bugün

genel olarak sosyalist ve dindar olunmaz diye bi yargi var toplumumuzda.Ama boyle bisey yok cunku sosyalist toplumcudur ve toplumcu insanin dindar olmasi kadar dogal bisey yoktur.
ahir zaman alameti dedikleri şeylerden bir tanesidir.
(bkz: antikapitalist müslümanlar)
Cok normal bir olay sosyalizm insanların din dil ırk ayrımı yapmaksızın kabul eder.
solcu insan neden ayni zamanda dindar olmasin.Siz solculari ateist ve maddeci olarak goruyosunuz ve bu tamamen yanlis.
(bkz: chenin çantasından çıkan kuran)
buna inanmayanlar varmış.
böyle olan birkaç adamı söylemek gerekirse;
(bkz: ebu zerr)
(bkz: ali şeriati)
(bkz: cemil meriç)
ben sosyalist ve musluman biri olarak kendimle gurur duyuyorum.Fasist bir din tuccari olmakdan iyidir.
komin düşünce sistemindeki düşünce özgürlüğü kapsamında normaldir. ne sanıyodunuz? sovyet rusya komple dinsiz miydi?
komünist ve dindar olabilir çünkü komün zaten cemaat demektir.
iran islam devrimi, devrim soldur ama iran yapmıştır.
anaşist islam hareketleri, islam devletleri baskıya uğrayınca buna direnen grublar, hamas
komünist ekonomi, osmanlı
muhafazakar sesiz devrim, türkiye
bunlar gibi örnekler vardır, her ne kadar siyaset insanları sağ, sol diye ayırsa da aslında bunların siyasi kavram olduğunu anlamak yeterlidir. dini görüş ayrı siyasi görüş ayrıdır.
komünistler ateist, kapitalistler dindar mı?
batı, ateist çoğunlukta olan ülkeler bile kapitalist.
yani sosyalist dindarda olabilir, hatta türkiye' de komünist dindarlar bile vardır.
atatürkçüler, dindar olan vardır.
kemalistler, dindar olan vardır.
bunun gibi nice örnek daha vardır.
goruslerim uymasa da sevdigim cok zeki olmasina ragmen sagci olmasina sasirdigim matematik hocam soyle demisti; bir insan islamci ise baska bir siyasi gorusu savunamaz. cunku hayatini islama gore yasayacak biri islamin herseyi sorgusuz kabul eder ve islamda buna dair kaideler vardir . hatta gezi zamani antikapitalist muslumanlari konusurken soyledi. hem islamci hem antikapitalist demek ironiktir dedi. kendisi islam konusunda sayisiz kitap okumus ve birkac kitap yazmis bir adamdi. soyledikleri ne kadar dogru bilemem.
ben ne sagcilar gordum.Dindar diye gecinip saman altindan su yuruten.
şu " din " konusunu her tarafa, her konuya çekenlerden nefret ediyorum artık !

sosyalist olan dindar olamaz,
laik ve dindar olunmaz,
kemalistler dinsiz,
vs vs vs...

çekin artık şu "kirli" düşünceleriniz ve ellerinizi "kutsal" olan din kavramından.
sokun artık o yobaz beyninize "din" kişi ile "allah" arasında olduğunu.
kabul edin artık sizin gibi olmayanları, düşünmeyenleri
bırakın artık her boku "islam"a ve "din"e bağlamayı,
sömürmeyin ve sömürülmesine izin vermeyin artık sizin için önemli ve kutsal olan şeyleri,
vazgeçin artık ayrıntıcılıktan,
açın artık gözlerinizi size "din" diye diye kimlerin neleri götürdüğünü, kimlerin nelere haksızlık yaptığını,
görün artık, "inanç" ın son derece önemli ve kutsal olduğunu,
ayırın artık "din" ve "devlet" kavramlarını

çok zor değil be , sadece önyargısız olun, ötekileştirmeyin, dininizi kendi içinizde yaşayın (yaşamınıza engel olan her şeye kesinlikle karşı çıkın fakat suistimal etmeyin)

zor değil be, insan olun sadece. görün bakın her şey ne kadar da güzel olacak...
Dininin kurallarını hakkıyla bilen sosyalist olmaz. Yani gerek duymaz. Mesela gerçek müslüman için kimse kimseden takvası haricinde üstün değildir. Allah katında tüm kullar eşittir. Müslüman komşusu açken tok yatmaz ekmeğini paylaşır. işçinin teri kurumadan parasını verir. Sadedir lüksten kaçınır. Şeytan kibirlidir müslüman olmaz. Müslüman dava adamıdır iyilikte ve hayır işlerinde kendisiyle yarışır.

Sonuç olarak dinin kurallarını hakkıyla bilen müslüman ona uyar önderi de peygamberidir.
ailem tamamen sagci ve muhafazakar biriyken konusu gectiginde solcuyum dedigimde bana dinsizmisim gibi davranmalari.Cnn deki siyaset programlarini izlerken kendimi suclu gibi hissetmem bu algidan biktim usandim.Herkesin ken fikri ve gorusu vardir ve bu fikirler babadan ogula gecmez.Babasi sagci diye ogluda olmak zorunda degil.Fikirler ozgurdur,degistirilemez ve yargilanamaz.
saçmalıktır. din ve millet kavramlarını reddeden sosyalizm dindarlık gibi kavramları taşıyamaz.
(bkz: islami sosyalizm) cidden böyle bir sosyalizm türü var.
köklü bir çelişki olmamakla birlikte tezat birkaç nokta bulunabilir.
şöyleki, islam belirli bir devlet sistemini ya da ekonomik düzeni savunmamaktadir. Ancak en temel haliyle, zekat kültürüyle, yardımlaşma geleneğiyle bir kesimin asiri varsillasip bir kesimin de yoksullasmasina karsidir. komsu acken tok yatilamayacagi soylenir. günümüzün adalet anlayisi ve zihniyetini uymasa da geldiği döneme selamet getirdiği muhakkak.
sosyalizmde de en temel anlamda üretici güçlerin devlet elinde toplanması ve merkezi bir gücün tüm kararları alması ve de bunu yaparken dini ya da etnik hicbir kistas koymamasi gerekiyor. hatta sosyalizmdeki din ve etnisitelerin yokolusu ve halkların kardeşliği olgusuna buradan bakabiliriz. zira insan önce her zaman kendisinden olanla beraber olmak ve üstünlük sağlamak ister. bu yüzden etnik baglilik sona ermelidir.
tabi teorik düzlemde boyle kurgulansa da gerçekte bunun olması zor ve sıkça savunulduğu gibi 'insan egosu' burada engel teşkil eder.
su sorgulanabilir; insan hem toplumsal veya dini aidiyet hissedip te komsusunu kiskanmayip hakkina razi gelir mi?
eğer bir müslüman bu temel vicdani değerlere sahipse ve bir ateisti muslumandan ayirmayacaksa eyvallah. zira sosyalizm bir anlamda özgürlük te getirir; isteyen istediği gibi inanmali, zorbalik olmamali..
fakat geçmişte gerek zorbaliklar olduğu ve gerekse sosyalistlerin daha kendilerini doğru düzgün egitememisken zorla halki eğitici bir rol üstlenmesi, zorbaliklar yapması yanlis anlasilmaya yol acmistir.

su da dusunulmeli ki; madem sosyalizm islamla bu kadar tezat, o halde kapitalizm çok mu uyumludur?
toplumdaki, dünyadaki gelir adaletsizliği ve acliktan ölen insanlar ortadayken ve bunun sebebi de, tek amaci kâr etmek olan vahsi kapitalizm iken din ya da islamiyet sirf kendine cevaz verebilmek için bunu meşru görmekte ve herkesin eşit olup kimsenin ac kalmamasini vadeden sosyalizme mi karsidir ve neden?
boyle ise, iste islamin bu temel celiskisine mantikli bir aciklama gerekiyor.