1. .
  1978 doğumlu fransız forvet. bir çok kulüp gezmiş görmüş sonunda caen 'de tek forvet olarak dikiş tutturup gollerini dizmiştir. 2008 yılında fransa milli takımı formasını ilk ve son kez sırtına geçirmiştir.
  1 -1 ... sopartacus
 2. .
  Rahatsızlığı sebebiyle futbolu erken bırakan fransız santrafor.. 2. Lig golcüsü olarak görüldü hep..Ama Caen'de bu görüntüden kurtuluyor gibiydi..Fransa Milli takımına da seçildi..Fakat kader onun 31 yaşından sonra parlamasını istemedi..
  1 -1 ... alum cantabile
 3. .
  yerli okan yılmaz dan bir farkı vardır, o da okan sağlık için bırakmamış, ancak tekrar ikinci lige dönmüştür. *
  -1 ... serander
 4. .
  kader ağlarını örmüştür savidan için. bir sezon olsun monaco formasını giyebilmesini çok isterdim.
  ... betamax
 5. .
  Steve Vai sandığım şahsiyet                ▬ß(-
  ... anger
 6. .
  Steve Savidan, 1978 doğumlu Fransız forvet oyuncusu.. Herkes gibi o da Fransa Ligi'nde büyük takımlarda oynamak, hatta bir-iki kere de olsa milli formayı giymek hayaliyle futbola başladı.
  Ama Savidan o kadar şanslı değildi, 1998'de başlayan futbol hayatı, çoğunlukla ikinci ve üçüncü lig takımlarında geçti. Doğup büyüdüğü kentin takımı Angers'te iki yıl oynadıktan sonra Chateauroux'nun dikkatini çekti, ama burada 20 maça çıkıp 3 gol atabildi ve Ajaccio'ya satıldı.
  Savidan'ın Ajaccio'da da yüzü gülmedi, çok kötü bir sezon daha geçirdi ve futbola başladığı Angers'e geri döndü. 2002-2003'te Angers'ten Beauvais'ye geçti, oynadığı 24 maçta tek bir gol atamayınca soluğu Angouleme'de aldı.
  Artık 26 yaşına gelmişti, üçüncü ligden yukarı çıkamamış, futboldan geçimini sağlaması da mümkün olmamıştı. idmandan önce çöp toplayarak, geceleri de barmenlik yaparak hayatını kazanıyordu. Ağustos 2004'te Valenciennes'e transfer oldu, ve burası onun hayatının dönüm noktası anlamına geliyordu..
  Valenciennes'de bir üçüncü lig takımıydı, Savidan'ın cebine yine para girmemişti, ama burada daha önemli birşeyi kazanacaktı; Saygınlığını... 27 yaşındaki futbol emekçisi Steve, 2004-2005 sezonunu üçüncü lig gol kralı olarak tamamladı ve takımı Valenciennes'le birlikte ikinci lige çıktı.
  2005-2006 sezonu da Savidan için harika geçti, 28 yaşında bu kez de kariyerine ikinci lig gol krallığını ekledi. Kaydettiği 16 gol Valenciennes'i şampiyon yaptı ve (ismi Marsilya ile şike hadisesine karışan ve 1993'te amatör kümeye düşürülen) bu kulüp 15 yıl sonra 1. lige geri döndü.
  2006-2007'de, 28 yaşında hayatında ilk kez 1. ligle tanışan Savidan, buraya da yabancılık çekmedi, sezonu 13 golle Pauleta'nın ardından krallıkta ikinci sırada tamamladı. (Şubatta Pauleta'nın 4 gol önünde lider götürdüğü krallık yarışını birinci sırada bitirebilseydi, Fransa futbol tarihinde her 3 ligi kral tamamlayan tek oyuncu olacaktı)
  Şeytanın bacağını kırmış gibiydi Savidan.. 4 gol attığı Fabian Barthez'in formasının duvarında asılı olduğu bir evi vardı artık... Daha önce barmenlik yaptığı restoranın patronu bile olmuştu. Restoranın ismini de K9 (Karısının ismi Karen ve forma numarası 9) koymuştu.
  2008 ve 2009 da onun için harika geçti, iki sezonda Valenciennes ve Caen'de toplam 27 gol attı. Kasım 2008'de, 31 yaşında Uruguay önünde 18 dakikalığına milli formayı da sırtına geçirdi. Temmuz 2009'da bir rüyası daha gerçek oldu, Monaco, 5 milyon euro'ya onu Caen'den transfer etti. 27 yaşında üçüncü ligde çöpçülük yaparak hayatını kazanan bu adam, 31'inde Monaco'nun 5 milyon euro ödediği bir milli futbolcuydu artık...
  * * *
  Ama sadece birkaç gün sonra, rüzgar bir kez daha yön değiştirdi Savidan'ın hayatında... Büyük bir heyecanla gittiği Monaco'da rutin sağlık kontrolüne girdi, ama hiç ummadığı bir sonuçla karşılaştı; Kalbinde problem vardı. Monacolu olması, burada birkaç yıl top oynaması, ölmesi anlamına gelebilirdi. Büyük bir kulübün formasını giymeyi çok istiyordu, Monaco ona bir kez ulusal takımın ilk 11'inde sahaya çıkmanın yolunu da açabilirdi, ama olmadı.
  Angers'li sporcu, barmen ve çöpçü Steve Savidan, Temmuz 2009'da, 31 yaşında futbolu bıraktığını açıkladı.
  iki nokta..
  1 ... dufresne
 7. .
  uğur meleke'nin bize rahmetli vedat okyar ve orhan şengürbüz'ün vefat haberlerinin geldiği esnada tanıttığı adam. bugün itibariyle milliyet gazetesindeki köşesinde bize onu bir kez daha hatırlatmış ve garip bir tebessüm oturtmuştur yüzüme.

  savidan'la ilgili ufak bir araştırma da yaptım. şu anda ne yapıyor, sağlığı yerinde mi diye. kendisi küçüklüğünde hokey oynadığı için asg angers'in 9 yaş altı takımının koçluğunu yapıyormuş.

  hiç izlemedim, nasıl oynar bilmem ama seviyorum bu adamı.
  ... shyer