, picasso, pissaro ve renoir sehrin medar-i iftihar vesilelerinden birisidir. tren gari hitler zamaninda yapilmis kocaman bir binadir ve halen faaldir. yasam son derece stresslidir, herkes bir yerlere kosusturur, o kadar da turist canlisi bir sehir degildir.
dünyanın en zengin şehirlerinden birisidir. avrupa´da paris´ten, londra´dan bile önce en çok verginin toplandığı şehirlerden biri stuttgart´tır.

küçük müçüktür ama, altyapısı , üst yapısı gayet üstün bir durumdadır.

stuttgart, avrupa´nın önemli şehirlerindendir.

daimler (mercedes) ve porsche üretimlerini bu şehirde gerçekleştirir.sindelfingen de daimler, zuffenhausen da porsche fabrikası bulunur, ayrıca bu iki büyük kuruluşun mutlaka gezilmesi gereken araba müzeleri de bulunmaktadır.

müthiş bir şehir kütüphanesi vardır, ayrıca dünyadaki bütün tarihçilerin mutlaka ziyaret ettikleri bir avrupa tarihi arşivi de stuttgart´ta bulunmaktadır.

bu şehirde milletoldukça varlıklı olduğu, ve son derece pahalı arabalar kullandıkları için resmen 100 euro´ya araba satan insanlar vardır burada.

inanılmaz pahalı elektronik malzemelerin alıcı bulabildiği belki de tek media markt, stuttgart köniugstr´deki media markttır. o media markt´a girdiğin zaman, hmmm burada satılan şeyler diğer elektronik malzeme satılan yerlerden daha üstün, diye düşünürsün.

almanya´nın en pahalı kiralarını stuttgart´ ta isterler. şehir disinda bile 2500 euro´ ya 1 oda 1 salon kiralık ev bulamazsın- zaten devamlı olarak tv programlarına konu olur-şehir merkezindeki kiraları karı koca çalışıp eve ayda 15 bin euro falan para getirenler dışında kimse ödeyemez.

stuttgart, zürih ve milano´yla birlikte avrupa´nın gelir düzeyi en yüksek şehirlerinden birisidir.
sevdiğim şehirler arasında.
1 temmuz 2005 tarihinde yapılan nüfus sayımına göre nüfusu 590. 774 olan alman şehri.
insanın ikinci memleketi, yani doğup büyüdüğü yer olunca bol bol özlenen güzel şehir.

almanya'da bulunan en temiz büyükşehir denebilir. frankfurt, hamburg ve şu anda aklıma gelmeyen diğer büyükşehirlerle kıyaslandığında suç oranı en düşük, en güzel, en temiz* ve heralde en yeşil büyükşehridir almanya'nın.
Allah biliyor ya Almanya daki en sevmediğim şehirdir. Rabbim cidden Burda iş ortamına düşürmesin. Herkes çalışan, herkes Business, şehir kalabalık. Paran var ama mutsuzsun öyle bir şehir. Kendi şehrime dönünce bir huzur kaplıyor içimi, Stuttgart a'ın tek güzel yanı dönüşüüü. Ha bi de plastik çöpleri(gelber Sack) ayda bir topluyor sayın bu çok temiz Stuttgart belediyesi
bugün bir direniş de onlardan gelmektedir. münih e karşı 3-0 dan 3-2ye geldi. hadi lan.
şehrin idari Mahkemesi, dizel motorlu araçların 1 Ocak 2018'den itibaren trafiğe çıkmasının yasaklanmasına karar vermiştir.
(bkz: şututgart)
kalbimin bir yarısının bulunduğu şehir. ne zaman oradan gelecek bilmiyorum. ne zaman doğru düzgün yaşayacağım* bilmiyorum..
baden württemberg eyaletinin baskenti.yaklasik 600000 nufusa sahiptir.2006 dünya kupasi nin oynanacagi sehirlerden biridir *
universitesiyle, bol yesilligiyle yasanabilecek sehirlerdendir.
babamın nişanlısının yaşadığı şehir. *
jurgen klinsmann efsanesinin doğduğu şehir.
yeni memleketim olacak gibi duran şehir, birkaç ay sonra deneyimlerimi editlerim. manası at şehri imiş, sanırım iyi anlaşacağız. at murattır.

iki hafta kaldıktan sonra gelen edit: bana mı öyle geldi bilmiyorum ama yavaş şehir. Ya da biz kaosa çok alışmışız. Ludwigsburg'da kalıyorum, stuttgart'a trenle 20 dakika uzaklıkta bir lokasyonda. Akşam 8 den sonra ve pazar günleri bakkallar dahil tüm dükkanlar kapalı. Hafta sonu resmen ölüm çöküyor şehre. Tek hareketli kısım cuma akşamı Stuttgart'taki bazı gece klüpleri sanırım. Onun dışında her şey çok düzenli, her yer yeşillik, ağaç, sokaklar temiz. Türk sayısı çok fazla, Alman kadar da Türk var diyebilirim. Ludwigsburg'da kalmayı düşünenlere NH hotelde kalmalarını kesinlikle tavsiye etmiyorum. internet berbat ve minibar yok. Alternatifler için bkz: Nestor Hotel Ludwigsburg.