bugün

bir yalıtım malzemesi olan ekstrüde polistren'i üreten bir alman firmasının ürüne verdiği isimdir. firma, bu malzemeyi dünyaya tanıp büyük miktarlarda satış yaptığından ekstrüde polistren materyali bu isimle anılagelmiştir. bu malzeme ev eşyalarının paketlenmesinde kullanılan, birbirine sürtüldüğünde tane tane ayrışan beyaz köpüktür.
parçalaması çok zevkli olan madde. tam stres atmalıktır.
tüm serbest çağrışımcıların da anımsayacağı üzere, bir de konuyla pek alakalı olmamakla beraber strapon vardır!
izolasyonun yanında maket yapımında da kullanılan, kesmesi biçmesi kolay olan malzeme.
üzerine tiner döküldüğünde eriyen mazleme. küçükken pek bi eğlenirdik bunu yaparken.
osuruk efekti olur.
maket yapımında kullanılırken maket bıçağıyla* asla kesilmemesi gereken malzeme. böyle parça pinçik, kötü görünüyo yanları. kıl testere daha uygundur, marangozda da kestirilebilir pek tabii. bir aciliyet söz konusuysa ve maket bıçağından başka malzeme yoksa da kademe kademe kesilmelidir. zira bıçak haşırt diye sokulduğu takdirde düzgün gözükmüyor efenim.
dedem tarafından futbola da kazandırılmış kelime.

(bkz: santrafor)
yoğunluklarına göre kullanım yerleri de değişen ısı yalıtım malzemesi.
akvaryum kapağı yapımında da kullanılır.
birbirine sürtünmesi sonucu çıkan ses beni ışık görmüş vampir gibi şekilden şekle sokan lanet olasıca madde.
buhara maruz bırakılarak 80-100 °C sıcaklıkta pentan gazı yardımıyla şişirilen ve köpük haline getirilen polistiren taneciklerinden ibaret olan bir çeşir polimer. Organik bir bileşen olan pentan, tanecikler içinde çok sayıda küçük gözeneklerin oluşmasını sağladıktan sonra, üretim sırasında ve üretimi takiben çok kısa sürede hava ile yer değiştirir. Pentan gazının açığa çıkmasıyla, malzemenin bünyesinde bulunan çok sayıdaki küçük kapalı gözenekli hücre içinde durgun hava hapsolur. Son olarak da yine buhar altında kalıpta son şeklini verme işlemi yapılır.
Malzemenin % 98’ini hareketsiz hava, %2’sini ise polistiren oluşturur. Bu strafor dediğim meret efendime söyliyim, %98 hava civadan ibaret olduğu için oldukça hafif, dayanıklı ve düşük ısı iletkenliğine sahip bir malzemedir. Bu açıdan bakıldığında oldukça başarılı bir yalıtım malzemesidir. Ayrıca kapalı gözenekli olduğu için su da geçirmez. Bayilerden ısrarla isteyiniz.
karton kutuların içine döşendiğinde sokak hayvanlarının üşümesini engeller. yapın bunu !
Ödevlerin vazgeçilmez unsurudur.
Bir şeyler yapmasını en çok sevdiğim ürünlerden biri.
Isi yalıtımı için kullanılan bir çeşit plastiktir.