bugün

https://eksisozluk.com/er...if-davasi-acmasi--6677525

Gündeme bomba gibi düşmüş 1 rezalet.

Telif davası açıp paylaşılan karikatür başına 18 000 tazminat talep edildiği söyleniyor.

KariKatür paylaşımlarımızı kaldıralım arkadaşlar. Evd.
Sil sil sil.

(bkz: Günün karikatürü)
(bkz: Uludağ sözlük yazarlarına hapis şoku)
Benim gibi, karikatürleri yaşam tarzı haline getirmiş olanlar için üzücü olan haberdir.

Kafamda koskoca bir karikatür arşivi var lan, bazen muhabbet ederken yazmak yerine sadece o karikatürleri atarak iletişim kuruyorum.
Selçuk erdem ve erdil yaşaroğlu’na gülen varmış gibi...

Edit: aksine sosyal medyada karikatürlerini paylaşanlar tespit edilip türünün devamı için ekstra para verilmeli
Erdil Yaşaroğlu'nun karikatürlerini kimse paylaşmadığı için herhangi bir anlamı olmayan kötü haberdir. Tabii.
erdil yaşaroğlu ve selçuk erdem en çok güldüğüm karikatüristlerdir. ayrıca böyle bir şey yapacaklarını sanmıyorum.
ne kadar karikatür paylaşımım varsa kimin çizdiğine bakmadan sildim. g*t korkusu böyle bir şey işte...
o değil de uludağda paylaştığımız karikatürü nereden bulup silecez.
işin içinde fikir sanat var. Gayet doğal ama 18 bin fazla. Karikatür başına 2 tl olur.
Ben hep umut sarıkaya paylaştığım için beni etkilemeyen kötü haberdir.

Belki biraz özer aydoğan... ama yok yok umut sarıkaya iyidir.
E o paylaşılan karikatür sayesinde kendisi ününü arttırıp daha çok para kazanır oldu. Benim reklam bedelimi kartla mı ödeyecek senet mi yapayım?
Paylasilinca daha çok reklamı olmuyor mu? Yaptığı saçmalık.
Yaramı yesinler amk.
Erdil'in karikatürleri zaten çok iyi değil ki. Yüzde tebessüm bile oluşturmuyor.
yırttığımız haberdir. ulen 400 sayfa görsel var medya içerisinde. bunun 50-60 sayfası karikatürdür ama hiçbirisi erdil yaşaroğlunun deyil. ocak dışısın olm erdil..
hızlıca galerime girip göz gezdirdim. sıkıntı yok, karikatür paylaşmamışım. ama milletin paylaştıklarına baya bi gülmüşlüğüm var işşallah bi sıkıntı çıkmaz :D
bir karikatürist olarak, eğer işin içinde "sırtından para kazanmak" durumu var ise, sonuna kadar erdil yaşaroğlu'nu desteklediğim haber.

ama yok, gülmek, neşelenmek için paylaşım yapan sıradan yurdum insanına dahi telif davası açacaksa yok artık ebesinin .mı dediğim durum.

sizin 15-20 sn'de okuyup geçtiğiniz bir karikatür, esprisini bulup eskizlemek, çinilemek, boyamak, kaligrafilerini yazmak saatlerimizi alabiliyor. ben bir karikatür için 3-4 saat çalışayım. sonra ne idüğü belirsiz bir instagram sayfası paylaşsın, karşılığında reklam parası elde etsin. haksızlık değil midir bu? haksızlık, hırsızlık ve dahi kul hakkıdır.

ama bir vatandaş, okumuş, beğenip paylaşmış, "dur lan ben bu karikatürlerden para kazanayım" dememiş, eşi dostu ile neşelenmek için profiline, sosyal medya albümüne filan koymuşsa ne güzel, bir karikatürist için bu gurur verir ancak. ama iş sırtından para kazanmaya gelirse orada çizerleri bırakın, normal vatandaşların bile "dur" demesi gerekir.
o zaman özer aydoğan a devam.
adammmmm.
yazık valla o paylaşanlar sayesinde insanlar görüyor karikatürleri kendini rezil etmiş.
doğru mu acaba diye hala düşünüyorum aklım almıyor resmen rezalet. bu yoklukta birde astronomik para talep etmesi, diyecek söz bulamıyorum.
Ya meseleyi levent kırcaya (ironinin dibine vurdu) bağladı, yada harbiden bitik, batık, kime saldıracağını şaşırdı. Hiç şık olmadı bu beyler hemde hiç. Neyse galerime döneyim de bir bakayım en iyisi..

Edit: bir kaç defa alıntılarken istemsizce içime doğan durum. Sen bunu paylaşıyorsun ama bu herifler telif ister diye. Geçmediyse ne olayım. Yok ya dedim kendi kendime, yapmazlar herhalde böyle bir şey. Konduramamıştım. Ulan Meğerse aklıma gelen başıma gelir hesabı doğru sezmişim olayı..
dünyanın bütün markaları, firmaları, insanlara ve yine firmalara dava açsın o zaman bu kafadalarsa.

mantıken sosyal medyadan telif yememek için veya davalarla muhatap olmamak için bomboş, beyaza boynamış bir odada anadan üryan fotoğraflar koymalıyız.

dur lan, ya boya firmaları dava açarsa bizim beyazımızı kullandınız diye?
Hissiyatımızı kelimelere dökmeden karşı tarafa aktarma keyfimiz vardı, onu da engelleyin anasını satayım. Lanet olsun, çok üzgünüm.
Beklenen açıklama gelmiş.
(img:#2079192)
Birtakım “ticari amaç güden” hesapların da bahsettiği gibi kimse dergi satın alıp içindekilerin fotoğrafını çekip atarak korsan yayın yapmıyor. internette, orada burada, hatta gerek kendi sosyal medya hesapları tarafından sıklıkla paylaşılan karikatürleri kullanıyorlar. Kaldı ki karikatürler yine çizerin kendi imzasıyla paylaşılıyor.

Dergilerin yaşaması hususunda hepimiz hemfikiriz lakin dergicilik kültürünü de kendi sosyal medya hesaplarıyla insanları karikatüre boğarak bitiren yine sizlerdiniz.
O kadar site, hesap şu bu varken senin benim gibi 3-5 karikatür paylasana gelecekse sıra ben bele talihin aq.

Iban versin 10 tl göndereyim tatlıya bağlansın bu iş.