bugün

grup icerisindeki herhangi bir muzisyenin on plana cikip showunu gerceklestirdigi, kimi zaman lead guitarin gitari ciooviiii cuiiiviiiii diye aglattigi, kimi zaman bateristir bboorrombo burrrmbu diye gitari gegirttigi, kimi zaman bateristin duummburum dububudup tisss diye baterinin anasini aglattigi, bir sarkinin en guzel kisimlarindan birisi.
(bkz: steve vai)
(bkz: gary moore)
(bkz: joe satriani)
(bkz: sagopa kajmer)** *
yalnız başına çalmak demektir. (bkz: solo atmak)
gereksiz bir eylemdir, solodan daha kaliteli tuvalet kağıtları vardır.

(bkz: marathon)
(bkz: selpak)
(bkz: ego)
(bkz: solo atmak)
kendini bir halt zanneden müzisyenlerin egolarını kabartmak için bir araç olarak kullandığı olay. maksat izleyicilere ve dinleyicilere ne kadar iyi çaldığını göstermek, olay bundan ibaret. çalınan solonun hızıyla şişen egonun kabarıklığı da doğru orantılı, çözdün bunu ben. ayrıca şahsen ben sırf bu yüzden hiç haz etmem sololardan, çalanı da dinleyeni de sevmem. hatta 'vavvv adama bak ne kadar hızlı çalıyor' gibi müzisyen övücü cümleler kuranlara direkt dalarım, mp3 playerımda içinde solo olan bir şarkı denk gelirse o şarkıyı silerim, konserde solo çalınırsa o konseri anında terk ederim. böylece sanatçıya tavrımı koymuş olurum, kimsenin de egosunu şişirmesine katkım olmuş olmaz böylece..
gitar çalanlar arasındaki seviye farkı bu solo çalmak(atmak) illeti ile belirlenir. sen istersen nota bilme ama çok hızlı solonu at, tüm klavyeyi dolaş, abidik gubidik sesler çıkart herkes sana hayran kalır. neden çünkü millet saf ya anlamıyo, ne kadar çok garip ses çıkartırsan o kadar çok biliyosun zannediyor. hal böle oluncada bu solocular pek bir artist olur solistten daha çok triplere girerler. sadece kendilerini düşünürler, kendi sıralarının gelmesini beklerler, duramazlar yerlerinde. ben bu solocuların varya ta ebesini sikiyim...... ohh be rahatladım.

(yazan: solo atamayan solist.)
hızdan çok melodik ve teknik çalınmasında yarar olan hadise. ha ayrıca iyi çalanlar pek bir sevilmez, bir hayli kıskanılırlar, ebeleri felan kalmaz vesselam.*