bugün

yolda kedi gördüm ortalama 3 yaşlarında erkek tekir.indim hemen çocukların dürtmelerinden kurtardım.
araba mı çarpmış hasta mı zehirlenmiş mi anlayamadım açık yarası yoktu.karnına sakız yapışmıştı.her tarafı pislik içindeydi artık son anları hiç umut yok gözleri açık hiçbir tepki yok.
alıp günesli bir duvarın üzerine koydum.
hala aklımda eminim ayrıldıktan dakikalar içinde öldü.
onu alıp eve getirme yıkama o sakızı karnından çıkarıp tertemiz yapma tüylerini tarayıp ilaçlar verip iyileştirme isteğimi hala aklımdan çıkarıp atamadım. ama hiçbir umut yoktu biraz olsaydı elim telefona gitti arkadaşı arayacaktım.
tertemiz yapıp iyileştirsem acaba koşup oynar mıydı.
aklımdan hiç çıkmıyor aq.
ama ölüm gelip gözünün ortasına oturmuştu çoktan onu çıkaramazdım.
Bir yetidir, çok zor bulunur. Salgılanan adrenalini doğru yönlendirme ve duygulara değil mantığa dayalı hareket etme ile sağlanır.
Örneğin; deprem anında, biri ayılıp bayıldığında veya başına bir kaza geldiğinde, iş yerinde saçma bir sorun yaşandığında vs. paniğe kapılmayıp duygularla değil mantıkla hareket edebilmek ve en kısa sürede en akıllıca çözümü bulabilmektir.

Bunun bir de kişinin kendini ilgilendiren tarafı var ki becermesi en zor kısımdır: bir yalanınız ortaya çıktığında, en korktuğunuz ihtimalleri yaşadığınızda, aptalca bir şey yaptığınızda, biri sözlü veya fiziksel saldırıda bulunduğunda, damarınıza basıldığında vs. Soğukkanlılık hünerinizi sergilemek ve yine doğru karar verip o durumdan saygınlığınızı bozmayacak şekilde çıkabilmek.

Benim gibi "ilkini becerebiliyorum, ikincide s.çıyorum" diyenler fav. swh
benim merak ettiğim soğukkanlı olan insanlar yakınlarına bir şey falan olduğunda bile mi soğukkanlı davranabiliyorlar. garip... kime göre neye göre soğukkanlı olmak.
Paniğin, kaosun ve kargaşanın, sorunu daha da çıkmaza götürdüğünü gören kişinin, yıllar içinde kazandığı meziyettir.

Ne denli sakin, soğukkanlı ve düşünerek hareket ederseniz, en akılcı çözüme o kadar çabuk ulaşırsınız.
Telaş paniği, panik ise kaosu doğurur.
Derin bir nefes alın ve yavaşlayın!
Bazen çok güzel bir durum. Mesela en gergin anda hayat bile kurtarabilir. Bende hiç yok bu özellik hafif panik atak var keşke olsaydı.
Her zaman ve genelde her yerde soğukkanlıyımdır.
En başından beri "herkes paniklerse kim yolu bulur ki? Kim?" derdim zamanla bazı durum ve olaylar oluştukça o kişinin ben olduğumu anladım.
Deneyim "aa tamam buydu ya tabi" demek değil benim için en iyisini ve en kötüsünü anlamaya çabalamak,pes etmeden en mükemmel sonuca ulaşmak.
Sadece olağanüstü durumlarda ortaya çıkan özelliğim, keşke istediğim zaman kullanabilsem.

herkesin çılgınca panik yaptığı felaket, kaza vb durumlarda, o hiç olmasını istemediğiniz şeyler olduğunda son derece soğukkanlı bir şekilde acil durumu yöneten o kişi ben oluyorum.
olaylara gerektiği soğukkanlılıkla yaklaşılırsa bu durumun size hem güven hem de karizma katacağı durum. soğukkanlı olmak boş vermek demek değildir. bunu karıştırıyoruz. kötü bir durumda bittim, öldüm eyvah deyip durumu tabiri caizse yangına vermek yerine çözüm üretebilmektir. çok açıkça söyleyeyim. ben soğukkanlı değilimdir. ama soğukkanlı olmak için, yanınızda ki kişilerin size güvenebilmesi gerekiyor önce. bu güveni hissederseniz veya size güven duymak isteyen birisini hissettiğiniz an siz de soğukkanlı olmayı başarabiliyorsunuz diye düşünüyorum.
ekseriyetle tecrübeli insanlarda görünen, cool diye damga yemenizi sağlayacak özellik. genetik olarakta bulunması mevcuttur.
en zor durumlarda bile sakinliğini koruyarak sağlıklı kararlar almayı sağlar.
Yapısaldır.
Öğrenilebilir mi?
Denenebilir.
sadece balgamdan iğreniyorum arkdaşalar yine de soğuk kanlı olurmuyum..

tşkler.
Önemli zamanlarda olunması kaçınılmazdır. Sıralayalım;

Telafisi olmayan sınavlar. (Kpss gibi)
Görücü usulü görüşecekseniz bayanın yada erkeğin karşısında.
Allahın insana vermiş olduğu musibetin ilk anında.
Helalinle cinsel ilişkiye girme aşamasında ve sonrasında. (Ciddi kul hakkı oluyor günümüzde bu konuda)
Trafikte araç sürerken. (Kazaların en büyük sebeplerinden biri heyecan yapmak)
Gibi.
commander gividir ukrayna ordusuna tabi bu arkadaşımız, soğuk kanlılığın ırzına geçerek gönüllerde taht kurmuştur velakin sonrasında doğum gününde yaptığı dans ile yapacağın işi zik.. dedirtmiştir;
https://www.youtube.com/watch?v=XS3OGweeOEw
dansıda budur;
https://www.youtube.com/watch?v=6yDbRX39Wpg
unutmadan şuda roket yanına düştüğü anda cügaradan bi fırt çekişidir ibret alınası, hollywood artistlerine taş çıkartır ne ettin sen dayı yav

görsel
bol bol kaybetmek , kaybettikçe daha soğukkanlı olacağınızdan şüpheniz olmasın.
Cool insanların tarzıdır.
sahip olduğum nadir güzel huylarımdan biri , ikincisi bakir olmam.*
zordur. telaş veya olay anında soğukkanlı olmazsanız olaya kapılır beyninizi kullanamazsınız.
zor bir davranıştır.
bazıları böyle olmak ister,bazıları ise bu durumu bünyelerinde doğuştan taşımaktadırlar.
ciddi derecede fark yaratır.
sakinsindir ve kötü bir olayda herkes telaş yaparken sen çözüm yolları düşünürsün,buna vakit bulursun.
ve orada fark yaratan kişi olursun.
ama bu durum ileri dereceye dönüşürse robot olursun,makineye dönüşürsün.
maalesef karşındakini anlayamazsın,çünkü o bir insandır sen ise bir robotsundur.
Başına gelen olay ne olursa olsun sakin olandır. Başıma gelen acayip bir olay vardı bilmediğim bir cins böcek beni ısırmış kene gibi yapışmıştı. O andaki soğukkanlılığım arkadaşlarımı oldukça şaşırtmıştı.
Zoraki bir erdemdir.
çoğu zor durumdan hasarsız kurtulmayı sağlayan bir nevi silahtır.
Filmlerde lanse edildiği kadar karizmatik değildir. Evet bazen çok işe yaradığı doğrudur ancak insanlar çılgınca sevinirken veya üzülürken istemsizce tepkisiz kalmak sosyal hayatı zaman zaman baltalayabilir.
doktorluk gibi bazı meslekler için elzem olan özelliktir. ama bir süre sonra duyarsızlaşmak da kaçınılmazdır. gözünüzün önünde babanız ölse panik yapmazsınız, yapamazsınız. makine gibisinizdir artık.
gece 3 te cayır cayır çalışan çamaşır makinasını bile sallamamaktır.