bugün

Güncel maliyeti hakkında bilgi istiyorum. Ne kadara mal oluyor bize? Src2 belgesi almam gerekiyor. Sınavı nerede nasıl oluyoruz, psikotekniği hangi merkezden alıyoruz, bilirkişi yazarlardan aydınlanmak isterim. Teşekkürler...
Devletin belli bir süre önce, yine hazinenin sıkıntılı olduğu bir dönemde ticari maksatla yük, eşya ve yolcu taşımacılığı yapacak olan şoförlerden 32 saatlik kursa giderek sınav artı belge parası ile almayı zorunlu kıldığı belge.

Asıl voleyi vurduğu yer kurs parası, sınav belge parası değil de src belgesi olmayan bu şoförlerden aldığı iki binlik cezalardır.

Src belgesi çeşitleri ise ilk istendiği dönemlerde iş sağlığı ve güvenliği sınavında sorulmuştur.

Src 1: uluslararası insan taşımacılığı yapmak isteyenlerin alacağı src belgesi
Src 2: ülke sınırları içerisinde insan taşımacılığı
Src 3: uluslararası eşya kargo yük taşımacılığı
Src 4: ülke sınırları içerisinde eşya yük kargo
Src 5: tehlikeli kimyasal madde taşımacılığı
2003'ten önce ehliyetiniz varsa (kısaca dede tayfasındansanız) bu belgeye bu şekilde e devlet üzerinden her bir belge için ortalama 24 TL, toplamda 2 SRC belgesi için 48 TL ödeyerek siz de src belgesi alabilirsiniz.
insanlardan para çarpma yöntemlerinden biri.
kocaman 4x4'ü kullanabilme ehliyetim var ama kıç kadar dobloyu eğer şirket adına kayıtlı ticari ise kullanamıyorum, enişteninki ise kullanabiliyorum. buradaki tek amaç insanların parasını çalmaktır.
para yontma bahanesidir. srcsi olan ile olmayan şoförün hiçbir farkı yoktur. iyiyse iyidir, kötüyse kötüdür.
Vatandaşa soygun niteliginde belgedir. Kurs zorunluluğu var. Denetim var diye kursa cagirildik. Biri geldi yalandan saydı gitti. Sınıfta çocuk bile vardı. Kursa boşu boşuna kaptırmış olduk. Çok saçma sınavı gecebiliyorsam kurs neden zorunlu?
zayi nin anlamını, malin yerine teslim edilmemesi olarak öğrenmeniz gereken hede sorunsali.
ticari araç sürücülerinin mutlaka sahip olması gereken belge. belgeleri aracı kurumlar vasıtasıyla temin edebilirsiniz, bu yolla daha rahat daha huzurlu bir şekilde temin edersiniz, yoksa git ankara'ya gel filan uğraşılacak iş değil.
yeni nesil başbelalarından biri. kendisini edinmek üzere bir kurs üzerinden müracaat edip mebzul bir miktar para bayıldıktan sonra adresteki bir rakam yanlışlığı nedeni ile elime ulaşmayan izmirde (hakkaride şırnakta değil ha)ikamet ettiğimden ve dahi saygıdeğer yetkililerimizin ultra çalışan kafaları nedeni ile ankaradaki gazi üniversitesinin ankaradan başka hiç bir yerde irtibat bürosu temsilcisi olmadığından gazi üniversitesinin arşivinde ya bizzat benim gidip almak zorunda olduğum yada birine vekalet verip (kim olacaksa artık o) o şahısın ankaradan bizzat alması gereken evrak. ha bir diğer husus saygıdeğer yetkililerimiz 2008-9 yılında milletin başını yeyip her kimki bu evrak olmadan direksiyona çıka tiz kellesi urula tipinde beyanatlarla milleti korkutup bu belgeyi aldırmışlardır. lakin yıl 2011 de hala daha bunun denetimini devletin hangi birimi (trafk mi, karayolları mı,kerameti kendinden menkul meslek odaları mı)kararlaştırılamadığından yolda herhangi bir çevirmede bu naneyi ne arayan ne soran vardır.
Arkadaşlar burdan bilgilendirme olsun diye yazıyorum. src belgesi için istenen evraklar şunlardır:

B tipi ehliyeti olanlar( bunlar src 2-4 alabilirler):
1) 2003 den önce b tipi ehliyetinin olması gerekir. bunun fotokopisi
2) 2003 den önce sigorta başlangıçının olduğunu gösteren bir belge. bu ssk dökümü olur bağkur dökümü olur, emekliler için emekli karnesinin fotokopisi olur, askerler için komutanlıktan 2003 ten önce çalışmaya başladıklarına dair kağıt da olabilir.
3) Vakıfbank src hesabına belge başına 24 tl yatırdıklarını gösteren dekont gereklidir. dekont olmadan hiç bir başvuru kabul edilmez
4) Nufüs cüzdanı fotokopisi ve 2 adet fotoğraf

E tipi ehliyeti olanlar( Bunlar src 1-3 alabilirler):
1) 2003 den önce alınmış e tipi ehliyetinin fotokopisi
2) Vakıfbank src hesabına belge başına 24 tl yatırdıklarını gösteren dekont.
3) Nufüs cüzdanı fotokopisi ve 2 adet fotoğraf

c-d tipi ehileti olanlar ( bunlar src 2-3 alabilirler):
1) 2003 den önce alınmış c veya d tipi ehliyetinin fotokopisi
2) Vakıfbank src hesabına belge başına 24 tl yatırdıklarını gösteren dekont.
3) Nufüs cüzdanı fotokopisi ve 2 adet fotoğraf

src 1 alan 2 yi almış sayılır
src 3 alan 4 ü almış sayılır

bu belgeleri turan güneş bulvarı 4 cadde 727.ci sokak no:7 ye posta yoluyla veya elden teslim edebilirsiniz. belgeniz ordan alıp dolduracağınız dilekce deki adresinize 2 ay içinde postalanacaktır...