bugün

balon olsa şişirilmez. o derece.
iyi bir konu ve medyanın desteğiyle paraya para demediği gerçeğini değiştirmez.

fakat şöyle bir şey var ki ben de 4 kitabını okudum ve o kadar da kötü değildi. ama film için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. resmen kitapları rezil etmişler...
(bkz: göçebe) gibi harika bir kitap yazabilmiş yazardır. kitap seçmeyi bilenlere tabi.
genç kızlarımızın ve onları etkilemeye çalışan genç erkeklerimizin ellerinde kutsal kitap niyetine gezdirdikleri gerçekten vasat bile olamayacak bir yazarın berbat durumudur.
o ossuruk twilight mıdır nedir o seriye zaman ayırıp okumak bile başlı başına bi kayıptır.
Kurgusal olarak kitaplarda bir sürü eksik bulunmakta.
- yer ve zaman olgusu tam oturmamış.
- ana karakterler dışındaki karakterlerin portleri zayıf.
- uslup yetersiz.
- gereksiz detay çok.
- bilgi yanlışları var.
kısmen doğru tespit. berbat olmasa da iyi bir yazar olmadığı aşikardır.
stephen king abimiz bile stephenie meyer'in yazdıkları için çöplük benzetmesini yapıyorsa tartışmaya bile gerek yoktur bu konuyu.

http://www.guardian.co.uk...eb/05/stephenking-fiction
aksine kendisini çok başarılı bulduğum yazardır.( göçebe kitabını okumanızı şiddetle tavsiye ederim). twilight serisi de gayet başarılı kitaplardır; insanların kitaplarını filmlerinden takip etmek biraz tuhaf. (çok kitap okuyorsanız )başarılı bir kitapta sizi etkileyen nüansları sinemaya uyarlanmış halinde bulamayışınızı, hayal kırıklığınızı hatırlayın. iyi ki de önceden kitabını okumuşum "piç ettiler güzelim kitabı" diye aklınızdan geçirmişsinizdir(nadiren tam tersi olabiliyor). stephen king de vazgeçilmezlerdendir ama böyle bir kalem ustasının, gerçekten başarılı kitaplara sahip bir meslektaşına bu tarz bir yorumda bulunduğunu görmek ben de kıskandığına dair şüpheler uyandırdı. nitekim bir marka haline gelen stephen king için de bazı hikayelerinin ismi duyulmamış yazın hayatına yumurta şeklinde bir girişe hazırlanan ama hiç bir şansı olmayan yazar adaylarının seçkin hikayelerini para karşılığında satın alıp kendi kitaplarıymış gibi yayınladığına dair rivayetler dolaşır.
Bazı yazarlar göçebe kitabı çok başaralı demiş. O kitapa açılan telif davasını takip edin derim. daha önce ingiltere'de yayımlanan bir romandan tonla aşırma var.
gelgelelim twilight serisini okudum ve filmini izlemedim çünkü hangi kitap olursa olsun filmleri çok kötü oluyor.( stephen king'in penceresi dışında ) onun için genellikle kitapların filme alınmış halleri umurumda değildir. Ki stephenie meyer de twilight serisinde bazı aşırma davalarına maruz kalmıştır. kitapların neden çöp olduğunu izah etsemde bazı arkadaşların entryleri takip etmeden entry giriyor oluşu açıkçası beni düşündürüyor.
alacakaranlık serisini beğenmemenizi anlayabilirim ama göçebe yi okuduktan sonra bu başlığı açanın zevkli biri olduğunu düşünmüyorum. en azından kitap zevki yok gibi bişey.
Rüyasında gördüklerini olmayan yazarlık yeteneğiyle kaleme dökmeye çalışmış, sadece sivilceli ergen kızları ve evde Godiva çikolata yutup semirmek dışında bir fonksiyonu olmayan, bi tarafları ıslak ev kadınlarını etkilemiş yazar hakkındaki doğru niteleme.

Bu kadar aşağılanmasına rağmen hala televizyonlarda, rüyasının hayatını nasıl değiştirdiğini anlatıyor, pes diyoruz.

bronz göğüslü, parıldayan vernel tipli vampirleri gündeme sokarak Vampir mitinin içine de sıçmıştır ayrıca.
stephenie meyer'in yazar olması?? ? yanlış bir tespittir .
Alacakaranlık serisini okuduktan sonra ortaya çıkan tespit. Ama 400 sayfalık kitap yazmakta kolay değil.
Yazarlık dünyasının son troll'ü hakkında doğru tespit. Dan Brown'ın boşalttığı yere bir güzel bu hanfendi oturmuştur. Youtube'daki hayran videoları kimlere hitap ettiğini açıkça göstermektedir.

Not: Göçebe'yi de okudu bu gözler. Twilight'a göre iyi ama bence bu bir övgü olmamalı çünkü Twilight yerlerde sürünüyor. Kadının çapı bu kadar kızmamak lazım. Asıl kızılması gerekenler kitaplarını satın alanlar. Hele de onca gerçekten iyi yazarın kitap satamadığı için açlıktan süründüğü düşünülürse...
Senaryo yazarı olabilir çok zorlanırsa ama pazarlama açısından bakarsanız başarılı olmuştur. Ergenleri sinemalara toplayıp paralarını almak o kadar kolay değil.
twilight serisinin, the vampire diaries serisine benzerliği görenlerin düşündüğü önerme.