bugün

rammstein tabiri caizse ağzımıza zıçıp bırakmıştır şovlarıyla. o neydi lan öyle? ama kapanışı engel ile yapmadılar, ayıp ettiler. yine de ich will ve du hast'a eşlik etmek inanılmaz zevkliydi. teşekkürler rammstein.

son bir soru rammstein'a: siz insan mısınız lan?!

son bir not daha: bira fiyatlarını makul olacak deyip 7,5 tl yapan sorumlulara kafam girsin, yetmezse bizzat ben gireyim.
rammstein'ı izleyememenin verdiği kıskançlık nedeniyle lanet okunan festivaldir. lise yeni başlamıştım ve almanca hocamızın ilk söylediği şeylerden biri rammstein dinlemeye başlayın olmuştu. ilk öğrendiğim şarkısı olan " ohne dich " yerden yere vurmuştu beni. işin özü; sıradışı insanlar, bir tutam marjinallik hayata renk katar.
stad kapısında günlük ve kombine biletlerin satıldığı güzide festivaldir.
1. gün günlüğü;

ne kadar bozuk param varsa almış festival. çakmağımı bile aldılar sözlük. neymiş içerde sigara yasakmış. içtim işte. içtik hepimiz. yan tribünlerin hangisi tam bilmiyorum ama bir ara festival bayraklarının görüşü kapattığından şikayetçiydi. yeni açık pipi festivali izledi. pisuvarların etrafı kapatılsaymış daha güzel olabilirmiş.

herşeye rağmen gayet eğlenceli geçmiş festival. alice in chains i izlemek çok güzeldi. rammstein her ne kadar çok hayranı olmasam da harika bir sahne yaptı. bir ara cızırtılar eşliğindeydi konser. 420 liranın üzerine attırdı rammstein. iyidi, hoştu.
ilk günü mükemmel geçen 2. ve 3. gününü sabırsızlıkla beklediğim festival. *
bütünleme yüzünden bilet alıp gidemediğim festival. Lanet olsun
sonisphere festival için ilk gün değerlendirmesi;

-ilk çıkan ete kurttekin miymiş neymiş hiç bilmem,dinlemedim etmedim o yuzden yorum yapmicam.
-ikinci çıkan grup da black tooth idi.sevdim ben bu adamları.gayet guzel bir performansları vardı.pantera edası sezdim bu adamlarda ben.
-üçüncü olarak çıkan grup da stone sour idi.grupta iki slipknot uyesi var.biri corey taylor oburu de james root.bu adamlar sahnedeyken ses düzeni de iyiydi baya.üstüne grup gaz şarkılar çalınca seyirci coştu.birinci gunun gizli kahramanlarıydı bu adamlar.
-dördüncü olarak da pentagram çıktı.pentagram sahnede once yeni aldıgı vokalle,sonra ogün sanlısoyla en son da murat ilkanla şarkılarını çaldı.bu arada, pentagram arada thrash metal çaldı lan,çok şaşırdım.ritm gitaristlerinde de çok fena gırtlak varmış,adam süper bi thrash vokali yaptı.ogün sanlısoyun da thrash vokali yapması ilginçti.hah unutuyordum,pentagram bir de efsane dio dan holy diver coverı yaptı.bunu yapmaları güzel bi ayrıntıydı hakkaten.konser bitiminde murat ilkan seyirciye el sallayarak çıkarken duygusal anlar yaşandı.pentagram da kısaca boyleydi.
-beşinci olarak alice in chains çıktı.bu adamları bilmiyorum fazla,ama would diye bi şarkıları vardı onu severdim.onu da çaldılar zaten sağolsunlar.yalnız ses sistemi alice in chains te kotuydu biraz ama yine de seyirciyi coşturmayı bildiler.
-altıncı ve son olarak rammstein çıktı.çıkışta kocaman bir alman bayrağı açtılar.bunun hakkında yorum yok.mükemmel bir sahne şovuna imza attılar.ateş şovları,ritmik havai fişek gosterileri,atıldıktan sonra bumerang gibi geri donup patlayan fişekler,till lindemann ın seyirciye attırdıgı bişeyler falan filan.yalnız biz ateşi 100 metreden hissettiysek sahne onundekiler ufaktan bi solaryuma girmişlerdir.harbiden dedikleri gibiymiş lan rammstein.adamların şovları anlatılacak gibi değil,yaşamadan anlamak imkansız.rammsteinda da ses düzeni iyiydi bence.tek kusurları yarım saat erken bırakmaları oldu.onun dışında bence kusursuzdular.

yalnız şunu da soylemeden geçemicem,konseri saha içinde seyretmek(seyretmeye çalişmak),eziyetmiş,ölümmüş.bir daha stadyum konserine gidecek olursam tribun biletini alıcam hemen.evet sözlük ilk gun boyleydi işte.
ete kurttekin * i çok az kişi izledi.
stone sour bayağı iyiydi corey taylor ın sahne performansı kesinlikle izlemeye değer.
pentagram pek bir duygusaldı.
alice in chains stadı coşturdu, şarkılara katılım da fazlaydı. ama jerry cantrell sahnede fazla ruhsuzdu. bizden mi kaynaklanıyor acaba diye düşünmedim değil. iyi bir gitarist olabilir ama vokalde william duvall kesinlikle çok daha iyi.
rammstein çıkmadan önce sahne perdeyle kapatıldı. 1 saat kadar bekledik. 'ne yapıyorlar 1 saattir' dedik, cevabımızı fazlasıyla aldık.
1. gün mükemmeldi. ama organizasyona da değinmek lazım tabi.stada girişte her güvenlik görevlisi farklı şey söylüyor.bir kere çoğu görevli numaralı tribüne girişin neresi olduğunu bilmiyor, neyse aradık bulduk, arkadaşımla içeri farklı kapılardan girmek zorundaydık, onun bileti yırtılmadı benimki yırtıldı, kolumuza da dandik bir bileklik taktılar -bazı kombinelere bileklik verilmemiş-, numaralıda kimse kendi yerine oturmadı *. yemekler kötü. köfte, sucuk vardı ama dandikti, doğru düzgün sandviç ekmeği bile bulamamışlar. soğuk sandviçi yemekten saymıyorum. suyu bardakta değil adam gibi şişede verseler daha iyi olur. saha içindeki tuvaletleri bilmem ama tribünlerin kullandığı tuvaletler - stadın tuvaletleri- rezalet, çok pis, kapılar kapanmıyor, peçete, sabun vs zaten ütopik şeyler. şimdilik bu kadar, devamı fotoğraflarla birlikte gelecek.
ilk gününe gidebildiğim, "dehşet" festival. subjektif olmasın diye, dehşet demekle yetiniyorum.

hayatımda bundan güzel bir gün olmayacaktır muhtemelen.

benim duygularımı bir çip kullanmak suretiynen tüm insanların beynine yerleştirsinler. ergen ergen demirlere dayanıp en öne geçebilmenin mutluluğunu, ilk konser deneyimini böylesine bir festivalle yaşamayı, hayatında ilk defa turistle konuşmayı ve bayrak indiğinde ağlayarak ramm diye bağırmayı...

aha bu duyguları yaşarsanız ve benim gibi bir odunsanız, muhtemelen kaldıramazsınız, konser sonrasında da ağlamaya devam edersiniz ara sıra. aklınıza geldikçe yerden yere atlarsınız "niye bitti ki?" diye. tarifi olmayan bambaşka bir histir bu.

sırf bu konserin büyüsü kaçmasın diye, hayatım boyunca konsere gitmemeyi düşünüyorum. çünkü biliyorum hacı, rammstein'dan başkasında bu kadar azamam. ensiferum iyi olurdu ama onların da canlı performanslarını beğenmiyorum.
ilk günü dolu dolu geçen festival. bu arada elimde satılık saha içi kombine mevcuttur.
son gaz devam eden festival. ilk gunun headliner'i rammstein (ki kendilerini bir kac youtube videosu disinda izlemisligim-dinlemisligim yoktur) sahne sovu ile olsun tekno-metal karisimi tarzi parcalari ve canli performansi ile resmen agzimiza sicti! bugunse volbeat ile costuk sirada hayko var ardindan manowar. ama beni deliler gibi heyecanlandiran big four. yarin aksam inanilmaz bir gece olacak. saat 9 itibariyle 2-3 saatligine dunya ile baglantim kopacak, ruhlar alemi ile dunya arasinda bir yerde metallica'ya eslik ediyor olacagim.
gidemediğimden dolayı ağlamaklı olduğum festival.pazar günü stad çevresinde gezip sesleri dinleyip kendimi tatmin edicem artık, yapcak bişi yok.belki james there is some fucking man out there diyip insafa gelir de beni alır içeri.*
manowar'ın dakikalar içerisinde sahne alacağı festival.
yarın sahne önü biletimi alarak yola çıkacağım festival ve hala inanamıyorum gerçekleşeceğine. buraya içimi dökmesem uyuyamazdım şimdi rahat rahat uyurum heralde.
laaaaaaaaaaaaaaağğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğnn!
konser sonrası edit: bileti alarak derken yanıma alarak yani *
tarihi bir güne tanık olduk bugün. manowar, belki de kendisine verilen süre için en iyi setlisti hazırlayıp gelmiş, bizleri kudurtmuştur. joey demaio, sana resmen taptım bugün adamım, büyüksün. eric adams, seni kanlı canlı gördüm, çığlıklarına resmen şahit oldum ya, daha birşey istemem herhalde.

gelelim headliner accept'a. yaşlı kurtlardan bu kadar hayvani bir performans beklemiyordum. evet, gözler belki udo dirkschneider'i aradı, ama sesini kesinlikle şahsen aramadım. mark tornillo gerçekten müthiş bir performans sergiledi. metal heart'la olaya giriş, bulletproof ve burning ile kudurtma, princess of the dawn ile müziksel orgazm, ve balls to the wall ile ciğerler patlayana kadar bağırma. gerçekten çok büyükmüşsün accept.

şunu da söylemeden edemeyeceğim. accept konsere başlamadan veya başladıktan sonra giden şahıslar, siz hakkaten birşey haketmiyorsunuz be. accept gibi bir efsane gelmiş ayağına, kıymetini bilmiyorsun. yazık.
2. gün günlüğü ;

beşiktaş yollarında ezilme tehlikeleri atlatarak varılmış festival olsun tanımımız. ve biz devam edelim;

hayko cepkin; sevene sevmeyene saygı göstermek lazım ancak adamın iyi müzik yaptığı aşikardır ancak bu sahnede başına gelmeyen kalmadı. ara ara sesi kesildi. iyi toparladı yine de. açıkçası kendisinden sahnede güzel bir gösteri bekleyenleri biraz hayal kırıklığına uğrattı. yapmadı bunu hayko cepkin.

bu arada ilk tuvalet deneyimimi de yaşamış oldum. su akıyordu eyvallah. ama bir sabun bir kağıt peçete yoktu. pisti ayrıca son derece. saha içinde konser aralarında inanılmaz bir tuvalet kuyruğu vardı. pisuvarların etrafı hala açıktı ve işini!? yapan abiler yeni açığa el salladılar, fotograf çekenlere poz verdiler. eğlendirdiler epey.

manowar sahnedeydi. sanki biraz kızmıştı accept öncesi olduğu için. e haklıydı da. joey demaio türkçe konuşarak güne damgasını vurdu. kimi helal sana joey dedi, kimi kes ulan amığa koyim diye bağırdı durdu. oturan insan sayısı azdı. çok azdı hatta. herkes ayaktaydı. herkes eşlik ediyordu. izleyenlerle iletişim harikaydı. tribünlerin ve saha içinin elleri hep havadaydı. her güzel şey gibi bu da bitti.

köfte ekmek tadı fena değildi ancak 7.5 lira insanın içini çok acıtıyor sözlük.

accept geldi sahneye. güzel başladı. şarkılar çok uzun uzadıya olduğundan mıdır nedendir bilinmez insanlar bir anda konseri terketmeye başladılar. çok az insan eşlik etti. üzüldük ya da sadece ben üzüldüm. harikaydılar aslında.

bir güvenlik görevlisinin festivali vidyoya alması garip geldi.

günün notu: son performans manowar ın olmalıydı.

ayrıca birinci gün için (#8485861)
manovar'ın heavy metal dersi verdiği festivaldir.
Volbeat'iseyretme şerefine ulaştığımız festivalidir.
murder kingi yeniden yeniden dinledik.
en çok beklediğim grup volbeattı , performansları muhteşemdi. bol bol fotoğraf çektik. bassçıyla göz göze geldik.. ama penayı atmayı başaramadı bi türlü..
haykoda uyuduk, kulak sikti.
manowarda öldük, delirdik, çıldırdık.
accepte eve gittik.

ayrıca

manowar bassçısının türkçe konuşmasını kaydedip facebooka attım aceleyle. izleyebilirsiniz..
http://www.facebook.com/video/video.php?v=10150208607310618
hayko cepkin'i seyrettiğimiz konserdir. Heavy metal dinlemeyen insanların, heavy metal müzik için " ne lan bu hep aynı şeyi söylüyor" cümlesini kurarken hissetikleri duyguyu, Hayko'da ben de hissettim, anlamsızca, aynı şekilde bağırdı durdu. 1986 yılından beri bu camianın içindeyim bu kadar kötü bir şey dinlediğimi hatırlamıyorum.
hatırladığım kadarıyla manowar playlisti, tam sıralı olmayabilir.

manowar
brothers of metal
call to arms
warriors of the world united
kings of metal
hand of doom
house of death
hail and kill
heaven and hell
black wind fire and steel

accept

metal heart
midnight mover
restless and wild
london leatherboys
teutonic terror
losers and winners
breaker
bulletproof
noen nights
up to the limit
monsterman
burning
princess of the dawn
i'm a rebel
fast as a shark
balls to the wall
stone sour'un öttürdüğü festivaldir. corey nasıl bir insandır ? yok lan o tanrıydı insan değildi pardon ...

ayrıca nasıl organizasyon yapılamaz onu da çok iyi gördük. içeri girildi. kimseye bileklik verilmedi. sahne önündeydim. saha içine arkadaşlarımın yanına geçtim adam geri almam dedi. lan 400 lira para vermişim neriye almıyon göt demezler mi adama ? güç bela gittik bileklik bulduk bir yerden. girişte o kadar sordum nası bileklik olmaz diye adamlar yok işte gerek yok dediler.

arkadaşlarımın yanına gittim biraz takıldık sonra dışarı çıkmaya karar verdik alice in chains sahnedeyken. hem grubu bilmiyorum, hem stone sour ile high bir moddayım iki bira içip kafa dağıtacağım. içerde bir bira 7,5 TL !!! evet yanlış okumadınız. sucuklu tost da 7,5 TL. aç ve alkolsüz kalmak normal. dışardan yemek yiyelim iki bira içelim diyoruz ve tam çıkarken görevli çıkan bu gün bir daha giremez diyor. nasıl yani ? basbaya abi giremezsin alamam. müdürüm öyle dedi. müdürle görüştüm adam almam diyor. neden diyorum bir şey demiyor. e tabi millet dışarı çıkabilse kimse içerden o kadar para verip yemek yemeyecek, bira içmeyecek. pahalı ötesi festivaldi. zaten cahil cühela güvenliklerle her konserde karşılaşıyoruz. artık adam gibi işi bilen, bu müziğin içinde olan insanları görevlendirin.

çiş deseniz ayrı bir dert. tuvalet yok mekanda. o kadar az ki. 2 saat civarı çiş tutup sonunda sıra falan tanımayıp ilk bulduğum yere işedim. sıra bekleyen arkadaşlarım en az 30dk sonra yanımıza gelebildiler. bir kaç tanesinden hala haber alınamadı. o derece.

umarım bir daha böyle saçma bir festivale gitmek zorunda kalmam. unirock var ne güzel. taş gibi de gruplar getiriyo. bok gelirim bir daha stone sour ya da slipknot gelmezse sizin sonisphereinize. her şey para kazanmak değil, biraz hizmet verdiğiniz insanları da düşünün. burda bu kadar adam rezillik çekmeye gelmedi bu festivale.
metallica ugruna saat 1bucuktan beri tribunde cayir cayir yandigimiz festival. cok pis odaklandim metallicaya yalniz.
sonuc olarank ccc yaniyoruz james reyizz ccc
manowar'dan bi kaç video.
http://www.facebook.com/h.../video.php?v=411060323103
http://www.facebook.com/h...39257952751592&ref=mf
http://www.facebook.com/v...39256262751761&ref=mf
büyük günü bugün olan festivaldir. özellikle bu akşam 9 dan sonra her şey olabilir. beşiktaş dolaylarında sebep olacağı sallantıdan ötürü stad iyice dolmabahçe'ye doğru kayabilir. dikkatli olmak gerek.